brókerbotrány;Quaestor-ügy;

2015-06-02 07:22:00

Hárompárti „koalíció” a Quaestor-ügy albizottságában

Megnőtt az esélye, hogy nyilvánosságra lehessen hozni a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Quaestorral kapcsolatos, jelenleg banktitoknak minősülő adatait. A Fidesz által erőltetett módosítás zöld utat kapott az országgyűlés költségvetési bizottsága brókerbotrányokat vizsgáló albizottságában, igaz sajátos szavazati arány mellett. 

Az albizottság fideszes tagjai, valamint a jobbikos Hegedűs Lorántné és a szocialista Szakács László szavazta meg, hogy a törvénymódosító javaslat a parlament elé kerüljön, az LMP-s Schmuck Erzsébet, valamint Szelényi Zsuzsanna független képviselő nem írták alá a tervezetet.

A javaslat szerint az MFB-törvényt úgy módosítanák, hogy kikerülnek a banktitok alól az állami bank és a Quaestor között 2010 előtt született szerződések.

Maga az albizottság létrehozása és a mostani törvénymódosítás is a kormánypárt "ötlete", mindenáron szeretnék a szocialistákat is felelőssé tenni a Quaestor-ügyben. Az apropót az adja, hogy 2010 előtt az MFB, mint állami tulajdonú hitelintézet, a Quaestor vállalatcsoport egyik tagjának finanszírozást nyújtott.

Szűcs Lajos, az albizottság fideszes elnöke a testület ülése után újságíróknak elmondta: a törvénymódosítás azt is szolgálja, hogy az albizottság a Kormányzati Ellenőrzési Hivataltól (Kehi) megkapjon olyan észrevételeket, vizsgálati eredményeket, amelyek az MFB és a Quaestor csoport ügyleteit érintik.

A Quaestor-ügy azonban már eléggé ráégett a Fideszre. A 2010 előtti történetek miatt indult Kehi-vizsgálat, ám az soha nem ért véget, és Tarsoly Csaba Quaestor-vezért soha ki nem hallgatták ez ügyben. A győri ETO Park - mert ennek építését hitelezte az MFB - bedőlését ráadásul azóta a Fidesz pénzjuttatással akadályozta meg. A brókercégnél számos kormányzati intézmény parkoltatta szabad forrásait, közülük néhány a Quaestor csődjével százmilliókat vesztett.

Szakács László szocialista képviselő közleményében magyarázta, hogy az MSZP azért vesz részt a brókerbotrányt vizsgáló parlamenti albizottságban, hogy kiderüljön az igazság. A Fidesz pedig azon dolgozik, hogy ne essen szó a párthoz közeli Tarsoly Csabáról, az agrártárca által eltőzsdézett 410 milliónyi közvagyonról, sem pedig arról, hogy miként kerülhetett a külügyi tárcától 4 milliárd forint közpénz a Quaestorba, és hogy hová lett ennek az összegnek a kamata - írta a képviselő.