kormány;Miskolc;bankok;

2015-09-05 07:21:00

Kicselezi a bankokat a kormány

Először volt önkritikus a jegybank, mint pénzügyi fogyasztóvédelmi hatóság, ugyanis Windisch László MNB alelnök a miskolci Közgazdász Vándorgyűlésen úgy fogalmazott: a pénzügyi felügyeletnek, a jogalkotónak, a piaci szereplőknek, a könyvvizsgálóknak, a sajtónak, a bűnüldöző szerveknek és az ügyfeleknek egyaránt le kell vonniuk a brókerbotrányok tanulságait. Bár a sajtó szerepére való utalást az alelnök nem fejtette ki, ugyanis a média a botrány okainak feltárásának szükségességében mindvégig a fogyasztók érdekeit képviselte, és így tesz mind a mai napig.

Windisch László szerint nem feltétlenül segíti a tőzsde felpörgetését, hogy osztrák többségi tulajdonban van a magyar értéktőzsde, az MNB-ben elkötelezett abban, hogy a meglévő tulajdonrészüket növeljék a tőzsdében. Szakértők szerint ez nagy áldozatot jelentene az MNB-től, mert a főtulajdonos. Bécsi Tőzsde nem adja olcsón a budapesti tőzsdében való részesedésének egyetlen darabkáját sem.

Azt a tényt, hogy a külügyi tárca a Quaestor zárlata előtt kivehette a pénzét az alelnök ismét a sajtót támadva azt mondta: „ez olyan tény, amely nagyon eltorzítva jelent meg a médiában."

A vándorgyűlés résztvevői újabb bankellenes lépésről is értesülhettek. Rákossy Balázs, az NGM államtitkára jelezte, hogy kormánydöntés született arról, hogy a visszatérítendő EU-források elosztására egy közbeszerzést ír ki a kormány, azaz nem várja meg az Európai Bizottság hónapok óta ígérgetett iránymutatását arról, hogy pontosan milyen szabályok mentén kellene majd kiépíteni a rendszert. A Portfolio értékelése szerint a visszatérítendő forrás elosztási hálózata kapcsán az a cél, hogy a forráskezelő Magyar Fejlesztési Bank mintegy 400 pontból álló országos értékesítési hálózatot állítson majd fel úgy, hogy egy szolgáltatási díjért cserébe lényegében helyiséget és infrastruktúrát "bérel" a visszatérítendő EU-források termékelosztására. Ez tehát azt jelentené, hogy a bankok lényegében kimaradnának a 730 milliárd forintnyi visszatérítésből - írja az internetes portál.

Figyelemre méltó a Költségvetési Tanács és a Magyar Közgazdasági Társaság elnökének megállapítása is: Magyarország kedvező növekedési-, hiány- és adósságmutatói mellett a túlzott méretű és kedvezőtlen szerkezetű az újraelosztás. A vándorgyűlés eddigi felszólalói általában kritikus hangot ütöttek meg a kormány gazdaságpolitikája, illetve a jegybank jelenlegi tevékenységével szemben.