választás;Fidesz;kormányzás;közvélemény-kutatás;

2015-04-21 07:09:00

Ma már bukná a kormányzást a Fidesz?

Ha most lennének a választások, a Fidesz elbukná a kormányzást. Legalábbis nemcsak kétharmada, sima többsége sem lenne a kormánypártnak egy most vasárnapi voksoláson az Index számítása szerint. A portál arra emlékeztetett, hogy néhány hónap alatt volt három időközi parlamenti választás, mindhármat elvesztette a Fidesz, ráadásul ebből kettőt olyan körzetben, ahol tavaly még nyerni tudtak. A közvélemény-kutatások szerint a párttól a szavazói egyharmada tántorodott el, az időköziken valójában ennél nagyobb, ötven százalék körüli volt a veszteségük.

Az Index játszott a számokkal: a 2014-es választások eredményéből kiindulva megnézte, mi lenne, ha ma döntene az ország a parlamentről. Az újpesti, a veszprémi, illetve a tapolcai időközi országgyűlési választáson kiderült, hogy amíg a korábban megnyert körzeteikben a kormánypárt támogatóinak fele lábbal szavazott, azaz nem voksolt, addig Veszprémben a balos, Tapolcán a jobbikos tábor ugyanolyan aktív volt, ami különösen aggaszthatja a Fideszt. A közvélemény-kutatások, illetve az időközi választások tanulságait alapul véve a portál megnézte, hogy a tavaly áprilisi választáson hány egyéni mandátumot nyert a kormánypárt, hány szavazatot kapott a fideszes győztes, és hányat az akkor második helyezett.

A kormánypárt jelöltjeitől elvettek 30 százalékot, s megnézték, hogy így több szavazatot kapna-e a fideszes, mint a második helyezett. Ha igen, övék a mandátum, ha nem, akkor elbukták - vette alapul a számít, mely alapján a kormánypárt most a tavalyinál sokkal kevesebb egyéni mandátumot szerezne: 96 helyett csak 63-at. Debrecen kivételével a Fidesz ma bukná az összes nagyvárost, Budapest mellett Szeged és Pécs a baloldalé, Miskolc a Jobbiké lenne, a baloldal emellett visszavenné néhány hagyományos erősségét, egyebek mellett Tatabányát és Dunaújvárost, míg a Jobbik főleg északkeleten hódítana, például vinné egész Heves megyét. A Fidesz az Alföldön és a Dunántúlon maradna erős. A baloldali összefogás 33 egyéni mandátumot szerezne, míg a Jobbik csak 10-et, feltéve ha a baloldali szavazók egy része nem dönt úgy, hogy fontosabb neki a Fidesz bukása, mint a baloldal sikere, ezért ahol esélytelennek ítélnék a balos jelöltet, ott inkább a jobbikosra szavaznának.

A kormánypárt a listás szavazatokon is sokat vesztene e "matek" alapján. A Fidesz tavalyi 37 listás mandátuma helyett most már csak 33-at kapna, miközben a Jobbik 23 helyett 34-et, a baloldal 21 helyett 28-at. A számítás alapján összességében a Fidesz ma is nyerne ugyan, de nemhogy kétharmada, sima parlamenti többsége sem lenne. Vagyis kisebbségi vagy koalíciós kormányzásnak kellene elkezdődnie - ám a mostani politikai szituációban mindkettőt elég nehéz elképzelni.