EU;halálbüntetés;

2015-05-11 07:04:00

Halálbüntetés? Kifelé az EU-ból!

Nem csillapodnak a kedélyek az Orbán Viktor által a múlt pénteki rádióinterjújában ismét a közbeszédbe dobott halálbüntetés körül. Két határozott mondata: az illegális határátlépőket őrizetbe kell venni, majd le kell folytatni az eljárást. A halálbüntetés bevezetését vissza kell utalni nemzetállami jogkörbe, ha pedig másként nem tudjuk megvédeni a törvénytisztelő embereket, be kell vezetni. 

A kormányfő mögött ezúttal nem sorakozott fel a koalíciós párt, a KDNP, de még csak a Fidesz sem egységes. Balog Zoltán humánminiszter például a tízparancsolatra hivatkozva azt mondta: református lelkészként nem támogatja a legsúlyosabb büntetési tétel bevezetését, ugyanakkor fenntartja, hogy a témáról vitázni érdemes. Korábban Gulyás Gergely és Pokorni Zoltán fideszes, illetve Rétvári Bence KDNP-s politikus arról beszélt, hogy ellenzi a halálbüntetést, míg a szintén fideszes Lázár János halálbüntetés-párti. Mint ismert, az Európai Parlament (EP) állampolgári jogokkal, bel- és igazságügyi kérdésekkel foglalkozó bizottságának (LIBE) csütörtöki brüsszeli vitájában megállapították: egyértelműen uniós jogot sértene, ha valamelyik tagállam újra bevezetné a halálbüntetést, amely ellentétes a Fidesz-KDNP által keresztül erőltetett magyar alaptörvénnyel is.

"Egy dolog biztos: uniós tagállamban nem lehetséges a halálbüntetés" - ezt José Manuel Barroso, az Európai Bizottság előző elnöke nyilatkozta az ATV-nek az Egyesült Államokban. Az interjút vasárnap este sugározták. Ez az alapvető jogok része. Erről tehát már rég lezárult a vita - mondta Barroso. Az Uniónak nem lehet tagja olyan ország, ahol a halálbüntetést bevezetik. Úgy mondanám: ez része az európai civilizációról alkotott képünknek, megállapodásunknak. És részben azért tartja sokra Európát a világ, mert előremutatóbban gondolkodunk a halálbüntetés kérdéséről. Visszaállítása egész egyszerűen nem lehetséges. Persze ha egy tagállam mégis be akarja vezetni, megteheti. De ebben az esetben távozzon az Unióból" - fogalmazott Barroso. A politikus egyébként a Fideszt is soraiban tudó Európai Néppártból került a Bizottság élére, melyet 2004 és 2014 között vezetett. Barroso éveken át volt a Néppárt alelnöke is, csakúgy mint Orbán Viktor.

Alaptörvénybe ütközik

1. Az emberi méltóság sérthetetlen. Minden embernek joga van az élethez és az emberi méltósághoz, a magzat életét a fogantatástól kezdve védelem illeti meg.

2. Magyarország az európai népek szabadságának, jólétének és biztonságának kiteljesedése érdekében közreműködik az európai egység megteremtésében.

3. Magyarország az Európai Unióban tagállamként való részvétele érdekében nemzetközi szerződés alapján — az alapító szerződésekből fakadó jogok gyakorlásához és kötelezettsége teljesítéséhez szükséges mértékig — az Alaptörvényből eredő egyes hatásköreit a többi tagállammal közösen, az Európai Unió intézményei útján gyakorolhatja.

4. Magyar állampolgár Magyarország területéről nem utasítható ki, és külföldről bármikor hazatérhet. Magyarország területén tartózkodó külföldit csak törvényes határozat alapján lehet kiutasítani. Tilos a csoportos kiutasítás.

5. Senki nem utasítható ki olyan államba, vagy nem adható ki olyan államnak, ahol az a veszély fenyegeti, hogy halálra ítélik, kínozzák vagy más embertelen bánásmódnak, büntetésnek vetik alá.

A Népszava kérdése az államelnökhöz

2015.05.08 11:54

Kérdés a Köztársasági Elnök Úrhoz

Tisztelt Sajtóigazgatóság!

A Népszava nevében Áder János Köztársasági Elnök Úrtól szeretnék kérdezni.

Orbán Viktor ma reggeli rádióinterjújában a halálbüntetés bevezetésére nyílt utalást tett. Ez véleményünk szerint nem csak az uniós joggal, de az alaptörvénnyel is ellentétes. Tudni szeretnénk, mi erről a Köztársasági Elnök véleménye?

Mielőbbi válaszukat várva köszönettel:

Fazekas Ágnes

Népszava

2015. 05. 08., P 12:16

KÖZTÁRSASÁGI ELNÖKI HIVATAL

SAJTÓIGAZGATÓSÁG

Tisztelt Fazekas Ágnes!

Levelét köszönettel megkaptuk, a válasz megküldéséig türelmét kérjük.

Üdvözlettel:

KEH Sajtóigazgatóság

Budapest, Szent György tér 1.