Hirdetések;maffia;Orbán Viktor;Tusványos;

2015-07-25 08:05:00

Maffiaüzenet

Abban már nincs semmi új, hogy Orbán Viktor minden évben Tusnádfürdőről üzen ország-világfelforgató gondolatokat országnak-világnak, ha hatalmon van éppen, ha nincs. Most is erős kötélrángatással harangozták be mai előadását. Abban viszont azért már van némi politikai perverzió, kicsiny rosszindulattal Nagy-Magyarország és Erdély-nosztalgia, ahogyan ilyenkor a kormányfő (majdnem kormányzót írtunk) sleppje is kivonul a határon túlra, és ott csupa olyan helyieket érdeklő bejelentést tesz, mint például Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter tett az autóhitelek forintosításáról. Nem elég, hogy kétségeink vannak, mennyire érdekli a szabadegyetem és diáktábor napozóit a magyarországi autóhitelesek sorsa, valahogy böki az ember derekát, ahogyan az urak a magyar nemzet határon belül élő részét odaátról kiosztják.

Varga éppen ezt tette, amikor az Origónak adott tusnádfürdői interjújában arról beszélt, ha sikeres lenne a férfiak 40 éves munkaviszony utáni nyugdíjazása érdekében tervezett referendum, akár nyugdíjcsökkentéssel is számolhatnak az öregségi ellátásban részesülők.

Ez akkor is nyílt megzsarolása egy leendő népszavazás leendő részvevőinek, ha történetesen nem értünk is egyet a "rendszerváltó referendum" ezen kérdésével. Ha a tényeket tekintve magunk is úgy látjuk, a szakértőnek van igaza, aki lapunknak azt mondta: az Orbán-kormány nem csökkentette, sokkal inkább növelte a nyugdíjrendszer szakmai és pénzügyi, fedezeti ellentmondásait azzal, hogy megszüntette a rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjakat, megbélyegezte az ilyen ellátásban részesülőket, továbbá eltörölte a korhatár előtt csökkentett összeggel igénybe vehető előre hozott öregségi nyugdíj jól működő rendszerét. Egy tollvonással megsemmisítette a korkedvezményes öregségi nyugdíjat és a szolgálati nyugdíjakat. Ez utóbbiak ugyan valóban korszerűsítésre szorultak, de „az átrendezések” a szükségesnél nagyobb társadalmi és egyéni kárt okoztak – érthető tehát a megkésett, referendumra törő tiltakozás. Idézhetjük tovább Barát Gábor gondolatait, mert okosabbat nem tudunk mondani: további igazságtalanságokhoz, ellentmondásokhoz vezethet, ha a nyugdíjrendszert érintő kérdéseket népszavazásra bocsátják. Ezeket a vitákat szakemberekre kellene bízni, hisz a legnagyobb jó szándék mellett is később komoly finanszírozási nehézségeket teremthet egy most kierőltetett, látszólag kis lépés, bár a meglévő nyugdíjak csökkentése aligha kerülhet szóba.

Elhibázott politikai döntés volt, hogy a nők 40 éves munkaviszonnyal nyugdíjba mehetnek. Elhibázott politikai válasz lenne rá a férfi-egyenjogúságot számon kérő népszavazás, amely - ajtót nyitva a baloldali populizmusnak is - egy megszakadt fonalvéget keres éppen kényszeres rossz helyen a kormányzati pulóveren, hogy lefejthesse az egészet.

Varga zsarolása egy maffia-alfőnök reakciója. Új helyzetet akar teremteni, el akarja felejteti a szakmai megfontolásokat. Arra ösztökél, hogy azt gondoljuk: ezek után senki, aki kicsit is tisztességes, akinek gerince van, aktív dolgozó, vagy nyugdíjas nem hagyhatja magát zsarolni. El kell mennie szavazni. Pedig a józan eszünkre hallgatva, máshol kell keresnünk azt a bizonyos fonalvéget. Tusványoson ismét világossá lett: ez a kormány nem csak a hatalmát veszélyeztető népszavazás intézményét fojtja meg, annyira fél. Csak diktátumokkal tud és akar kormányozni. És akarja manipulálni még a tisztességünket is.