oktatás;Publicisztika;Kúria;szegregáció;cigányok;

2015-04-18 07:10:00

Folytatnák a szegregált oktatást

A Kúria döntheti el, hogy folytatódhat-e a roma gyerekek szegregált oktatása a nyíregyházi Sója Miklós görögkatolikus iskolában. Az üzemeltetők - az egyház és az önkormányzat - nemzetiségi iskolát faragnának az intézményből, így bújván ki a szegregáció tilalma alól. A CFCF roma jogvédő szervezet akár a strasbourgi emberi jogi bíróságig is elmenne, hogy ezt megakadályozza.

Az iskola sorsát meghatározó döntésének most szerdán kellett volna megszületnie, a Kúria azonban alaposabb megfontolásra hivatkozván egy héttel elhalasztotta a határozathozatalt, így még mindig nem tudni, szeptembertől indíthat-e első osztályt a Sója Miklós (ismertebb nevén Huszár-telepi) iskola, amelyről tavaly novemberben a Debreceni Ítélőtábla másodfokú ítéletében is kimondta, hogy jogellenesen szegregál. A döntéssel az egyház és az önkormányzat nem értett egyet, ezért fordultak végül a Kúriához, ahol azt szeretnék elérni, hogy függesszék fel az ítéletet.

Megírtuk: az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány (CFCF) szerint a roma diákok elkülönített nevelése nem vezet jó útra, még akkor sem, ha azt az egyház teszi a "szeretetteljes felzárkóztatás" jelszava alatt. A roma jogvédő szervezet ezért is indított pert az önkormányzat, az egyház, valamint a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) ellen is. A bíróság első- és másodfokon is kimondta, hogy az önkormányzat - az iskola pénzbeli támogatásával, az integrált iskolákba induló buszjárat megszüntetésével - előidézte, a görögkatolikus egyház pedig jogellenesen fenntartotta a cigány gyerekek elkülönítését.

A per során Balog Zoltán humánminiszter végig kiállt a szegregált iskola mellett, s a civil jogvédők szerint még a köznevelési törvényen is úgy változtatott, hogy miniszteri rendelettel adhasson felmentést egyes intézményeknek a szegregáció tilalma alól. Igaz, Balog szerint ez félremagyarázás: a törvénymódosítással éppen hogy a szegregáció ellen kívánták felvenni a harcot. Kocsis Fülöp püspök szerdán azt nyilatkozta, mindent megtesznek az intézmény megmaradásáért, az iskola gondnoka pedig azt mondta, ha a Kúria is ellenük dönt, nemzetiségi iskolaként folytatnák a működést.

A CFCF az iskolaalapításhoz működési engedélyt kiadni jogosult Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatalhoz fordult, hogy megakadályozza a jogszabályok kijátszását. Emlékezetes, hogy Czibere Károly társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkár egy szegregációval foglalkozó konferencián két alkalommal is leszögezte: a Huszár-telepi iskola szeptembertől nem indíthat első osztályt - az egyház törekvése azonban ennek teljesen ellentmond. - Az egyház teljesen másként látja ezt a kérdést. Ha az ő értelmezésük nyer igazat, az azt jelenti, hogy nekik nem kell a magyar törvényeket figyelembe venni - mondta a Népszavának Daróczi Gábor. A CFCF elnöke szerint ha a helyzet azt indokolja, szervezetük a strasbourgi emberi jogi bírósághoz fog fordulni. - Megkérdeztem Balog Zoltántól, hogy ha Strasbourgban is igazunk lesz, lemond-e miniszteri megbízatásáról. Nem kaptam választ. Pedig ez egy valódi kérdés, amire valódi reakciót várunk - mondta Daróczi, hangsúlyozva: Csehország ellen nemrégiben indított kötelezettségszegési eljárást az EU szegregáció miatt, s nem lenne meglepő, ha ez Magyarországon is megtörténne.

Kerestük a Sója Miklós iskola vezetőjét is: vajon a bírósági ítéletek, valamint a Kúria határozatának késése nem akadályozta-e a napokban lezajlott beiratkozásokat. Kérdéseinkre azt a választ kaptunk, hogy az iskola megvárja a Kúria döntését, ám a beiratkozásra ez nincs hatással, a leendő elsősök beíratása a csütörtöki és a pénteki napon megtörtént. Azt azonban nem tudják, mi lesz a gyerekekkel akkor, ha jövő héten a Kúria úgy dönt, szeptembertől az iskola nem indíthat első osztályt.