Mazsihisz;Heisler András;

2015-05-11 07:11:00

Heisler elnök maradt

Heisler András marad a Mazsihisz elnöke, miután a tegnapi tisztújító közgyűlésen a függetlenségpárti korábbi vezetőre 78-an voksoltak, a jó fideszes kapcsolatokkal rendelkező Horovitz Tamás viszont csak 37 szavazatot kapott. A másik két jelölt, Feldmájer Péter, a Mazsihisz eddigi alelnöke és Weisz Péter, a Gyöngyösi Zsidó Hitközség elnöke a szavazás előtt visszalépett. Az ügyvezető igazgatói posztra a tisztséget jelenleg betöltő Kunos Péter volt az egyetlen jelölt, akit többséggel meg is választottak.

A szavazás előtti kortesbeszédében Heisler az általa képviselt stratégiáról elmondta, ő erős, öntudatos és független Mazsihiszt akar. Ennek "van hozadéka", hiszen "kemény kiállásuk ellenére" kaptak a kormánytól olyan gesztusokat, amilyeneket korábban nem tudtak volna elképzelni. Létezik stratégia is, amely "lágyabb, finomabb" módon közelít a hatalomhoz, ezáltal remélve különböző javakat. A kettő között azonban fontos különbség van, az egyik független, a másik alattvalói státuszt biztosít a Mazsihisz számára.

Horovitz Tamás, a Debreceni Zsidó Hitközség (DZSH) elnöke azt ecsetelte, hogy közössége sok mindent elért. A zsidóság építése érdekében mindenkivel tárgyalóasztalhoz ültek, mára pedig elérték, hogy "jó zsidónak lenni Debrecenben". A beszédeket bárki végig hallgathatta, miután a közgyűlés leszavazta a zárt ülés elrendeléséről szóló javaslatot.

Heislert, aki 2013. júniusa óta áll a szervezet élén, többen a kormány számára elfogadható Horovitzra akarták cserélni. A DZSH elnöke egyszer már elindult a most újraválasztott Heislerrel szemben, de akkor is vereséget szenvedett. Forrásaink szerint az utóbbi hónapokban Zoltai Gusztáv, a Mazsihisz korábbi ügyvezető igazgatója, aki tavaly szeptember óta Lázár János tanácsadója, sok helyi zsidó közösségnél kampányolt a régi-új elnök menesztése érdekében. Heisler vélhetően ezt tudva írt április közepén a Népszabadságban arról, "a zsidó közösségen belül többen megkérdőjelezik a kormánnyal kialakított sikeres konszenzus létrejöttének és a Mazsihisz következetes érdekvédelmi tevékenységének összefüggéseit: ezt a kritikát a Mazsihisz május 10-én esedékes tisztújító közgyűlésének közeledtével egyre markánsabban képviseli a volt ügyvezető igazgatóhoz köthető érdekcsoport.

Egykori sofőrjét a napokban majdnem megválasztották a Budapesti Zsidó Hitközség elnökének, a budapesti zsidóság arcának. Ma már nyílt titok, hogy az akció mögött a volt ügyvezető állhat, aki kormánymegbízottként szól bele a zsidó közösség belügyeibe. Ennél még groteszkebb, amikor egyesek az ő kormányoldali megjelenésének tudják be a kormány gesztusait. Pedig csak a magyar neológiától idegen Chabad mozgalom térnyerését és a volt transzvesztita ámokfutását köszönhetjük neki".

A napokban viszont neves közéleti személyiségek nyilatkozatban álltak Heisler mellé. A Népszabadságban megjelent olvasói levelet mások mellett Bitó László, Hegedűs D. Géza, Heller Ágnes, Konrád György, Kornis Mihály, Komoróczy Géza, Sándor Pál, Székhelyi József, Ungvári Tamás, Vásárhelyi Mária, Vince Mátyás és Závada Pál írta alá. Véleményük szerint a Mazsihisz elnöke kivívta a közvélemény megbecsülését azzal, "hogy méltósággal utasította vissza a sorozatos történelemhamisítást" és "szerepléseivel pezsgést indított el a társadalomban". Hozzáteszik: az elnök "biztos kézzel vezeti a Mazsihiszt a közélet viharaiban és hidat épít a vallásos és nem vallásos fiatalok számára is".

Konrád szerint nem szabad belemenni abba az alkuba, hogy aki szót fogad a hatalomnak, annak majd jó bánásmódban lesz része. Az író pénteken, az ATV Egyenes Beszéd című műsorában arra figyelmeztetett, odafigyelnek arra a világban, hogy egy zsidó közösség szószólója mit mond. "Úgy látom, hogy ez az ember nincs begyulladva" - fogalmazott Konrád.