Műsormagazin;EU;menekültek;halálbüntetés;nemzeti konzultáció;

2015-05-07 07:00:00

Várható volt: uniós jogot sértene a halálbüntetés újrabevezetése

Egyértelműen uniós jogot sértene, ha az EU valamelyik tagállama újra bevezetné a halálbüntetést - állapították meg az Európai Parlament (EP) állampolgári jogokkal, bel- és igazságügyi kérdésekkel foglalkozó bizottságának (LIBE) csütörtöki brüsszeli vitájában. A liberálisok még a vita előtt közleményt adtak ki, miszerint  Magyarország átlépte a határt. A Néppárt pedig gyakorlatilag elhatárolódott Orbántól.

Egyértelműen uniós jogot sértene, ha az EU valamelyik tagállama újra bevezetné a halálbüntetést - állapították meg az Európai Parlament (EP) állampolgári jogokkal, bel- és igazságügyi kérdésekkel foglalkozó bizottságának (LIBE) csütörtöki brüsszeli vitájában. Egy ilyen lépés az európai alapértékek súlyos sérelmét jelentené, és indokolttá tenné, hogy az érintett tagállammal szemben érvényesítsék az EU alapszerződésének hetedik cikkében említett szankciókat, beleértve a tagságból fakadó egyes jogok felfüggesztését is - hangoztatta több képviselő is.

Gál Kinga fideszes EP-képviselő a vitában felhívta a figyelmet, hogy a magyar kormány egyértelműen leszögezte: nem tervezi a halálbüntetés visszaállítását.

Az Európai Uniónak cselekednie kell a halálbüntetés újrabevezetésének felvetése, valamint a migrációval kapcsolatos kormányzati idegengyűlölő retorika ellen - szögezte le az Európai Parlament (EP) liberális frakciójának közleménye, amelyet néhány órával a témáról folytatandó csütörtök délutáni EP-szakbizottsági vita kezdete előtt tettek közzé. Az EP állampolgári jogokkal, bel- és igazságügyi kérdésekkel foglalkozó bizottsága (LIBE) arról folytat vitát, hogy milyen következményekkel járhatna egy uniós tagállam EU-tagságból fakadó jogaira nézve, ha a szóban forgó tagállam a halálbüntetés újbóli bevezetéséről döntene.

A liberális EP-frakció nevében a holland Sophie in 't Veld, valamint a franciaajkú belga Louis Michel adott ki közös közleményt. Ebben elítélték mind a halálbüntetés visszaállításának felvetését, mind pedig azt a hangnemet, amelyet a migrációról szóló konzultációs kérdőív használ. A holland EP-képviselőnő szerint Orbán Viktor kormánya nem az emberek véleményére kíváncsi, hanem saját idegengyűlölő nézeteit kívánja terjeszteni. A halálbüntetéssel kapcsolatban leszögezte: vitán felül áll, hogy az összeegyeztethetetlen az EU jogával. Úgy vélekedett, hogy a miniszterelnök provokációs szándékkal beszélt az elgondolásról. Szerinte nem elég az, hogy Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke Facebook-bejegyzésben gyakorol bírálatot, az uniós javaslattevő-végrehajtó intézménynek "élnie kell jogkörével, és be kell avatkoznia".

Az Európai Néppárt - tette hozzá Sophie in 't Veld - "nem dughatja tovább a homokba a fejét, és nem mentegetheti tovább Orbánt, most kell őt kizárniuk" saját soraikból. Úgy vélekedett, hogy az ügyet az EP-bizottságnál magasabb szinten, plenáris vitában kell megtárgyalni, ahol Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, valamint Donald Tusk, a tagállamok csúcsvezetőit összefogó Európai Tanács elnöke is köteles választ adni a képviselők kérdéseire. "A magyar ellenzéki pártoknak együttesen kell fellépniük, és hiteles alternatívát kell kínálniuk Orbánnal szemben. Szorgalmazzuk a Demokratikus Kormányzás Paktumát, amely eszközöket ad az EU kezébe a jogállamiság, az alapvető jogok és a demokrácia figyelemmel kíséréséhez és megvédéséhez, valamint ezek megsértőinek szankcionálásához" - fogalmazott Sophie in 't Veld.

Louis Michel azt emelte ki, hogy amennyiben Timmermans hatékonyabb uniót szeretne, akkor vállalni kell a politikai felelősséget. Ez azt jelenti - tette hozzá -, hogy "az Európai Bizottságnak meg kell védelmeznie értékeinket", és előterjesztést kell tennie, el kell indítania azt az eljárást, amelyet a liberális frakció szorgalmaz. "Orbán Viktor nem védelmez semmit. Ő mindent rombol. A halálbüntetésről való vita elindításával Magyarországot a történelem menetével szembe állítja. Szélsőséges álláspontot foglal el, annak érdekében, hogy az európai értékekkel teljességgel ellentétes, populista, önkényes és idegengyűlölő eszközökkel erősítse hatalmát. Nincs már több idő a párbeszédre, itt az ideje a cselekvésnek" - olvasható a közleményben Louis Michel állásfoglalása.

A vita során többen felvetették a bevándorlással kapcsolatos magyar nemzeti konzultáció ügyét. Monika Hohlmeier, a német CDU-CSU EP-képviselője, az Európai Parlament jogi bizottságban a néppárti csoport koordinátora (vezetője) elfogadhatatlannak nevezte a Néppárt nevében az Orbán Viktor-féle "nemzeti konzultációt". Nem tehetünk efféle engedményeket a demagógiának - hangsúlyozta.