hulladék;KSH;foglalkoztatás;közmunka;VOSZ;

2015-06-27 07:25:00

A kormányfő nem adna segélyt a közmunkásoknak

Az Európai Bizottság által készített országspecifikus gazdaságpolitikai ajánlások közül két olyan van, amelyet Magyarország nem tud elfogadni, az egyik a közmunkaprogrammal, a másik a javasolt költségvetési kiigazítással kapcsolatos - közölte pénteken Brüsszelben Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Unió állam- és kormányfőinek csúcstalálkozóját követő nemzetközi sajtótájékoztatón. A miniszterelnök közölte, hogy az Európai Tanács általánosságban véve elfogadhatónak nyilvánította a javaslatokat, ez viszont magyarul azt jelenti, hogy részleteiben nem. 

A kormányfő szerint Brüsszel azt szeretné, ha közmunka helyett az állam segélyt folyósítana. "Ezt nem áll módunkban elfogadni" - húzta alá a miniszterelnök, kifejtve, hogy Brüsszel ezt munkaerő-piaci eszköznek tekinti, míg a kormány társadalompolitikai eszköznek. "Más csillagrendszerben mozgunk" - fogalmazott a kormányfő, aki szerint azt a kérdést kell feltenni, hogy mi tesz egy embert és egy családot boldogabbá, elégedettebbé és versenyképesebbé: ha elindulhat minden reggel a munkába, vagy ha otthon ül, és várja a segélyt. A miniszterelnök szerint a kormány azt a lehetőséget szeretné megteremteni, hogy ezek az emberek is minden reggel elindulhassanak, és bekapcsolódhassanak abba, ami az emberhez méltó élet lehetőségét kínálja, ha nem is garantálja. Megjegyezte azt is, hogy szerinte a közmunkaprogram hatékonyabb, mint Brüsszel gondolja.

A másik ajánlással kapcsolatban a kormányfő azt mondta, hogy a javaslat megszorításokat ajánl, amelyeket a kormánynak nem áll módjában elfogadni. Brüsszel idén GDP-arányosan 0,5 százalékos, jövőre pedig 0,6 százalékos költségvetési korrekciót javasol az úgynevezett középtávú cél, az 1,7 százalékos strukturális hiány elérése érdekében, amelynek teljesülését egyébként 2017-re prognosztizálja. Orbán Viktor közölte: nagy tisztelettel köszöni a tanulmányokat és a tanácsokat.
"Megszorítások márpedig nem lesznek" - fejezte be ugyanakkor a mondatot a kormányfő

A március-májusi időszakban 102 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma, így a foglalkoztatási ráta 63,2 százalékra emelkedett. A munkanélküliségi ráta pedig 7,1 százalékra süllyedt - így kommentálta a Központi Statisztikai Hivatal tegnap kiadott adatait Németh Dávid. A K&H Bank vezető elemzője úgy vélte, hogy a gazdasági fejlődés eredményeként javul a munkaerő-piaci helyzet, és bár nem látszik az adatokból, a versenyszférában is bővülés következett be. A szakember ehhez hozzátette, hogy egyrészt a március után beinduló idénymunkák eleve kedvezőbb munkaerő-piaci mutatókat generálnak az előző hónapokhoz képest, másfelől a közfoglalkoztatás bővítésének is szerepe lehet ebben.

Tavaly kicsit más volt a helyzet a közmunkaprogram esetében, torzította ugyanis a tendenciákat, hogy a választások előtt a téli időszakban is megemelkedett a közfoglalkoztatottak száma. Németh Dávid szerint az év végére 6,7 százalék körüli szintre süllyedhet a munkanélküliség ráta.

Némileg árnyalja a képet az, amit Dávid Ferenc mondott lapunknak. A Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetsége főtitkára felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Unióban nálunk lehet a legrövidebb ideig munkanélküli ellátásban részesülni, így viszonylag hamar kiesnek az álláskeresők a munkanélküli statisztikából. Az kétségtelen tény, mondta a szakember, hogy a foglalkoztatás terén történt némi előrelépés, de a diadaljelentésre aligha van okunk.