Afganisztán;bombázás;

2015-10-04 15:23:00

Lebombáztak egy afgán kórházat - Magyar túlélő is van

Rakétatámadás ért szombat hajnalban egy kórházat az észak-afganisztáni Kunduzban, ahol hétfő óta folynak a harcok a nemzetközi erők által támogatott afgán kormányhadsereg és a tálib fegyveresek között.

 A várost visszafoglalták a kormányerők, de a bujkáló terroristák utáni hajsza még folytatódik. E hadművelet keretében érte találat az Orvosok Határok Nélkül nemzetközi szervezet által működtetett kórházat. A bombatalálatban a tizenkilenc ember vesztette életét – a kórház 12 munkatársa, 7 beteg, köztük 3 gyermek, harmincheten pedig megsebesültek.  A kórházban 105 beteg tartózkodott a támadás idején. A halottak száma ezért tovább növekedhet a BBC szerint. A Nemzetközi Vöröskereszt elítélte a bombázást.

A humanitárius szervezet azt valószínűsítette, hogy a légitámadást vagy az amerikai vagy az afgán hadsereg hajtotta végre. Az afgán belügyminisztérium szóvivője elmondta, a lebombázott kórház környékén 10-15 terrorista is bujkált. Velük végeztek a légicsapások során. 

A NATO-koalíció elismerte a bombatámadást és vizsgálatot indított a körülmények tisztázására. Egyelőre még nem tudni, kit terhel a felelősség a történtekért. A CNN-nel az Orvosok Határok Nélkül azt közölte, hogy a bombázások előtt közölték az koalíciós erőkkel és az afgánokkal a kórház pontos GPS koordinátáit, az első bombázás után értesítették a katonai tisztviselőket, ennek ellenére harminc perc múlva is egy támadás érte a kórházat. Barack Obama amerikai elnök szombaton este őszinte részvétét fejezte ki és hangsúlyozta, hogy a tragédia okainak kivizsgálása folyamatban van.  Ezt megelőzően a Pentagon vezetője, Ashton Carter jelentette be a vizsgálatot, amelyet az afgán kormánnyal közösen végeznek, és hangsúlyozta, hogy az afgán hadsereg hadműveletét támogató amerikai erők valóban a közelben voltak, akárcsak a tálibok.

Ashraf Ghani afgán elnök hivatala pedig közleményben pontosította, hogy a John Campbell amerikai tábornok, a nemzetközi erők főparancsnoka szombaton nem bocsánatot kért az afgán elnöktől, hanem együttérzését fejezte ki a tragédia miatt, írta a Reuters hírügynökség.  Az elnöki hivatal első közleménye ugyanis még bocsánatkérésről szólt.

A bombázásnak van egy magyar túlélője is: Jecs Zoltán az Orvosok Határok Nélkül ápolójaként dolgozott a kunduzi kórházban.