Merkel;menekültek;

2015-09-15 16:18:00

Rendkívüli EU-csúcsot kezdeményez Németország és Ausztria

Angela Merkel német kancellár rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be: Németország és Ausztria rendkívüli uniós csúcs összehívását kezdeményezi jövő hétre a menekültválság rendezése érdekében. A kancellár ismét közös európai megoldást javasolt, véleményéhez Werner Faymann osztrák kancellár is csatlakozott.

A német-osztrák javaslatot telefonon terjesztették az uniós tagországok állam-, illetve kormányfőit összefogó Európai Tanács elnöke, Donald Tusk elé, aki megvizsgálja azt - mondta Angela Merkel az osztrák kancellárral tartott sajtótájékoztatón. A menekültválságot csak európai összefogással lehet rendezni, és a megoldás "az egész Európai Unió felelőssége" - jelentette ki a német kancellár.  

Amiről tárgyalni kell...

A csúcstalálkozón nem a belügyminiszteri tanács hétfői brüsszeli ülésének témájáról, 120 ezer menekült tagállamok közötti elosztásáról kellene tárgyalni, mert ez az ügy "jó kezekben van" - hangzott el. Más kérdéseket szükséges napirendre venni, elsőként azt, hogy miként lehet jobban támogatni a menekültek származási országait, másodikként pedig azt, hogy miként lehet intenzívebbé tenni a Törökországgal folytatott párbeszédet - mondta a német kancellár. 

Tárgyalni kell az Olaszországban és Görögországban tervezett közös, uniós menedékkérő-regisztrációs központok, a hot spotok gyorsabb kiépítéséről is, hiszen ezek nélkül nem lehet szétosztani a menekülteket a tagállamok között - tette hozzá Angela Merkel, kiemelve, hogy "az idő sürget", és ezért nem lehet várni október közepéig, a következő rendes uniós csúcsig.

Németország, Ausztria és Svédország nem tudja viselni a menekültválság összes terhét - mondta a német kancellár.

Ezért engedik be a menekülteket

A Magyarországról elindult menedékkérők beengedéséről szeptember 5-re virradóra az osztrák kancellárral együtt hozott döntésről azt mondta, hogy az "akut szükséghelyzetre" tekintettel helyesen jártak el, és a döntés sok embernek segítséget jelentett. 

Ezért vezették be a határellenőrzést

Ugyanakkor nagy számban érkeznek menekültek a Görögország-Macedónia-Szerbia-Magyarország-Ausztria-Németország útvonalon - tette hozzá. Németország határellenőrzést vezetett be, "egyszerűen azért, hogy jobban regisztrálhassuk a menekülteket". A menekültek nagy száma miatt "a regisztráció már egyáltalán nem volt lehetséges", és biztonsági okokból is érthető, hogy "visszatérünk egy rendezett mechanizmushoz" - fejtette ki Angela Merkel.

Werner Faymann hangsúlyozta: az Európai Tanácsnak azért is össze kell ülnie, mert Németország, Ausztria és Svédország a menekültválság rendezéséhez szükséges "európai külpolitikát" sem tudja egyedül megvalósítani. Az uniós csúcson meg kell vizsgálni, hogyan lehet hozzásegíteni a származási országokat és a tranzitországokat ahhoz, hogy az emberek ezekben az országokban találjanak menedékre - tette hozzá.

A rendkívüli uniós csúcs alternatívája, hogy a "homokba dugjuk a fejünket", mondván, "közvetlenül mellettünk nincsen háború", és a menekültek útján elterülő többi állam is "megoldhatná a feladatot, úgyhogy semmi közünk az egészhez" - mondta az osztrák kancellár. Úgy vélte, fontos, hogy nem ezt a megoldást választják, "hiszen emberekről és a védelemhez fűződő jogról van szó".

Nem hagyhatjuk cserben őket

Az EU-nak támogatást kell nyújtania a származási- és tranzitországoknak, Görögországban pedig uniós, "közös határvédelemre" és hot spotokra van szükség, amelyekben döntenek arról, hogy ki jogosult védelemre a kérelmezők közül. Őket "nem hagyhatjuk cserben", viszont a védelemre nem szoruló menedékkérőket vissza kell juttatni hazájukba - hangzott el. Az uniós tagországoknak mindezt közösen, emberies, nyílt és ellenőrzött módon kell végrehajtaniuk.

Nem lehet megtenni, hogy "megvárjuk, amíg az emberek átverekedik magukat Szíriából Görögországba, és onnan a nyugat-balkáni útvonalon egészen hozzánk, és aztán egyszerűen megállítjuk őket". Ez "humanitárius katasztrófát idézne elő" - mondta Werner Faymannn.

Fenyegetéssel nem lehet

Angela Merkel a kvótarendszert ellenző tagállamoknak járó uniós támogatások csökkentéséről szóló felvetésekről szóló kérdésre azt mondta:, "helyre kell állítani az európai szellemiséget, és nagyon kevéssé hiszem, hogy ez fenyegetésekkel lehetséges". Hozzátette, hogy az optimizmus vezéreli, hiszen az EU-ban eddig is minden nehéz ügyben sikerült megállapodásra jutni.

Werner Faymann azt mondta, sok ország reméli, hogy a probléma "elhalad mellettük, mert Németország, Ausztria és Svédország másfajta humanitárius beállítódást jelzett", és egyesek "azzal akarnak vádolni minket, hogy túl sokat beszélünk a menedékjogról, de a menedékjog megtiprása nem lehet alternatíva". Megjegyezte: a szolidaritás vállalását jelenti az is, hogy az uniós költségvetés nettó befizetői, mint Ausztria, támogatják a többi tagországot, és a szolidaritás nem önkéntes alapú "jótékonykodás", hanem annak elismerése, hogy az adott feladatot csak közösen lehet megoldani.

Faymann hálás Németországnak

A menedékkérők ausztriai regisztrációjára vonatkozó kérdésre azt mondta, hogy Ausztria ugyan vállalja a feladatot, de nem tudja egyedül befogadni és ellátni a területére érkező összes menedékkérőt, és ezért hálás Németországnak, amiért nem zárta le határait.

Merkel: ha bocsánatot kell kérnem, akkor ez nem az én országom

Elfogadhatatlan az az érvelés, hogy azért erősödött fel a menekülthullám, mert Németországban barátságosan bánnak a menedékkérőkkel - mondta Angela Merkel német kancellár kedden Berlinben. "Nagyon őszintén mondom: ha most még bocsánatot is kellene kérnünk azért, mert barátságos arcot mutatunk egy vészhelyzetben, akkor ez nem az én országom" - jelentette ki Merkel. Az utóbbi évtizedek egyik legnagyobb kihívásáról van szó, amellyel az uniós országok csak közösen birkózhatnak meg, és ez nem sikerülhet, "ha csak azt nézzük, hogy még nem találtuk meg a választ, és azt mondogatjuk a másiknak, hogy miattad van" - mondta a német kancellár.