oktatás;tüntetés;

2015-04-27 07:08:00

Kifulladhat a tanárok és a diákok ellenállása

Alig kétszázan jelentek meg tegnap délután Budapesten, a József nádor téren a Szabad Oktatást csoport által szervezett "Nem tűrhetünk tovább!" elnevezésű megmozduláson, ahol az iskolabezárások, szakmegszüntetések, az egyetemi autonómia megnyirbálása, valamint minden olyan korábbi kormányzati intézkedés ellen demonstráltak, amelyet szakmai egyeztetések nélkül tervez bevezetni a kormány.

A "Semmit rólunk nélkülünk" szlogennel indított tüntetéssorozat szervezői vasárnapra rendhagyó megmozdulást ígértek. Egy papírlapra leírva vagy a színpadra kiállva a kormány munkájával elégedetlen résztvevő egy percben kifejthette véleményét a helyzetről. A tüntetők nem csak az egész oktatási rendszerben elkövetett ámokfutások, de a vasárnapi zárva tartás ellen is szót emeltek, s követeléseik között szerepelt a parlament feloszlatása, az ügyészség függetlenedése és Polt Péter legfőbb ügyész lemondása. A szervezők a Facebook-on kiemelték: a tüntetésre mindenkit szívesen várnak, pártlogókat ugyanakkor nem szeretnének látni. A közösségi oldalon több mint 3000-en jelezték részvételüket, ám a tiltakozás végül érdektelenségbe fulladt. Helyszínen tartózkodó munkatársunk szerint a téren megjelentek többsége a bezárásra ítélt Neptun Általános Iskola képviselői voltak, a Wallenberg szakközépiskola diákjait ugyanakkor saját igazgatójuk tiltotta el attól, hogy itt felszólaljanak.

Tudósítónk szerint délután fél hatra alig százan maradtak a téren, amikor egy hangszórós furgon megállt a Bajcsy-Zsilinszky út és az Andrássy út sarkán, akadályozva a forgalmat. A jelenlévő - igen nagy számú - rendőri erők azonnal intézkedtek, igazoltattak. Az újonnan érkezett tüntetők - köztük Mécs Imre 56-os forradalmár - összekötözték magukat, továbbra is akadályozva a forgalmat, a kezükben "Soha többé megalázó közmunkát!" és "Soha többé 4 millió szegényt!" feliratú táblákat tartottak. Ekkorra a hivatalos demonstrációt már lefújták. - Az emberek nagyon elégedetlenek, a tüntetésekkel is - mondta Szarvas Péter középiskolai tanár, a délutáni megmozdulás egyik szervezője. Arra, hogy szerinte mi lehetett az oka az érdektelenségnek, annyit mondott: alakítani kell a tüntetések szervezésén, a Szabad Oktatást csoport pedig továbbra is azon lesz, hogy ébren tartsa azokat, akik változtatni szeretnének és nyitottak a párbeszédre.

Az biztos: az elégedetlenségre továbbra is több ok van, az elmúlt napokban például az egyetemek, főiskolák gyakorlóiskoláinak államosítása borzolta a kedélyeket: az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) múlt hét szerdán jelentette be, hogy a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) kilenc gyakorlóiskolát olvasztana magába. Palkovics László felsőoktatási államtitkár mint minden, az oktatási rendszer önkényes átalakítását célzó kormánylépés alkalmával, most is igyekszik nyugtatni a kedélyeket, ígérete szerint a tárca, az egyetemek és az érintett gyakorlóhelyek május 8-ig közösen döntenek majd a gyakorlóiskolák sorsáról. Az érintett felsőoktatási intézményeknek egyelőre fogalmuk sincs, hogy az oktatási kormányzat pontosan miért, hogyan tervezi az átszervezést, velük senki nem egyeztetett. Az egyetemek és főiskolák tiltakoznak, többen leszögezték: megtartják gyakorlóiskoláikat. A nyíregyházi Apáczai Csere János Gyakorló Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola diákjai online petíciót indítottak, szerdára pedig tiltakozó akciót szerveznek.