Görögország;Európai Bizottság;Jean-Claude Juncker;mentőcsomag;Alekszisz Ciprasz;

2015-08-11 20:30:00

Megmenekült Görögország

Megállapodás született a hitelezők és Görögország között az újabb mentőcsomagról. Athén egy sor reformintézkedést vállalt, ennek fejében három évre körülbelül 86 milliárd eurós hitelt kap. A reformprogramot nem lesz könnyű keresztülvinni Görögországban.

A kedd reggeli órákban a görög kormány egyik illetékese jelentette be, hogy megállapodás született, néhány órával később pedig Brüsszel is megerősítette a hírt. A görög pénzügyminisztérium egyik illetékese elmondta, hogy 23 órás maratoni ülést követően szállt fel a fehér füst. A bizottsági szóvivő elmondta azt is, hogy már csak néhány apró részlet tisztázása maradt hátra. Arról ugyanakkor nem tett említést, pontosan mekkora összegre számíthat Görögország a harmadik mentőcsomag keretében, eddig azonban illetékesek legfeljebb 86 milliárd eurót emlegettek. Kedden ugyanakkor az athéni pénzügyminisztérium 85 milliárdos hitelről tett említést. Az összeghez három éven belül juthat hozzá a görög kormányzat.

Az intézkedéseket a görög parlamentnek is jóvá kell hagynia. Erre médiaértesülések szerint csütörtökön este kerülhet sor. Ezután több parlamentnek, köztük a németnek is áldását kell adnia rá. A legkedvezőbb esetben már pénteken lezárulhat a ratifikációs folyamat. Kedden a menetrendről több telefonbeszélgetést is folytatott Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, egyebek mellett Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszterrel, a késő délutáni órákban pedig Angela Merkel kancellárral, illetve Francois Hollande francia elnökkel egyeztetett.

„Több lépés is vár ránk” – közölte Alexander Stubb finn pénzügyminiszter. Helsinki korábban kilátásba helyezte, hogy kimaradna a hitelprogramból. A végső döntést a kérdésben azonban csak a hét folyamán hozzák meg. Németország is óva intett az eufóriától. A berlini pénzügyminisztérium szóvivője azt közölte, hogy ezen a héten veszik górcső alá a megállapodás részleteit. Mint fogalmazott, azt tartják legfontosabbnak, hogy biztosítsák a növekedést, megfelelő befektetési lehetőségeket teremtsenek, illetve hogy a hitelcsomagban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is szerepet vállaljon.

Hírügynökségek már kedden hajnalban bejelentették, hogy megszületett az első fontos egyezség a hiteltárgyalásokon. A felek ugyanis megállapodtak a költségvetés következő évi célszámairól. Ennek értelmében Athénnak 2016-ban 0,5, 2017-ben 1,75, 2018-ban pedig 3,5 százalékos elsődleges, tehát adósság nélküli többletet kell elérnie. A megállapodás megszületése azt is jelenti, hogy megmentették a görög bankrendszert. A pénzintézetek feltőkésítésének folyamata az idei év végéig zárulhat le. A bankok 10 milliárd eurót kaphatnak.

A jelentős pénzügyi támogatás fejében Görögországnak átfogó reformokat kell elfogadnia. Kérdés azonban, hogy képes lesz-e véghez vinni a programot. Az egyik legkényesebb kérdés a gazdák kedvezményeinek megnyirbálása: az eddigieknél kevesebb adókedvezményt biztosítanak majd számukra. Ezen intézkedés ellen várható a legtöbb tiltakozás. Athén ígéretet tett arra is, hogy az adósoktól hatékonyabban hajtja majd be az állammal szemben felhalmozott összegeket, ez azonban nem ígérkezik egyszerű feladatnak, hiszen a legutóbbi közlések szerint az adóelkerülés továbbra is általános az országban. Mindemellett az athéni kormány az évi 50000-100000 eurót keresőkre kivetett szociális adót négyről hat százalékra emeli.

Nehezebb lesz korengedménnyel nyugdíjba menni. A jövőben vasárnap is nyitva maradhatnak az üzletek. Liberalizálják a gáz-, a tejpiacot és egy sor további szolgáltatást. A kormánynak garanciákat kellene adnia arra, hogy a politikai szektor nem befolyásolhatja a pénzügyit.