Törökország;Erdogan;kurdok;

2015-08-01 07:35:00

Mélyül a kurd-török feszültség

Összetűzésre került sor tegnap Törökország déli részén, Andana tartomány Pozanti városában a török rendőrség és a terrorszervezetnek minősítette, betiltott Kurd Munkáspárt (PKK) aktivistái között. A lázadók megtámadták a település rendőrőrsét.

Törökországban múlt héten, azt követően szabadult el újra az erőszak és újult ki a török-kurd fegyveres konfliktus, hogy Ankara nagyszabású katonai hadműveletet indított a PKK határon belüli illetve határon kívüli állásai ellen. A PKK ezt követően felmondta a 2013-ban megkötött tűzszünetet.

Ankara névlegesen belépett az Iszlám Állam elleni háborúba, átengedte az incirliki légitámaszpontot a nemzetközi koalíciónak, de saját hadműveleteit inkább a kurd lázadók ellen irányítja. Ahmet Davutoglu török miniszterelnök be is jelentette, hogy a hadsereg fegyverletételre fogja kényszeríteni a kurd lázadókat.

A török légierő eddig két nagy hullámban támadta a PKK állásait, s a Hürriyet ellenzéki lap szerint 190 kurd munkáspárti fegyveressel végeztek, több mint háromszázan pedig megsérültek. Összesen 40 gép vett részt az akcióban. A légicsapások a PKK törökországi és iraki állásait is érintették.

De a török kormányzat nemcsak a PKK ellen indított totális háborút, hanem a június 7-i törökországi parlamenti választáson 13 százalékkal a törvényhozásba bejutott HDP ellen is. Médiaértesülések szerint ugyanis a török ügyészség nyomozást indította kurd tömörülés népszerű társelnöke, Selahattin Demirtas ellen. Azzal vádolják, hogy tüntetéseken erőszakos cselekményekre szólított fel. Amennyiben perbe fognák, s elítélnék, akár 24 évig tartó börtönbüntetéssel is sújthatják.

Hogy kitől is származhat a Demirtassal szembeni eljárás ötlete, sokat elárulhat erről Recep Tayyip Erdogan megnyilatkozása. A török államfő szemtelennek és gyalázatosnak nevezte a kurd társelnök azon megnyilatkozását, amely szerint Erdogan köreit is felelősség terheli a múlt heti suruci merényletért, melynek során az Iszlám Állam (IS) egy fiatal terroristája 32 személyt ölt meg. Ahmet Davutoglu kormányfő sem kímélte a HDP-t, a terroristák” háttérországának” nevezte a parlamenti pártot.

Erdogan eközben távol-keleti hivatalos látogatáson tartózkodik. A Kínából Indonéziába tartó repülőúton újságíróknak kifejtette, hogy nem hisz a koalíciós kormányzásban, s ha eredménytelenül zárulnak a most zajló kormányalakítási tárgyalások, pártja, az AKP és a Népi Demokratikus Párt (HDP) között, új választásokat kell tartani.

Az AKP három mandátum után, a júniusi választáson veszítette el abszolút többségét és kényszerült koalícióra. Térvesztésének oka épp a kurd és kurdbarát HDP megerősödése, parlamentbe jutása volt az oka.