Cseh László;vizes világbajnokság;Kapás Boglárka;

2015-08-05 07:55:00

Remek kapás Kazanyban

Bronzérmet szerzett Kapás Boglárka 1500 méter gyorsúszásban a kazanyi vizes világbajnokságon. A BVSC versenyzője pazar teljesítménnyel, több mint 15 másodperccel megjavítva saját országos csúcsát állhatott a dobogó legalsó fokára. Hosszú Katinka és Cseh László is bejutott a mai döntőbe. Előbbi 200 méter gyorson a negyedik helyen harcolta ki a fináléba kerülést, míg utóbbi az első helyen kvalifikálta magát 200 méter pillangón.

„Elsősorban magamhoz képest szeretnek javulni” - nyilatkozta még a kazanyi vizes világbajnokság előtt lapunknak Kapás Boglárka. Ez olyannyira sikerült, hogy több mint 15 másodperccel (15:47.09 p) döntötte meg saját, két évvel ezelőtt Barcelonában elért rekordját (16:02.58 p) 1500 méter gyorson a BVSC versenyzője, ami egyben országos csúcs is. Az Európa-bajnok sportoló káprázatos úszást bemutatva állhatott a dobogó legalsó fokára, ezzel megszerezte első világbajnoki érmét. A győzelmet világcsúccsal az amerikai Katie Ledecky nyerte.

A mai döntős program
Férfi 200 m pillangó
Női 200 m gyors
Férfi 50 m mell
Férfi 800 m gyors
4x100 m vegyes váltó

„Ez olyan hihetetlen...” - kezdte nyilatkozatát könnyeivel küszködve Kapás Boglárka - Úsztam, ahogy tudtam, közben éreztem, hogy a harmadik-negyedik helyen haladok, mert azt láttam, hogy többen is mögöttem vannak. Az utolsó ötvenen már fájt mindenem, viszont azt is láttam, hogy Lotte Friis teljesen lelassult, ő meg azt látta, hogy jövök, és ilyenkor az üldözőnek sokkal könnyebb, mint az üldözöttnek. Még el sem hiszem, ami itt most történt velem. Talán majd két-három nap múlva... A gondolataim még le vannak maradva most az érzelmek mögött... Csodálatos, hogy ilyen mezőnyben érmet tudtam szerezni. Ezek után a

nyolcszázra is úgy állok oda, hogy bármi lehet” - fogalmazott a vb-bronzérmes sportoló. Alig ocsúdott fel Hosszú Katinka a hétfői 200 méteres vegyesúszás után, ahol a világ- és Európa-bajnok úszónő – 50 méteres medencében pályafutása során először - világcsúccsal diadalmaskodott, tegnap már a 200 méter gyorsúszás előfutamában, majd pedig az elődöntőben szerepelt, s végül a negyedik helyen jutott a fináléba.

„Na, ez most fájt egy picit”- mondta az elődöntő után Hosszú. - Itt érződött, hogy nem igazán tudtam kipihenni magam az éjszaka, és a fáradtság miatt kicsit el is kapkodtam a végét. De az már most látszik, hogy ez nagyon izgalmas döntő lesz, már előre élvezem!” - zárta mondandóját a négyszeres világbajnok Iron Lady. A szám másik magyarja, Verrasztó Evelyn a 30. helyen fejezte be szereplését.

A hétfői nap másik honi dobogósa, Cseh László - aki 50 méter pillangón szerzett bronzérmet - is medencébe csobban tegnap. A 29 éves sportoló 200 méter pillangón a legjobb idővel jutott be az elődöntőbe, ott pedig szintén első helyen kvalifikálta magát a mai fináléba.

„Nagyon örülök, hogy ma kétszer is olyan időre voltam képes, amire évek óta nem. Élveztem az úszást, úgy éreztem, jól ment - aztán most még átvesszük az edzőmmel, min kell esetleg még javítani, netán változtatni. Az biztos, aki nyerni akar, annak egyéni csúcsot kell úsznia - a legjobbunk nagyjából ugyanott van Chaddel (Le Clos), azaz izgalmas verseny lesz. Mondjuk ki, győzelmi esélyeim vannak, de ehhez nagyon nagyot kell úsznom”- fogalmazott Cseh László.

Férfi 800 méter gyorson is rendeztek tegnap előfutamot: Gyurta Gergely 7:58.70 perccel a 23., Bernek Péter pedig 7:59.56 perccel a 24. helyen végzett, így egyikük sem jutott tovább. A címvédő magyar férfi vízilabda- válogatott szoros mérkőzésen 8-7-re kikapott Olaszországtól, így nem jutott a világbajnokság elődöntőjébe. Benedek Tibor tanítványai az 5–8. helyért léphetnek pályára. További eredmények: Horvátország– Montenegró 10-4, Görögország– Ausztrália 7-7 (ötméteresekkel: 5-4).

Orbán Viktor is megtekinti az úszó vb-t

Orbán Viktor miniszterelnök péntek késő este Kazanyba a vizes világbajnokság színhelyére látogat, ahol az oroszországi viadal végén átveszi a következő, 2017-es vb rendező országának járó FINA zászlót. A kormányfő Kazanyban ellátogat több versenyhelyszínre is, és megtekinti a sporteseményeket – közölte lapunkkal Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője. A hírt Gyárfás Tamás, a Magyar Úszó-szövetség elnöke is megerősítette a Népszavának.