Informatika;egészségügy;kongresszus;fejlesztés;kórházak;

2015-04-23 07:05:00

Mindenkinek legyen fontos az egészségügy!

A jövő héttől kezdődhetnek meg a hivatalos egyeztetések a hatékonyabb kórházi ellátási rendszer kialakításának részleteiről a megyékben és a fővárosban most létrehozott egészségügyi egyeztető fórumokon. 

Az emberi erőforrások miniszterének napokban megjelent utasítása szerint a szerkezeti, gazdasági, szervezeti és szakmai kérdések megvitatására szolgáló egészségügyi bizottságok mellett a gazdasági kérdéseket külön szakmai körben tárgyalják majd az adott terület kórházi és klinikai vezetői és az OEP képviselője. A javaslattevő, véleményező és döntés-előkészítő jogosítványokkal rendelkező bizottságok a héten kezdték meg a munkát és már több kórházigazgató megkapta a meghívót az első egyeztető megbeszélésre – erősítette meg lapunk érdeklődésre a Magyar Kórházszövetség elnöke.

Velkey György a szervezet debreceni konferenciájának nyitó napján tegnap úgy fogalmazott: szót kell emelni, hogy mindenki megérthesse, az egészségügy nemcsak az ágazat dolgozóinak ügye, hanem valamennyi itt élő egészséges és beteg ember gondja. A kormány mellett ezért a közvéleménynek is szól a kórházi szakma kongresszusán megfogalmazott üzenet, hogy előbbre kell sorolni a gondolkodásban a gyógyító munkát és ennek megfelelően kell kezelni az ágazat finanszírozását is.

A Kórházszövetség elnöke a Népszavának nyilatkozva elmondta, hogy a kongresszuson nem alakult ki egységes álláspont az ápolóknak az ágazat tarthatatlan bérviszonyai és munkakörülményei miatt a múlt hétvégén elindított fekete ruhás tiltakozó akciójával kapcsolatban, de a jelenlévők valamennyien úgy látják, közös fellépésre van szükség. A medicalonline.hu helyszíni tudósítása szerint Babonits Tamásné, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) fekvőbeteg-ellátásért felelős alelnöke ehhez kapcsolódva azt hangsúlyozta, hogy nagyobb baj van, mint gondolnánk, ezért ők is támogatják a tiltakozó akciókat, de inkább a fekete szalag viselésével értenek egyet, nem pedig a fekete pólókkal. Mivel a március 21-i nagygyűlésükön kiadott 12 pontjukra és nyílt levelükre az elmúlt egy hónapban nem kaptak választ a kormányzattól, gőzerővel készülnek az egészségügyben dolgozókért és a biztonságos betegellátásért május 12-re meghirdetett Egészségmenetre.

A Kórházszövetség üzenetei között szerepel a fejlesztések folytatásának kérdése is. Velkey György lapunknak azt hangsúlyozza, hogy az utóbbi években – főként uniós forrásokból - megvalósult vidéki kórházi beruházásoknak egységesen örül a szakma, de a folytatásban Budapest és Pest megye intézményeinek is részesedniük kell a forrásokból, mert az országos ellátást nyújtó központi intézmények dolgozói sok helyen rendkívül rossz infrastrukturális körülmények között végzik munkájukat. A szövetség elnöke szerint szinte minden kórházban fejleszteni kell az informatikai rendszert és szükség lenne energetikai beruházásokra is, hisz ezek az intézmények az év minden napján működnek, nem mindegy tehát, hogy mennyi energiát használnak el.

A 2012-13-ban elindult, de az utóbbi másfél évben megakadt bérrendezés folytatását is sürgetik a kongresszus résztvevői. A Kórházszövetség elnöke elengedhetetlennek tartja a kiszámítható és szakmai szintekre lebontott életpályamodell kidolgozását, a mozgó bérek rendezését, az ápolók és szakorvosok mellett a gazdasági és műszaki alkalmazottak fizetésének emelését. A hálapénz utólagos elfogadását engedélyező legutóbbi igazságügyi minisztériumi javaslattal kapcsolatban pedig azt jegyezte meg az elnök, hogy az orvos- és intézményválasztást, a plusz szolgáltatások kérdéseit, a bérezést és még számtalan területet kellene érinteni egy sokoldalú szakmai és társadalmi vitában, hogy a folyamat végén meg lehessen szüntetni a hálapénz intézményét Magyarországon. Emlékeztetett rá, hogy eddig csak beszélgetések voltak a kérdésről, de módszeres egyeztetés nem kezdődött.

Velkey György nem tudta megerősíteni Zombor Gábor egészségügyi államtitkár tegnap reggeli televíziós kijelentését, amely szerint több kórház már meg is tudott állapodni a beszállítókkal a tartozások rendezéséről, tehát a napokban megkezdődhetnek a kifizetések. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke ugyanakkor a kongresszuson úgy fogalmazott: a konszolidáció a kormányzati elképzelések szerint nem hajtható végre, hiába is íratnak alá betarthatatlan feltételeket tartalmazó vállalásokat a kórházak vezetőivel.

A Kórházszövetség idei kongresszusi üzenete a helyi kórházak és krónikus ellátó intézmények megőrzésének fontossága mellett mindenesetre hangsúlyozza azt is, hogy komolyabb betegségeket csak a jól felszerelt központokban lehet gyógyítani. A konferencia résztvevői több pénzt várnak az ágazatba – Velkey György százmilliárdos pluszforrást tartana szükségesnek a következő költségvetésben, amire a kórházi vezetők szerint növekvő mértékben lehet fedezet a válság után már fellendülő magyar gazdaságban.