Horn Gyula;Horn-konferencia;

2015-05-28 07:02:00

Horn öröksége az iránytű

Mostanra a rendszerváltás ideái nem elvesztek, csak látható módon meggyengültek. Ezt Tóbiás József, az MSZP elnök-frakcióvezetője mondta azon a tegnapi konferencián, amelyen arra emlékeztek, hogy éppen negyedszázaddal ezelőtt választották Horn Gyulát a párt elnökévé. A képre kattintva galéria nyílik!

Mindig akkor volt nagy és sikeres a szocialista párt, amikor a társadalomban és nem csak önmagában gondolkodott - fogalmazott tegnap a Villányi úti Konferenciaközpontban Tóbiás József pártelnök. Az összejövetelen Horn Gyula egykori munkatársai emlékeztek a korábbi miniszterelnökre, éppen ott, ahol negyedszázaddal ezelőtt a határokat kinyitó államférfit az MSZP elnökévé választották.

"A szabadság, a jog, a demokrácia intézményeit és működését Magyarországon a Magyar Szocialista Párt nélkül nem lehetett volna megteremteni" - fogalmazott Tóbiás, hozzátéve, nemcsak Horn öröksége okán, de az MSZP értékeiből adódóan is hitet kell tenni az európaiság, a szabadság, a demokrácia és a jogállamiság mellett. A volt miniszterelnök örökségét a szocialisták iránytűjének nevezte az MSZP elnöke, aki arrais  figyelmeztetett, hogy Horn sok sikert elért, de sajnos látják, hogy a rendszerváltó folyamat visszafordulhat.

1998-ban, amikor a választásokra készültek, az ifjúsági szervezet, aminek Tóbiás volt a vezetője, együttműködési megállapodást kötött a szocialistákkal. Horn akkor közölte, az együttműködés nem eleve elrendeltetett, az a teljesítményről szól. A párt jelenlegi elnöke erre az intelemre ma is emlékszik. "Nekünk akkor lesz képességünk és lehetőségünk Horn Gyula nyomdokaiba lépve újra rendbe tenni az ország dolgait, ha nem csupán a társadalom ellenfeleként működő kormány és a vele egylényegű, ellenzékinek nevezett szélsőjobboldali párt hibáira mutatunk rá, hanem tömegeket szervezve, összefogva velük, képesek leszünk cselekedni a változásért" - fogalmazott. Tóbiás bejelentette, hogy a Villányi úti Konferenciaközpontot Horn-centrummá kívánják alakítani az ott működő alapítvánnyal közösen. Olyan térré, amelyik a közjót szolgálja.

A reformköri mozgalom egyik legismertebb alakja Géczy József, aki több cikluson át volt a szocialista frakció tagja Horn elnökké választására emlékezett. Arra a kongresszusra, amikor Nyers Rezsőt le akarták váltani, aki maga is kész volt a távozásra, egy ponton azonban mégis maradni akart. Horn pedig közölte, nem verseng a posztért. Kis híján szakadt a párt, végül azonban Nyers elegánsan hazament és Hornt megválasztották. Géczy szerint '89-ben négy "reformcsillaga" volt Magyarországnak, később azonban közülük csak a volt miniszterelnök maradt az.

"Dicsérni jöttem Horn Gyulát, mint pártpolitikust, nem csupán emlékezni rá". Ezt már Szekeres Imre mondta a konferencián. A politikus hozzátette, bár 1998 után elváltak útjaik, de ma is úgy tekint Horn elnöki működésére, mint elismerésre méltó mintára, elsősorban azért, mert sikeres volt. Rá igaz volt Churchill egy kevésbé ismert mondása: "Bármilyen gyönyörű a stratégia, nem árt, ha olykor az eredményére is vetünk egy pillantást". Szekeres szerint 1990-ben az MSZP sorsa nem volt előre elrendeltetett. Végezhette volna úgy 1-2 év után, mint sok más a korábbi állampártokból alakított politikai tömörülés. Az, hogy nem ezt az utat járta be, Horn érdeme és azoké az elkötelezett, különböző generációkhoz tartozó politikusoké, akik ebben társai voltak.

Nagy Sándor volt parlamenti képviselő, szakszervezeti vezető közölte, Horn volt ezidáig az MSZP legsikeresebb elnöke. Sokkal erősebb kapcsolata volt a társadalommal, mint a mai politikusoknak. Tudta, hogy pártját akkor fogadják el, ha az embereket érdeklő kérdésekre megfelelő válaszokat tud adni. Baja Ferenc korábbi miniszter, parlamenti képviselő, választmányi elnök pedig azt mondta: tanúja és tisztelője Horn kormányzásának. Arról beszélt, milyen feldolgozatlan a múlt, a Táncsics Alapítvány elnökeként ezért kötelességének tartja, hogy ezt pótolják. Hornra úgy emlékezett vissza: tisztelte a parlamentet, az ellenzéket és maga döntött arról, hogy koalíciós kormányt alakít. Baloldaliként piacgazdaságot épített, de félt a kapitalizmustól.

Földes György történész azt emelte ki: Horn képes volt arra, hogy kommunista politikusból szociáldemokratává váljon, eközben pedig benne a magyar társadalom jelentős része önmagára ismerhetett. Ugyanakkor - tette hozzá a  Politikatörténeti Alapítvány vezetője - lényeges szerepe volt a kilencvenes évek gazdasági válságkezelésében, a rendszerváltás lezárásában és az ország euroatlanti integrációra való felkészítésében. Tudta, eljön a pillanat, amikor nem a hatalomból kell nézni a társadalomra, hanem a társadalomból. Ez az életmű egyik mának szóló tanulsága.

Katona Béla, az Országgyűlés egykori elnöke, "Gyula" barátja tudta, a volt miniszterelnök meggyőződése szerint a társadalomnak szüksége van baloldali pártra, ezért vállalta, hogy az MSZP vezetője lesz. Bátor volt, vállalta a kockázatot. "Horn igazi róka volt, de Vuk óta a magyarok szeretik a rókát" - fogalmazott Katona, aki reméli, hogy a szocialista pártnak lesznek olyan itthon és nemzetközileg elismert vezetőit, akiket az emberek Gyulának, Jóskának szólítanak.

A konferenciát az Internitás Alapítvány, a Reformkörök Alapítvány, a Politikatörténeti Alapítvány, az MSZP Szocialista Platform, az MSZP Nőtagozat, az MSZP Ifjúsági Tagozat, a Societas baloldali ifjúsági mozgalom, valamint a Villányi úti Konferenciaközpont és Szabadegyetem Alapítvány rendezte.