Hirdetések;menekültek;

2015-09-29 07:09:00

Tovább "falaz" a kormány, a pápa inkább hidakat szorgalmaz

Európa számára nem Oroszország vagy a gazdasági megszorítások jelentenek valódi kockázatot, hanem az újabb falat építő Magyarország - fogalmazott meg újabb éles bírálatot az olasz miniszterelnök, amire Soros György hat pontban válaszolt. Eközben a magyar kormány állítja: hazánk minden nemzetközi normát tiszteletben tart, és tiszteletben is fog tartani. A parlamentben Harrach Péter még azt is kijelentette, a menekült is ember, noha a kereszténydemokrata politikus csak nem tud egyetérteni Ferenc pápával az ügyben. Közben Horvátország - úgy tűnik - már készül a zöldhatár lezárására, így újabb menekültáradat érkezhet.

Európa számára nem Oroszország vagy a gazdasági megszorítások jelentenek valódi kockázatot, hanem az újabb falat építő Magyarország - jelentette ki az olasz miniszterelnök. Matteo Renzi olasz kormányfő a Clinton Global Initiative pódiumbeszélgetésén - amelyen rajta kívül Bill Clinton volt amerikai elnök és Soros György magyar származású amerikai üzletember is jelen volt, utóbbi hatpontos javaslatot fogalmazott meg a válság megoldására - fejtette ki, szerinte Soros téved, amikor azt mondja, Európa elbukik, ha nem kezeli megfelelően a menekültválságot. Megjegyezte, az uniós politikusok ugyan sok hibát követtek el, de nem végzetes tévedésekről van szó. Ferenc pápa is "egyetértett" az olasz kormányfő szavaival, hiszen tegnapi sajtótájékoztatóján kijelentette: a falak sohasem jelentenek megoldást, a hidak építése viszont igen.

Szijjártó Péter természetesen azonnal reagált Renzi szavaira. A külgazdasági és külügyminiszter szerint egyértelművé vált, hogy "minél kevesebb időt töltenek egy ország vezetői mások kritizálásával, annál hatékonyabban tudnak eleget tenni az európai előírásoknak". Méltatlan, hogy az olasz miniszterelnök és a francia kormány pontosan az európai uniós jogszabályok betartása miatt bírálja Magyarországot - tette hozzá, kitérve arra is, Christiane Taubira francia igazságügyi miniszteregy hétvégi rendezvényen azt mondta: "amit Orbán Viktor Magyarországa tesz, az tűrhetetlen. Ez nem Európa. Felhívom a figyelmet arra, hogy EU-szerződés 7. cikkelye lehetővé teszi az intézkedéseket az olyan állam ellen, amely nem tartja tiszteletben az unió értékeit."

800 millióból a "megélhetési bevándorlás" ellen
Hivatalosan is elnyerte - a Közbeszerzési Értesítőben megjelent hirdetmény szerint - a JWT Budapest Marketing Szolgáltató Kft. azt a szeptember elején rendkívüli sürgősséggel indított közbeszerzési eljárást, amelynek köszönhetően a reklámügynökség külföldön folytathat menekültellenes kampányt. A megbízó a Nemzeti Kommunikációs Hivatal (NKOH), melynek 800 millió forintot számlázhat a választott cég. A kampány célországai Afganisztán, Pakisztán, Banglades, Szíria, Koszovó, Irak, Irán, Törökország, Görögország, Bulgária, Macedónia, Szerbia, és Románia, itt adott föl a cég hirdetéseket a helyi lapokban, melyekkel el kívánják riasztani a hazánk irányába tartó menekülteket.

Magyarország minden nemzetközi normát tiszteletben tart, és tiszteletben is fog tartani - jelentette ki Trócsányi László igazságügyi miniszter is, miután Strasbourgban megbeszéléseket folytatott Thorbjorn Jaglanddal. A tárcavezető a migrációs válsággal kapcsolatban szeptember 15-én hatályba lépett magyar törvények tartalmát és azok gyakorlati alkalmazását ismertette az Európa Tanács norvég főtitkárával, miután Jagland levélben fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz, hogy az ET megvizsgálhassa a jogszabályokat.

Miközben azonban a magyar kormány diplomáciai csatákat vív, s az ország körül épülő kerítés mellett kardoskodik, egyre inkább bebizonyosodik, hogy a kabinet lépései nem hatásosak a krízisben. A horvát Opatovacból tegnap 25, migránsokkal teli autóbusz indult útnak Magyarország, vagyis Barcs és Beremend felé. A tábor kiürítése arra is utalhat, hogy Horvátország készül a magyar-horvát zöldhatár lezárására, hiszen hasonló történt Szerbiában is, mielőtt Magyarország lezárta volna a közös zöldhatárt. A hír hatására a Zala megyei kormánymegbízott arról beszélt az MTI-nek, hogy szerdára elkészül Letenyén az a tranzitzóna, ahol a Horvátország felől a magyar határra szállított menekülteket fogják regisztrálni. Rigó Csaba elmondta: a tranzitzóna építése folyamatosan zajlik, hétfő délig 13 konténert állítottak fel, és további 15 érkezik még. A helyszín a "senki földje", vagyis a régi magyar-horvát közúti átkelőhelyen, a Mura híd közelében lévő terület, amit szerdáig közművesítenek, és kiépítik a bevándorlási hivatal informatikai hálózatát is.

Nemcsak üres táborokról érkeznek ugyanakkor hírek, hiszen a szlovákiai Bősön csaknem félig megtelt az újranyitott menekülttábor az Ausztriából ideiglenes elhelyezésre odaszállított menedékkérőkkel. A többségében magyarok lakta, csallóközi Bősön augusztusban nyitották újra a 2009-ig ott működő menekülttábort, hogy ideiglenesen elhelyezzenek 500 olyan menekültet, akik Ausztriában már beadták menekültkérelmüket. Nem tudni ugyanakkor, hogy Ausztria meddig "fogadja" a hazánkon át oda megérkező, vagy épp az osztrák vidékeken keresztül Németországba igyekező menekültáradatot, hiszen szinte minden nap pletykák kapnak szárnya a határok lezárásáról, az osztrák, valamint a német befogadókapacitások korlátozottságáról.

Harrach: a menekült is ember
A menekültek is emberek, egyéni gondokkal, szenvedésekkel. Aki együttműködő, azt az állam megvédi, befogadja, gondoskodik róla, akkor is, ha egy menedékkérő napi ellátása 4300 forintba kerül. Erről Harrach Péter beszélt a Házban tegnap, napirend előtt. A KDNP frakcióvezetője nem értett egyet azzal, hogy sokan szembeállítják a hiteles egyházi, illetve a "felelős politikai" magatartást migránsügyben. "Lássunk tisztán: amikor a pápa beszél ebben az ügyben, akkor mindig az egyénről szól. A politikus pedig mindig a tömegekről szól, védi saját országát. Ezek nem állnak szemben egymással. Közép-Európában még nem veszett el semmi, de a Nyugatról ez már nem mondható el" - figyelmeztetett a kormánypárti politikus. A bevándorlók Magyarországon nagyobb biztonságban vannak, mint sok nyugat-európai városban - válaszolta a kormány nevében Rétvári Bence államtitkár.Felfegyverzett csoport támadt Röszkén a magyar rendőrökre szeptember 16-án. Ez is mutatja, hogy az illegális bevándorlók között sok a terrorista, aki veszélyt jelent a társadalomra. Erről már Tuzson Bence beszélt, a Fidesz szóvivője a röszkei eseményekre emlékeztetett, majd elismételte, meg kell védeni Európa és Magyarország határait, és pontosan kell tudni, ki és miért érkezik az unió területére. Válaszában Kontrát Károly államtitkár beszélt, aki szeretné, ha lehetőleg ne jönnének hozzánk bevándorlók.