kereskedelem;vasárnap;CBA;

Láss csodát: újabb és újabb CBA-üzletek nyitnak ki vasárnap

Az elmúlt hónapokban megtorpant a kiskereskedelmi forgalom látványos bővülése, de növekedés továbbra is tapasztalható. A kormányzati propaganda elsősorban a magyar gazdaság teljesítményének javulásával magyarázza a növekedést, de a szakemberek szerint leginkább a piac kifehéredése húzta feljebb a számokat.

Drámai mértékben mérséklődött az élelmiszer-kiskereskedelem bővülése májusban, csupán 1,1 százalékkal nőtt az egy évvel ezelőttihez képest. A teljes kiskereskedelmi forgalom bővülése ugyanakkor még 5,2 százalékkal haladta meg a tavaly májusit, ám a részadatok azt mutatják, hogy már markánsan jelentkezik a vasárnapi zárva tartás hatása. A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb közleménye szerint leginkább a nem-élelmiszer jellegű kiskereskedelem bővült dinamikusan, mégpedig 9,7 százalékkal. A kiskereskedelmi forgalom növekedésének egyik motorja eddig az üzemanyag-vásárlások voltak, ami a zuhanó árakkal magyarázható. Csakhogy az üzemanyag-kiskereskedelem májusi 5,6 százalékos bővülése már kilenc havi mélypontot jelent. Az okot ismét az árakban kell keresni: a legutóbbi időszakban, - nem függetlenül a forint gyengülésétől és a dollár erősödésétől -, a benzin és a gázolaj egyaránt drágult. A vasárnapi zárva tartás visszahúzó hatását ugyanakkor igazolják a MasterCard kártyatársaság számai, eszerint vasárnaponként felére csökkent a bankkártyás vásárlások száma és összege is.

Az élelmiszer-kiskereskedelem alig mérhető növekedését Vámos György az Országos kereskedelmi Szövetség főtitkára a Népszavának azzal magyarázta, hogy a társadalomnak az átlagosnál alacsonyabb jövedelmű rétegei nem tudják jelentős mértékben növelni az élelmiszer-fogyasztást. A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy a második félévben a kiskereskedelmi forgalom bővülése elmarad majd az első hat hónap adataitól, mert az online pénztérgépek gazdaság kifehérítő hatása lassan eltűnik a statisztikákból. Vámos György hozzátette, hogy a devizahiteles mentőcsomagok kétségtelenül növelik a vásárlóerőt, de ma még nem tudni, hogy a családok a náluk maradó pénzből mennyit költenek el a boltokban. Figyelmeztető példa, hogy a 2011-ben bevezetett egykulcsos, 16 százalékos adó bevezetését követően becslések szerint 400-500 milliárd forint maradt úgymond az embereknél, de ettől sem jött lendületbe a fogyasztás.

A forgalmat a vasárnapi zárva tartás is befolyásolhatja. A most várható kánikulai hétvége újabb nagy próbája lesz a törvénynek, a népszerű üdülőhelyeken ugyanis változatlanul legfeljebb néhány kisbolt lehet nyitva. Igaz, a kiskereskedelmi láncok kreativitásának köszönhetően, most ez is változhat. A vasárnap nyitva tartó boltokat a Mindenár.hu blog rendszeresen közli. A CBA listáján eddig is több tucat vasárnap is nyitva tartó üzlet szerepelt, most két új csatlakozhat ehhez, egy Balatonakaliban, egy pedig Balatonfenyvesen. Mindkét üzlet - bár alapterületük alapján zárva kellene tartaniuk - termelői piac létesítésére kért és kapott engedélyt, így vasárnap is kinyithatnak. A kísérlet, ha sikeres lesz, vélhetően példaként szolgál majd más hasonló adottságú üzleteknek.

A Párbeszéd Magyarországért és mások mellett a Balatoni Szövetség is, száznál több település képviseletében eddig hiába kérte, hogy az üdülőhelyeken nyáron kinyithassanak a nagyobb üzletek is, vagy legalább az alkalmazottak is kiszolgálhassanak a nyitva tartó boltokban. A kormányzat azonban nem engedett.

Lukács Zoltán MSZP-s képviselő tegnapi parlamenti felszólalásában közölte, a vasárnapi zárva tartást a társadalom nagyobb része nem támogatja. Szerinte a törvény miatt háromezren veszítették el munkájukat és 387 ezer plusz munkaórát kell dolgozniuk azoknak, akik maradtak. A válaszoló Tállai András, a nemzetgazdasági tárca miniszterhelyettese szerint minden negatív várakozás megdőlt a zárva tartás bevezetése, március 15-e óta. Az ország elfogadja a döntést - mondta -, ám nem tért ki arra, hogy a Medián közvéleménykutató a napokban a teljes lakosság körében 72 százalékos elutasítást mért.