kártérítés;Quaestor-ügy;

2015-07-08 07:00:00

Amire 31 679 ügyfél hetek óta várt

Amire 31 679 ügyfél hetek óta várt: a jövő héttől megindulhat azoknak az ügyfeleknek a kártalanítása, akiknek legfeljebb hatmillió forint jár. Ahhoz, hogy a quaestorosokat és a többi brókercég károsultjait ki tudják fizetni a Befektető-védelmi Alapnak (Beva) 110 milliárd forintos hitelt kell felvennie. A további kártalanításra azonban még várni kell, mert az OTP megtámadta az Alkotmánybíróságon az úgynevezett Quaestor-törvényt.

A 2015 tavaszán egymást követően csődbe ment három brókercég, a Quaestor, a Buda-Cash és a Hungária fellelhető vagyona körül sűrű a homály. Elsősorban az első kettőnél vélelmezhető - legalábbis az ügyészség bejelentése szerint -, hogy az ügyfelek befektetéseinek egy része, a vagyonkezelésre átadott részvények és más pénzügyi termékek megvannak. A brókercsődökért felelős Buda-Cash és Hungária vezetők előzetes letartóztatása a héten járna le. A Magyar Nemzet információi szerint a az ügyészség 3 hónappal hosszabbítana, erre a Hungária esetében már a bíró is áldásárt adta.

Az azonban bizonyos, hogy jövő hétfőtől megindulhat az úgynevezett Quaestor-törvény szerinti kötvényesek kárrendezése, legalább is a Bevát terhelő kártalanítási rész kifizetése. (Erről minden érintett károsultat levélben értesítenek.) A kifizetés jogcíme a Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapja, amelyből a hiányzó kötvények miatti pénzkövetelést fizeti ki a károsultaknak, egyenként 20 ezer euróig, mintegy hatmillió forintig. A kártalanítás hatalmas tömeget közel 32 ezer ügyfelet érint, akiknek összesen 88 milliárd forintot fizetnek ki. Azonban számítani lehet az új törvénymódosítás alapján 100 ezer euróig (mintegy 30 millió forintig) terjedő, fennmaradó összeg további kifizetésére is. A 6 és 30 millió forint közötti összeg utáni kártalanításra 9 345 ügyfél vár, az ő követelésük 67,2 milliárd forint. Ennek az összegnek a tényleges kiutalására azonban még várni kell, mert mint Gáspár Bence, az OTP kommunikációs vezetője a Népszavának elmondta: a legnagyobb hazai pénzintézet az Alkotmánybíróságon (Ab) megtámadta az erről szóló jogszabályt.

Az eljárás kimenetelétől függően folytatódhat a kártalanítás. Ám arról sem szabad megfeledkezni, hogy a taláros testület július 20. és augusztus 28. között ítélkezési szünetet tart. A Fidesz is látja, hogy a erővel átvitt kártalanítási történet könnyen gellert kaphat, ezért arra kéri az Alkotmánybíróságot, mihamarabb hozza meg ezzel kapcsolatos döntését. Akad továbbá 802 olyan ügyfél is, akiknek összesen több mint 23 milliárd forintja bánja, hogy 30 millió forintnál nagyobb összeget helyeztek el a Quaestornál.

Ahhoz, hogy a Beva megfelelő mértékű kártérítést tudjon nyújtani 110 milliárd forintos, 3 hónapos áthidaló hitelt kell felvennie az MNB-től. Erre a törvény lehetőséget nyújt. Első körben a Beva-tagok adják össze a pénzt a kártalanításra, azaz a tisztességesek fizetik ki a csalók által okozott kár ellenértékét. Ezért fordult, mint már utaltunk rá, az OTP panasszal az Alkotmánybírósághoz. Bár a bankok utóbb visszakaphatják ezt az összeget, de csak a felszámolási eljárás lezárulta után, ami több éven át is elhúzódhat.

Ha a cégekben elég vagyon maradt, akkor a tisztességes pénzügyi szolgáltatók, bankok akár a teljes összeget is visszakaphatják. Emellett további jogszabálymódosítás sem kizárt. A pénzintézetek egyébként a később meg nem térülő befizetéseket előre láthatólag levonhatják majd a bankadóból. Az MNB-től kapott áthidaló kölcsön visszafizetésére a Beva kereskedelmi bankoktól hosszú távú hitelt vehet fel, amely hitelfelvételhez a törvény alapján állami készfizető kezesség párosul. A felvett hitelt a Bevának a Beva tagok befizetéseiből (éves díj, rendkívüli befizetés) kell visszafizetnie, az állam ugyanis nem járul hozzá a Beva vagyonhoz.

Arra is érdemes felhívni a figyelmet, hogy akinek "rendes" kötvénye van, az nem a Bevától kap pénzt, a közel 59 milliárdnyi valós Quaestor-kötvény után, - amennyiben a létjogosultságát az Ab megerősíti -, a Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapja utalja majd ki a névértéket.