Hirdetések;egészségügy;Újpest;Károlyi Kórház;

2015-08-21 07:13:00

Vége a Károlyi Kórháznak

Az újpesti Károlyi Sándor Kórházban októbertől megszűnik az aktív ellátás, a feladatköröket a Honvédkórház veszi át – írja az Index. Az újpesti kórházban ezután már csak a krónikus és rehabilitációs részlegek maradnak meg. 

A lap értesülését az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) is megerősítette. Az ÁEEK szerint az átalakítás nem érinti az újpestiek folyamatos egészségügyi ellátását. A súlyosabb betegségek esetén az újpestieket már eddig is a Honvédkórházba utalták be. Októbertől annyi változik, hogy minden belgyógyászati, kardiológia és sebészeti ellátást ott kapnak meg.

Az újpesti kórház két telephelyből áll: a Baross utcai egykori Városi Kórházból és a Nyár utcai komplexumból. Tavaly 9355 beteget láttak el 415 ágyon. Ezek közül 160 volt úgynevezett aktív, azaz betegségek gyógyítására fenntartott ágy. 255 ágyon krónikus betegeket, időseket kezeltek, illetve rehabilitációt végeztek – írja a lap.

Az intézményt az elmúlt tíz évben a folyamatos leépítés jellemezte. A 2007-es reform idején aktív ágyai jelentős részét elveszítette. A kórháznak már akkor az idősgondozózás, ápolás irányába kellett elmozdulnia.

Wintermantel Zsolt azt mondta, Újpest önkormányzata semmilyen döntésről nem kapott hivatalos tájékoztatást, bár tudomásunk van róla, hogy a dolgozókat hétfőn állománygyűlésre hívták. A fideszes polgármester szerint az, hogy az adósságokkal küzdő kórház eddig húzta, maga a csoda és a benne dolgozók érdeme.

Közben Rétvári Bence tegnapi budapesti sajtótájékoztatóján arról beszélt: a kormány támogatja a fővárosi kórházépítést. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára szerint komplex, sokszakmás, sürgősségi ellátásra alkalmas és egy telephelyen működő új budapesti kórházra van szükség. A 2016-os költségvetésben a megtervezésére egymilliárdot szánnak. Valahol Budán lesz.

Továbbra is sok a kórházi fertőzés
Több mint 1300-an betegedtek és 18-an haltak meg kórházi fertőzésekben tavaly Magyarországon. A páciensek mellett egészségügyi dolgozók is megfertőződtek. A 106 magyar kórházra kiterjedő vizsgálat alapján a kézfertőtlenítési gyakorlat az intézmények 60 százalékában "közepes", 34 százalékában alapszintű, 4 százalékában haladó, egy százalékában elégtelen.