bevándorlás;Orbán Viktor;EU-csúcs;

2015-06-26 13:42:00

Orbán nem bízik az uniós egyezségben

A migráció kérdésében a EU-tagállamok vezetői között született megállapodás kérdésében "nyugtával kell dicsérni a napot" - válaszolta Orbán Viktor pénteken Brüsszelben arra a kérdésre, hogy elégedett-e a hajnalban kötött egyezséggel, amin az uniós országok csúcsvezetői megállapodtak abban, hogy az elkövetkező két év során 40 ezer menekültet helyeznek át Olaszországból, illetve Görögországból más uniós tagállamokba, Magyarország és Bulgária pedig külön elbírálás alá esik. A Népszabadság azt írta, hogy Magyarország rendkívüli segélyt kap az Európai Uniótól a menekültügy rendezésére.

A kormányfő Brüsszelben magyar újságíróknak nyilatkozva emlékeztetett arra, hogy a végső szövegezés még hátra van, és "az a kérdés, hogy mindenki ugyanúgy emlékszik-e".

Pintér unión kívüli táborokat akar

Az Európai Unió területén kívüli menekülttáborok létrehozását javasolja Pintér Sándor, aki szerint innen kötelezően be kellene fogadni a háború vagy üldöztetés elől menekülőket, míg a gazdasági migránsok beengedéséről a tagországok egyénileg, szabadon dönthetnének. A belügyminiszter szerint Európának kettős elvárása van Magyarország felé, az országnak ugyanis egyfelől nem szabad őrizetben tartania a menekültügyi eljárás alatt állókat, másrészt a nyugatra haladásukat is meg kell valahogy akadályoznia.

Az Európai Unió állam- illetve kormányfői abban állapodtak meg, hogy a tagállamok két év alatt összesen 60 ezer menekültet osztanak szét egymás között, önkéntes alapon, kétharmadukat az Olaszországba és Görögországba érkezettek közül, 20 ezret pedig polgárháborús konfliktusok elől menekülők soraiból fogadnak be az Európai Unión kívülről. Magyarország és Bulgária viszont külön elbírálás alá esik.

"Ami a szövegben benne van, az a magyar emberek érdekét védi és szolgálja" - fogalmazott a miniszterelnök.

Korábban írtukAz EU-országok csúcsvezetői megállapodtak abban, hogy - miközben a szintén jelentős menekültnyomásnak kitett Magyarország és Bulgária ügyét külön kezelik - az elkövetkező két év során 40 ezer menekültet helyeznek át a különösen erős migrációs célpontnak számító Olaszországból, illetve Görögországból más uniós tagállamokba - jelentette be péntek hajnalban tartott brüsszeli sajtótájékoztatóján Donald Tusk, az uniós állam-, illetve kormányfők testületének, az Európai Tanácsnak az elnöke.

A megbeszélés után Tusk elmondta, hogy mivel Magyarországnak és Bulgáriának szintén jelentős migrációs hullámmal kell megküzdenie, e két ország külön elbírálás alá esik majd az áthelyezési és áttelepítési mechanizmus kialakításakor."Az év eleje óta a menedékkérők egyharmadát Magyarországon regisztrálták, vagyis többet, mint Olaszországban. A megközelítésünk (ennek folytán) földrajzi értelemben átfogó kell, hogy legyen" - fogalmazott az Európai Tanács elnöke.

Orbán Brüsszelben. MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Burger Barna

Orbán Brüsszelben. MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Burger Barna

A Népszabadság azt írja, hogy az Európai Unió jelentős rendkívüli támogatásban részesíti Magyarországot a menekültek számának növekedése miatt. 

Februárban a Bizottság 1,2 millió euró rendkívüli támogatást folyósított Magyarországnak a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alapból (AMIF) a megnövekedett migrációs nyomás miatt szükségessé vált befogadó kapacitások növelésére. A magyar hatóságok kérésére jelenleg vizsgálják mintegy 2,4 millió euró pótlólagos rendkívüli támogatás lehetőségét, amelyet a Belső Biztonsági Alap (ISF) külső határok őrizetére szánt forrásaiból hívhatna le Magyarország.

Augusztus végén további 4,5 millió euró érkezhet Brüsszelből az AMIF és az ISF magyar nemzeti programja keretében. A jelenlegi hétéves költségvetési időszakban Magyarország összesen 24 millió eurót költhet közösségi forrásokból a menekültek befogadását és integrálását szolgáló rendszerekre, 40 millió eurót pedig a külső határok őrizetére és a vízumok kezelésére.

Amikor a lap megkérdezte, hogy a magyarországi válsághelyzetet miért nem kezeli az Európai Bizottság az olaszországihoz és a görögországihoz hasonló sürgősséggel, a szóvivő kifejtette: a Bizottság tisztában van azzal, hogy az utóbbi hónapokban Magyarországon megnövekedett a migrációs nyomás, de szerintük a helyzet súlyossága nem mérhető az Olaszországban és Görögországban tapasztaltakhoz, ezért nem javasolta, hogy az úgynevezett „áthelyezési” mechanizmus keretében a tagállamok tehermentesítsék Magyarországot.

Rabokkal építik a vasfüggönyt?

Korábban a Blikk információi alapján írtuk: döntött a kormány: megépítik a szerb-magyar határon a menekültáradat megfékezésére a vasfüggönyt. Már el is kezdődtek a munkálatok, amiket az is lehet, hogy elítéltek végeznek majd. A szegedi csillagbörtönt már meg is keresték emiatt az illetékesek, a rabokat a gyártásba, így például a hegesztésbe is bevonhatják majd.

– A terepen való munka túl költséges a biztonsági személyzet miatt, annál sokkal olcsóbb jól képzett szakmunkásokkal felhúzatni a kerítést – magyarázták szakértők a lapnak.