Publicisztika;Athén;koalíció;latolgatás;

2015-09-09 10:57:00

Koalíciós kvíz Athénban

Bár a jövő vasárnap esedékes görög parlamenti választáson mindenképpen olyan párt nyer majd, amely nem utasítja el a hitelezőkkel kötött megállapodást, mindez nem jelenti azt, hogy a lakosság nagy része egyetértene a dokumentummal. A ProRata ügynökség felmérése szerint a megkérdezettek 77 százaléka úgy látja, hogy a hitelmegállapodás a görögök nagy része szempontjából nem nevezhető igazságosnak. Mindössze 16 százalék nem értett egyet ezzel az állítással, s hét százaléknak nem volt véleménye erről.

Ugyanakkor arra a kérdésre, hogy a megállapodás révén sikerül-e véghez vinni a szükséges reformokat, 56 százalék válaszolt igennel, 33 százalék nemmel, ami azért azt jelzi, hogy a várható kellemetlenségek ellenére valami pozitívat mégis várnak a megegyezéstől a görögök.

Ugyanezen ügynökség szerint rendkívüli módon megcsappant Alekszisz Ciprasz volt kormányfő népszerűsége. Miközben néhány hónappal ezelőtt még hetven százalék fölötti volt a megítélése, most tíz százalék nyilatkozott úgy, hogy nagyon pozitívan vélekedik róla, 29 százalék pozitívan, 25 százalék negatívan, 13 százalék pedig nagyon negatívan. Ezzel azonban még megelőzi Evangelosz Meimarakisz ellenzéki vezető, a konzervatív Új Demokrácia elnökét, akiről mindössze hat százalék alakított ki nagyon pozitív véleményt, 23 százalék pozitívat.

A róla negatívan vélekedők aránya 29 százalék, 11 százalék pedig nagyon negatív véleményt alakított ki róla. Különösen érdekes, hogyan vélekednek a görögök Panajotisz Lafazaniszról, a baloldali radikális Népi Egység vezetőjéről (ő lépett ki a Szirizából több képviselőtársával. A nagyon pozitív és pozitív véleményt alkotók aránya az ő esetében összesen hét százalék, a negatívan vélekedőké 42, a nagyon negatív véleményt formálóké 28 százalék.

A Ta Nea című lap úgy értesült, hogy az Európai Bizottság arra akarja ösztökélni a parlamenti pártokat, minél szélesebb koalíciót alkossanak a választás után. Brüsszel világossá tette, csak olyan kormánnyal hajlandó tárgyalni, amely széleskörű felhatalmazást kapott a választóktól.

A Sziriza volt minisztere, Nikosz Vucisz utalt arra, hogy a Sziriza koalícióra léphet a Pánhellén Szocialista Mozgalommal (PASZOK) és a szociáldemokrata To Potamival, Kizárta viszont a koalíciós együttműködést az Új Demokráciával. Euklid Cakalotosz volt pénzügyminiszter viszont úgy vélte, vagy egyedül kormányozhat a Sziriza, vagy eddigi koalíciós partnerével, a Független Görögökkel (ANEL).