Egyesült Államok;Kalifornia;

2015-09-01 10:46:00

Túlzsúfolt Kalifornia?

Noha az Egyesült Államokon belül hagyományosan két szövetségi állam, Kalifornia és Florida volt hosszú ideig a legvonzóbb hely az országon belüli költözködések szempontjából, az elmúlt évtizedben Kaliforniában gyökeresen megváltozott a helyzet. 

Szakértők szerint az USA legnépesebb, 38 millión felüli állama lassacskán túlzsúfolttá vált, az ingatlanárak meglódulása pedig – főleg San Francisco környékén – szintén sokakat költözésre késztet. Mindehhez járult az utóbbi pár évben az egyre súlyosabb aszályos időszak is: Kaliforniában immár megszokott a vízkorlátozás, egyes régiókban a locsolási tilalom, s a nyári időszakban az erdőtüzek megszaporodása.

A friss statisztikák azt jelzik, hogy 2004 és 2013 között mintegy 5 millió ember hagyta el a nyugati parti államot. A tendencia önmagában nem okoz túlzott aggodalmat, hiszen folytatódott a betelepülés is (3 milliónál többen jöttek az Egyesült Államok más részeiről, s a külföldről érkezők száma szintén jelentős), ám két szempontból mégis figyelmet keltő. Egyrészt érezhető gazdasági hatása van, a felmérések szerint a kieső adóbefizetések 26 milliárd dollárral apasztották az állam éves bevételeit – írta a Sacramento Bee című lap. Másrészt hosszabb távon politikai következménye is lehet a népességmozgásnak, az Egyesült Államokban ugyanis az egyes államok lakosságnagysága befolyásolja az elnökválasztásban lényeges szerepet betöltő elektorok számát, amit a népszámlálások függvényében időnként módosítanak.