Obama;iráni atomalku;

2015-09-12 07:31:00

Átmegy az iráni atomalku

Barack Obama bebiztosította a győzelmét: a szenátusi republikánusok nem tudták elgáncsolni az iráni nukleáris megállapodást. A száz tagú szenátusban csütörtökön este a demokrata szenátorok meghiúsították a nemzetközi szerződést elítélő republikánus indítvány szavazásra tűzését.

A szenátusban a republikánusoknak 60 voksra lett volna szükségük ahhoz, hogy kizárják az obstrukció lehetőségét és elfogadtassák az iráni alkut elítélő határozatot, de csak 58 igen szavazatot szedtek össze, mindössze négy demokrata szenátort sikerült maguk mellé állítani, 42-en viszont már előzetesen kinyilvánították, hogy támogatják Obama szerződését.

A szintén republikánus többségű képviselőházban több határozati javaslatot is előterjesztettek az iráni nukleáris alku megtorpedózására. Elfogadtak 245 igen, 186 nem szavazattal egy határozatot, amely szerint Obama megsértette a kongresszusi felülvizsgálatot lehetővé tevő törvényt, mivel nem minden dokumentumot bocsátott a honatyák rendelkezésére. (Két megállapodást ugyanis a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség külön kötött meg Teheránnal az ellenőrzéssel kapcsolatban.) Ha a republikánus többség végül meg is szavaz egy elutasító határozatot, ennek csak szimbolikus a jelentősége. Obamának várhatóan nem kell az elnöki vétó eszközéhez nyúlnia. A képviselőházban eddig 146 demokrata jelezte, hogy a megállapodás mellett áll. Jövő héten Obama várhatóan megkezdheti az Iránnal szemben hozott amerikai szankciók fokozatos visszavonását.

„A vitának még nincs vége, még csak most kezdődik” – jelentette ki mindazonáltal John Boehner, a képviselőház republikánus elnöke, hozzátéve: „Ez egy rossz egyezség, amely hosszútávú hátrányos következményekkel jár az Egyesült Államok nemzetbiztonságára nézve.” Boehner fogadkozott, hogy minden eszközt megpróbálnak bevetni, hogy megállítsák a megállapodás végrehajtását. Mitch McConnell, a szenátus republikánus többségi vezetője jövő héten még megkísérelheti újra feltenni szavazásra a kérdést, de – ha egyetlen demokrata sem változtat a véleményén – akkor mindhiába. Lindsay Graham dél-karolinai republikánus szenátor ugyanakkor máris figyelmeztetett, ha kudarcot vallanak az iráni nukleáris program megfékezésében, a felelősség teljes mértékben a demokratákat terheli!

Obama elnöksége egyik fő külpolitikai eredményének tekinti az iráni nukleáris program korlátozását célzó megállapodást, amelyet ugyanakkor még saját pártjának számos befolyásos személyisége is ellenez. A Hatok és Teherán júliusban tető alá hozott "átfogó közös akcióterv" egyes részletei nem kerültek nyilvánosságra, s valószínűleg csak évek múlva derül ki, hogy Irán tartja-e magát a majd két év diplomáciai erőfeszítései nyomán megszövegezett egyezséghez. Az iráni atomalkut megpróbálta megtorpedózni Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő, aki Boehner meghívására, a kongresszus két háza előtt mondott beszédében ecsetelte az iráni nukleáris program veszélyességét.

Főhajtás a Fehér Ház előtt

Washingtonban a Fehér Ház előtt egy perces néma csenddel emlékeztek a 2001. szeptember 11-i terrortámadás áldozataira. New Yorkban, a Világkereskedelmi Központ ikertornyainak helyén épült emlékparkban megszólalt a harang és hagyományosan felolvasták az áldozatok nevét. A 14 évvel ezelőtti terrortámadásokban mintegy 3 ezren vesztették életüket. Megemlékezést tartottak a Pentagonnál is. A Pennsylvania állambeli Shanskville-ben idén avatták fel az ott lezuhant 93-as járat utasainak hősiességét felidéző emlékhelyet. A budapesti amerikai nagykövetség a Vöröskereszttel együttműködve idén is véradást szervezett a 9/11-es áldozatok emlékére, a véradók között volt Edward Loo követtanácsos.