Jeruzsálem;

2015-10-04 15:21:00

Fokozódó zavargások Jeruzsálemben – Itt az újabb intifáda?

Csütörtök óta több merénylet történt Izraelben. Az elkövetőket nagy erőkkel kereső hadsereg már éles fegyvert is használ. Tüntetés volt mindkét oldalon, palesztinok, zsidók egyaránt utcára vonultak. Az izraeli kormányzat rendkívüli biztonsági intézkedéseket foganatosított. A képre kattintva galéria nyílik!

Szombaton is folytatódtak az utóbbi napokban újra fellángoló izraeli zavargások, amelyek szeptemberben kezdődtek Jeruzsálemben, s fokozatosan az ország más részeit is elérték. Hét végén Izraelben ugyan megerősítették a rendőri jelenlétet országszerte, mert a napokban ünneplik a Szukkotot, a sátrak ünnepét, azonban ez sem volt elegendő az erőszak megfékezésére. Szombaton egy palesztin férfi késsel támadt egy ultraortodox zsidó családra Jeruzsálem Óvárosának egyik legforgalmasabb bejárata, az Oroszlános kapu közelében. A 40 éves apa a helyszínen meghalt, az édesanyát kritikus állapotban szállították kórházba, ő is életét vesztette. Két éves kisgyermekük is könnyebben megsérült, de az ő sérülése nem veszélyes. A támadót az izraeli rendőrök lelőtték, összességében négyen sérültek meg.

Csütörtökön egy palesztin támadó agyonlőtt két izraeli civilt, egy házaspárt, akik egy ciszjordániai úton autóztak. A hadsereg nagy erőkkel kezdte keresni a merénylőt, és szombat hajnalban rajtaütést hajtott végre a ciszjordániai Nábluszban, nem messze attól a helytől, ahol a gyilkosságok történtek. Az akció összecsapásba torkollt, a katonák ellen köveket dobáló tüntetők vonultak ki. Izraelben nemrég módosították a törvény, így a rendfenntartók éles lőszert is bevethetnek a kődobálók ellen. (A szigorítást az izraeli ellenzék is keményen bírálta.) A szombati nabluszi összecsapásban a hadsereg már nem csak gumilövedékekkel és könnygázzal, hanem éles lőszerrel lépett fel. Az AFP helyszíni tudósítása szerint tíz palesztin megsebesült, nyolc személyt vettek őrizetbe. A hadsereg nem nyilatkozott az ügyben.

Tiltakozás a merényletek ellen. FOTÓK: Mohd Samsul Mohd Said/Getty Images

Tiltakozás a merényletek ellen Malajziában. FOTÓK: Mohd Samsul Mohd Said/Getty Images

Az Iszlám Dzsihád palesztin terrorszervezet közleményben jelentette be, hogy a házaspárral végző merénylő tagja volt a szervezetnek.

A Jerusalem Post azt írta, a támadásokat vélhetően a palesztin vezetők felhívására követik el sorozatos hullámban a támadók, mert így akarnak nyomást gyakorolni Izrael vezetésére. A lap szerint azonban mindez csak a helyzet kiéleződését hozza. A megnyilatkozó izraeli politikusok is egyértelműen a palesztin vezetést teszik felelőssé a történtekért. Jeruzsálem polgármestere, Nir Barkat állította, hogy a Palesztin Hatóság felel az úgynevezett "magányos farkas" terroristákért, és drasztikus lépéseket követelt az izraeli kormánytól. Israel Katz közlekedésügyi miniszter egyenesen Mahmúd Abbasz palesztin elnököt tette felelőssé, állítva, hogy a merénylethullám Abbasz ENSZ közgyűlésben elhangzott beszédének a következménye, amelyben Abbasz gyakorlatilag felmondta az oslói békefolyamatot.

Tiltakozás a merényletek ellen Malajziában, Kuala Lumpurban. FOTÓK: Mohd Samsul Mohd Said/Getty Images

Tiltakozás a merényletek ellen Malajziában, Kuala Lumpurban. FOTÓK: Mohd Samsul Mohd Said/Getty Images

A balközép ellenzéki tömörülés, a Cionista Unió intifádát emlegetett, állítva, hogy a biztonsági helyzet eszkalálódása újabb intifádát vetít előre.

Rendkívüli biztonsági intézkedéseket foganatosított vasárnap az izraeli rendőrség, két napig nem mehetnek be az Óvárosba olyan palesztinok, akik nem e városrész lakói. Ez idő alatt csak izraeliek, beleértve az izraeli arabokat, turisták, az Óváros lakói, bolttulajdonosok és diákok léphetnek be a falak közé, vagyis a kelet-jeruzsálemi palesztinok számára tiltott a belépés. A Templomhegyre, a mecsetekhez, az iszlám harmadik legszentebb helyére csupán az 50 év fölötti muzulmán férfiak belépése engedélyezett ez idő alatt. Az AFP megjegyzi, nem példátlan az intézkedés, feszültségek esetén rendszerint ezeket a szabályokat alkalmazza Izrael.

Az ENSZ new york-i közgyűléséről hazatérő Benjamin Netanjahu kormányfő rendkívüli biztonsági ülést hívott össze. Szombatról vasárnapra virradóra több száz izraeli tiltakozott Jeruzsálemben, akik Netanjahut okolták az erőszak elharapozódásáért, a médiában pedig olyan vélemények jelentek meg, hogy a kormányfő következetesen figyelmen kívül hagyja a mindennapi aktuális biztonsági kihívásokat. Netanjahu az ENSZ-ben elmondott beszédében is csak az iráni atomfenyegetésre összpontosított.