Hirdetések;oktatás;tüntetés;Budapesti Corvinus Egyetem;

2015-05-22 07:07:00

Ámokfutás az oktatásban is (videó a tüntetésről)

Ismét tüntettek tegnap a kormány oktatáspolitikája ellen, a "vonulós demonstráción" egészségügyi dolgozók is jelen voltak a pedagógusok mellett. Közben tovább gyűrűzik a Corvinus-botrány: Lázár János miniszter szerint "viccnek is rosszak" az egyetem feldarabolásáról szóló hírek, forrásunk szerint azonban az ügy hátterében az áll, hogy Orbán Viktor miniszterelnöknek nem tetszik a Corvinus "túlzottan liberális" szellemisége, a nemzetközi szinten is nagy presztízzsel bíró intézmény helyén inkább a Nemzeti Közszolgálati Egyetemet látná szívesen.

37 milliárdból monopolizálnák az "államtudományokat": a kormány tervei szerint a jövőben csak a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen indulhatna felsőfokú rendészeti és közigazgatási képzés

A borús, esős idő ellenére is megtartották tegnap este a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a Humán Platform által "Nem adjuk a jövőt!" szlogennel életre hívott demonstrációt. A szervezők felelős és felvilágosult oktatáspolitikát, a tankötelezettség korhatárának 18 évre történő visszaállítását, a felsőoktatási törvény visszavonását, az egyetemi autonómia helyreállítását és önálló oktatási minisztériumot követelnek a kormányzattól, Orbán Viktornak címzett petíciójukat még szerdán adták át a Miniszterelnökségen. A megmozdulás fontos eleme, hogy szolidáris a közszféra többi dolgozójával. A tüntetők - mintegy 300-an - a Blaha Lujza téren gyülekeztek, ahol Sándor Mária nővér, a fekete ruhás egészségügyi tiltakozás elindítója rövid beszédében jelezte: úgy látja, hiába vállal szolidaritást az oktatással, ha a tanárok ilyen kevesen vannak jelen. A tüntetők ezt követően az Emberi Erőforrások Minisztériumához (Emmi) vonultak, ahol mások mellett Mendrey László PDSZ elnök, Kiss László, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke és Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere tartott beszédet.

Nem csitul a Budapesti Corvinus Egyetem budai campusának felszabdalásáról, az ingatlanok értékesítéséről szóló hírek körül kialakult botrány sem. Kedden a Vs.hu írta meg, hogy a kormányzat tervei szerint az épületek eladásából befolyt összeget a Budai Vár felújítására szánnák. Még szerda délután egy, az egyetem rektori hivatalának címzett és Thaisz Miklós, az Emmi főosztályvezetőjének nevével szignált levél is felkerült az internetre, amelyben az egyetem átszervezésével kapcsolatos épületkiürítések előkészítésére szólítják fel az intézmény vezetését. Tegnap azonban kiderült, hogy a levél minden bizonnyal hamis, a dokumentumon feltüntetett iktatószám ugyanis megegyezik egy, a Független Diákparlament elnökének küldött minisztériumi levél iktatószámával.

Az Emmi közleményben jelezte: a köznevelésért felelős államtitkárság nem adhat és nem is ad semmilyen utasítást felsőoktatási intézményeknek, a "durva hamisítvány" célja pedig szerintük az, hogy "feszültséget szítson a felsőoktatás szereplői között, szembeállítsa a hallgatókat, szülőket, oktatókat, döntéshozókat, és a rendszer szétzilálásával meggátolja az intézményrendszer biztonságos működését, előidézze annak negatív megítélését". A hamisított levél miatt az Emmi feljelentést tett.

Az egyetemen szerdán hallgatói-oktatói fórumot is rendeztek, amelyre Palkovics László felsőoktatási államtitkárt is meghívták. Palkovics azonban nem ment el, az intézmény vezetőjének küldött levelében azt írta: az üggyel kapcsolatban még nincs miről beszélni. Aznap a Miniszterelnökség is cáfolta azokat a híreket, melyek szerint a felsőoktatás átalakításával kapcsolatos tervekhez köze lenne a Vár rehabilitációjának - a Corvinus felszabdalásáról szóló híreket azonban nem cáfolták. Az egyetem helyzetét jól ismerő forrásunk szerint a kiszivárgott tervek mögött valóban nem ingatlanügyről lehet szó, sokkal valószínűbb, hogy Orbán Viktor miniszterelnök keze van a dologban, akinek "már évtizede böki a csőrét a Corvinus szerinte túlzott liberális szellemisége". Ezt megerősíti, hogy az elmúlt években a kormány már többször is a halálát kívánta az egyetemnek - eddig sikertelenül. Ebben szerepet játszhat az is, hogy a felsőoktatási intézmények közül a Corvinusnak van talán a legnagyobb nemzetközi presztízse , a kormány viszont a Nemzeti Közszolgálati Egyetemnek (NKE) szánná ezt a szerepet. Forrásunk úgy tudja: Palkovics László nem támogatja a Corvinus feldarabolását és presztízsrombolását, szakmai körökben azt feltételezik, hogy az államtitkár nem vállalná egy ilyen kormányzati intézkedés levezénylését.

A Corvinus feldarabolásáról és az egyetem ingatlanjainak értékesítéséről szóló hírekről Lázár Jánost is kérdeztük szokásos csütörtöki sajtótájékoztatóján. A Miniszterelnökség vezetője a Népszava kérdéseire válaszolva elmondta: ő maga is a "várakozók álláspontján van" és a sajtóból tájékozódik. "Várom, hogy valaki világos és egyértelmű választ adjon" - mondta, hozzátéve: az ügyben a kormányzat szerepéről szóló híreket rosszindulatú hecckampánynak tartja, a kormány semmilyen döntést nem hozott és nem is tárgyalt az egyetem épületeiről. Hangsúlyozta: a Budai Vár felújításának mindehhez semmi köze. A Corvinus kertészettudományi, élelmiszer-tudományi, tájépítészeti kar más intézményekbe való szétszórásával kapcsolatban az mondta: még viccnek is rossz, hogy az egyetem bármely kara például Hódmezővásárhelyre költözzön, a kertészettudományi karnak pedig ő maga is nagy támogatója.

Lázár beszélt a NKE-ről is, a kormány tervei szerint a jövőben csak az NKE-n lehetne felsőfokú rendészeti, közigazgatási és államtudományi képzésekre jelentkezni, a tervek megvalósításához pedig újabb 37 milliárd forintos fejlesztést tervez a kormány. Hangsúlyozta: ebbe csak akkor kezdenek bele, ha ténylegesen is biztosítható a kizárólagosság.

A tegnap délutáni tüntetésről Kökényesi Gábor készített videófelvételt: