kereskedelem;vasárnapi boltzár;

2015-09-21 07:27:00

Egyre kevesebben a kiskereskedelemben

Júniusban ugyan feljebb kúszott az alkalmazottak száma a nagyobb áruházakban a tavaszi hónapokhoz képest, de a Központi Statisztikai Hivatal KSH legfrissebb jelentése szerint ezt követően júliusban tovább olvadozott a létszám. (A KSH ezekben az adatsorokban a legalább 5 munkavállalót foglalkoztató vállalkozásoknál dolgozó alkalmazottak számát méri, ami eltér a foglalkoztatottak számától).

Így a vasárnapi boltzár bevezetése nyomán félezerrel kisebb az alkalmazottak létszáma ahhoz a februárhoz képest, ami mindig is az év leggyengébb hónapjának számít a kiskereskedelemben. A forgalom kétségtelenül jó ütemben nőtt, a létszám viszont csökkent - értékelte az adatokat a Blokkk.com szakmai portál.

Az összlétszámon belül a teljes munkaidőben foglalkoztatottak száma megugrott, a részmunkaidősöké viszont alaposan megcsappant az elmúlt hónapokban. Az elmúlt években egyébként a fejlett országokban nőtt a részmunkaidősök foglalkoztatása a kereskedelemben, ezzel szemben Magyarországon 2015-ben csökkent. Ez feltehetően arra vezethető vissza, hogy a vasárnapi boltzár nyomán sok üzlet bevezette a hosszabb hétköznapi nyitva tartást: egyrészt már hajnali fél ötkor kinyithatnak, emellett sok bolt, illetve nagyáruház a szokásosnál tovább tart nyitva az esti órákban, a legtöbb 21 óráig, de legfeljebb 22 óráig.

A részmunkaidősök számottevő hányadát korábban éppen vasárnap foglalkoztatták. A kismamák, diákok nagyot buktak a boltzáron, ráadásul egy részük nincs is benne a kiskereskedelmi létszámkimutatásban, mivel munkaerő-kölcsönző cégeken keresztül dolgoztak az áruházakban (így nem az áruház, hanem a közvetítő cég alkalmazottai voltak).

A teljes és részmunkaidősöket együtt mérlegelve az élelmiszerüzletekben és a ruházati boltokban csökkent a létszám az elmúlt hónapokban, egyes iparcikk áruházakban viszont emelkedett, de a teljes mérleg visszaesést mutat.

A teljes kereskedelmet mérve (a nagy- és kiskereskedelmet együtt) a létszám a februári 342 ezerről 344 ezerre nőtt júliusban, ami az előbbi adatokkal egybevetve a nagykereskedelem foglalkoztatottsági szintjének az emelkedését jelenti.