Németország;Oroszország;Spanyolország;USA;Szíria;

2015-10-10 07:43:00

Berlin békítene

Továbbra is megoszlanak ugyan az európai vélemények a szíriai válság rendezésével kapcsolatosan, ugyanakkor sokasodnak az amerikai-orosz együttműködést sürgető állásfoglalások is. Az Egyesült Államok és Oroszország részvétele nélkül nem képzelhető el a béke megteremtése Szíriában – közölte tegnap a spanyol és német diplomácia vezetője. 

Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter Madridban egyeztetett tegnap spanyol kollégájával, José Manuel García-Margalloval, megbeszélésük egyik központi kérdése a szíriai háború volt. A külügyminiszterek egyetértettek abban, hogy a két nagyhatalomnak együtt kell fellépnie a közös ellenséggel, a „Szíriában megtelepedett terrorista szervezetekkel” szemben. Álláspontjuk némiképp eltér az orosz katonai szerepvállalás óta többször hangoztatott nyugati nézettől, miszerint Oroszországnak kizárólag az Iszlám Állam elleni harcra kellene koncentrálnia.

Frank-Walter Steinmeier közvetlen felhívást intézett Washingtonhoz és Moszkvához, hogy mélyítsék el a párbeszédet, amelyet „beárnyékolt” az orosz fegyveres beavatkozás. A német diplomácia vezetője úgy vélekedett, hogy a nemzetközi közösségnek politikai és morális kötelessége keresni a megoldást a szíriai válságnak, ennek érdekében harcba kell szállni a terroristákkal, ugyanakkor nem szabad elfeledkezni a politikai folyamatról sem.

José Manuel García-Margallo is azt hangsúlyozta, hogy szükség van minden érdekelt fél közreműködésére a béke megteremtéséhez. A spanyol diplomata az Egyesült Államok és Oroszország mellett Törökországot és Iránt is említette, annak ellenére, hogy a két regionális hatalom között komoly ellentét feszül és nem csak a damaszkuszi rezsim kérdésében. A spanyol miniszter úgy fogalmazott, kétséges, hogy Bassár el-Aszad szír elnöknek része lehet a válság végleges megoldásában, és az államfő része lehet Szíria jövőjének, amivel azonban kimondatlanul azt sugallta, ami a német álláspontban is már korábban burkoltan megjelent, vagyis, hogy az átmeneti megoldásban viszont Aszadnak is szerepe lehet.

Csütörtökön Jean-Claude Juncker az Európai Bizottság elnöke egy passaui rendezvényen beszélt arról, hogy rendbe kell hozni az Európai Unió és Oroszország viszonyát és élesen bírálta Barack Obama amerikai elnököt, amiért regionális hatalomnak minősítette Oroszországot. Nem szabad így "leminősíteni" Oroszországot, "rendesen kell bánni vele", mondta Juncker hangsúlyozva, hogy Brüsszel nem fogadhatja el, hogy Washington beleszóljon az EU-Oroszország kapcsolataiba.