MNB;alapkamat;

2015-09-23 07:25:00

Maradt az alapkamat, de borúlátóbb az MNB

Az elemzők jóslata bevált: a Monetáris Tanács változatlanul hagyta az irányadó kamatát, azonban egy, a befektetők számára igencsak lényeges kiegészítéssel. Ugyanis az MNB irányadó eszköze a korábbi kéthetes betétről, fix kamatozású három hónapos betétre változik, és a változatlanul hagyott 1,35 százalékos kamat már erre vonatkozik.

A kéthetes betétek mennyiségét pedig az MNB korlátozza, december végéig fokozatosan csökkentve az elhelyezhető mennyiséget. A pénzek átcsoportosítása vásárlásokat eredményezhet a hozamgörbe teljes szakaszán, de még nem látható tisztán, hová áramlik majd a tőke az év végéig - mondta Kiss Mónika az Equilor vezető elemzője. A piac szereplőinek elég idejük volt a felkészülésre, ezért jelentős hatás a forint vagy az állampapírpiacon nem várható - tette hozzá.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint a mostani laza monetáris politikai környezetben a jövő év utolsó negyedéve előtt nem valószínű, hogy emelné az alapkamatot a jegybank, ez kitolódhat egészen 2017-ig is. Sőt, az elmúlt hetek eseményei (a Fed elmaradt kamatdöntése, illetve az Európai Központi Bank által fenntartott kötvényvásárlás) alapján egy újabb lazítást sem lehet teljesen kizárni.

A kamatdöntést követően kiadott közlemény szerint a Monetáris Tanács úgy látja, hogy a tartósan laza monetáris kondíciók összhangban vannak az árstabilitási cél elérésével.

A Magyar Nemzeti Bank ismertette a makrogazdasági előrejelzésének főbb számait is. A jegybank az egy hónappal ezelőtt jelzett 3,3 százalékkal szemben 3,2 százalékra csökkentette az idei GDP-növekedésére vonatkozó előrejelzését, jövőre viszont változatlanul 2,5 százalékos bővülésre számít.

A csütörtökön nyilvánosság elé kerülő Inflációs jelentés fő számai szerint zéró inflációval számol az MNB 2015-ben - ugyanúgy, mint a márciusi értékelésében -, miközben az előző jelentésben még 0,3 százalékos éves átlagos inflációt jelzett előre.

A jövő évi inflációra vonatkozó várakozását 1,9 százalékra csökkentette az MNB, miután az első negyedévi 2,6 százalékos prognózist júniusban 2,4 százalékosra mérsékelte. A monetáris tanács az infláció ütemének visszavételét elsősorban az alacsonyabb üzemanyagárakkal magyarázta. Az infláció a testület szerint az év végén már stabilan pozitív tartományban alakulhat, azonban a pénzromlás üteme csak 2017 második felében kerülhet a 3 százalékos cél közelébe.