önkormányzat;Pokorni Zoltán;népszavazás;Normafa;

2015-05-16 07:03:00

Holnap lehet szavazni a Normafáról

Helyi népszavazást tartanak holnap a Normafa rendbetételéről Budapest XII. kerületében – a nagyjából 48 ezer választásra jogosult lakos az önkormányzat nyolc pontból álló határozatáról mondhatja el a véleményét. A voksolás kapcsán megírtuk, hogy teljesen átrajzolódtak a kerület politikai viszonyai: Pokorni Zoltán, fideszes polgármester, Tüttő Kata, az MSZP , illetve Komáromi Zoltán, az Együtt helyi képviselője közösen kampányolt az önkormányzat tervei mellett.

A polgármester szerint ezekről az elképzelésekről már lehet és kell is dönteni: „Vannak pontosítandó kérdések, de a fő irányok jól látszanak. Egy 280 oldalas tanulmányról nem tudunk szavazni, arról sem hogy legyen minden jó, valahol a kettő között kell egy értelmes zónát kijelölni – amiről most döntünk” – mondta az Indexnek. Pokorni többször is hangsúlyozta, hogy teljes mértékben alávetik magukat a népakaratnak: a részvételi aránytól függetlenül tiszteletben tartják a lakosság véleményét.

A Normafa rehabilitációja évtizedek óta napirenden van, már a 80-as 90-es években is több terv született a terület helyreállítására, de ezek nem jártak sikerrel. A testület mostani határozata többek közt kimondja: a beruházás során kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy a terület jelentős hányada a Budai Természetvédelmi Körzethez tartozik – ezért a Natura 2000-es természetvédelmi hatásbecslés és a környezetvédelmi előírások szerint kell elvégezni a munkálatokat. Szabályoznák a közlekedést is: előnyben részesítenék a tömegközlekedést, korlátoznák több környékbeli útszakasz forgalmát, és új parkolókat is kialakítanak. Emellett felújítanak több műemléki védelem alatt álló épületet, és hasznosítanák is azokat: például az egykori Lóvasút végállomásának épülete helytörténeti múzeumként üzemelne tovább. Az Eötvös utca 48. alatti önkormányzati ingatlanon létrehoznák a Normafa Kapu látogató és információs központot – foglalta össze a terveket Pokorni. Sportolásra is lenne lehetőség, ugyanis a Szaniszló-rét környékén oktató sípályát alakítanak ki, illetve helyreállítanák a Kis-Norma lejtő egykori sípályáját is, a fejlesztések hatásainak vizsgálatára pedig egy környezetvédelmi szakemberekből álló bizottságot is létrehoznak. Emellett a közvilágítást is korszerűsítenék a környéken, és a turistaútvonalakat újrastrukturálnák a zsúfoltság csökkentésének érdekében.

Akadnak azonban ellenzői is a projektnek: Datki Szabolcs, a PM kerületi vezetője lapunknak elmondta, hogy vannak elfogadható elemei az elképzelésnek – például a fogaskerekű vonalának meghosszabbítása a Széll Kálmán térig, mert így csökkenhetne a buszforgalom a környéken -, de pártja így sem tudja támogatni a határozatot. Emlékeztetett arra, hogy gyakorlatilag egy olyan tervezetről kérik ki a lakosság véleményét, melyet már korábban ellenszavazat nélkül elfogadott a testület – az ellenzék ugyanis tartózkodott. A PM szerint a Normafa felújítása a korrupció melegágya lehet, hiszen a kormány az úgynevezett „Normafa törvény” keretein belül kiemelt állami beruházássá minősítette a projektet, így nem kell pályázatokat kiírni a munkálatokra.

Több civil szervezet és a PM nyomására a tervek pozitív irányba változtak (például a síközpont nem fog felépülni), de aggasztó, hogy a törvény még mindig érvényben van, és korlátlan felhatalmazást ad a kerület vezetésének: „a megalomán fideszes beruházások sorába illeszkedő terv súlyosan veszélyeztette a Normafa természeti értékeit és a környéken lakók életminőségét is” – közölte a PM tegnap. Az új tervek már jobban figyelembe veszik a környezeti értékeket, viszont a finanszírozás továbbra is átláthatatlan, több eleme még kidolgozva sincs, így nem is alkalmas döntésre. A párt kezdeményezi, hogy a helyieket és a szakmai civil szervezeteket vonják be a konzultációkba a népszavazás eredményétől függetlenül.

Kerék-Bárczy Szabolcs, DK elnökségi tag és helyi önkormányzati képviselő elmondta, pártja nem járul hozzá a Fidesz belháborújához: „a Demokratikus Koalíció rendkívül sajnálja, hogy a Fidesz politikusainak csak akkor jut eszükbe a népszavazás, ha az személyes érdekeiket szolgálja. A DK ezzel együtt úgy véli, a kerületieknek élniük kell a lehetőséggel és nemmel kell szavazniuk a kizárólag Pokorni érdekeit szolgáló népszavazás zavaros kérdésére”. Emellett azt is kifogásolja, hogy a népszavazási kérdés egy hosszú számsorral jelzett ügyirat támogatására kérdez rá – szerinte így nem értelmes a kérdés, de a választási bizottság fideszes, ezért aztán engedélyezték a voksolás kiírását. A képviselő kifejtette, értetlenül áll az előtt, hogy az Együtt és az MSZP támogatja a projektet: januárban még együtt adtak ki egy a népszavazást ellenző közleményt, azóta pedig semmilyen körülmény nem változott, így nem is indokolja semmi a „pálfordulást”. Kerék-Bárczy szerint az egyetlen magyarázat az lehet, hogy Pokorni „valamivel meggyőzte” ezeket az ellenzéki képviselőket. A DK politikusa ugyanakkor leszögezte, hogy pártja számára is kiemelt ügy a Normafa renoválása - 80 százalékban egyetértenek a Fidesz kezdeményezésével -, de nem tartják szükségesnek a népszavazás kiírását, mivel ez egy önkormányzati döntés. Emlékeztetett arra, hogy a Normafa felújítása folyamatosan zajlik, kormányzati-önkormányzati finanszírozásból, „Pokorni korábban egyáltalán nem kért erre felhatalmazást”- tette hozzá.