futball;Eb-selejtező;

2015-10-13 23:23:00

Még nem jutottunk ki

Nem jutottunk még ki a 2016-os franciaországi labdarúgó Európa-bajnokságra, miután nem sikerült megszereznünk a közvetlen kijutást jelentő legjobb csoportharmadik helyet. Ugyan hétfőn Spanyolország legyőzte Ukrajnát, mely szükséges volt sikerünkhöz, de Lettország kikapott hazai pályán 1-0-ra Kazahsztántól, illetve Törökország tíz emberrel is megszerezte otthon a győzelmet Izland ellen, így a törökök kvalifikálták magukat a kontinensviadalra. Így tehát nekünk még nem ért véget a selejtező.

Pótselejtezőt kell játszania Magyarországnak, hogy kijusson a 2016-os franciaországi labdarúgó Európa-bajnokságra. Legjobb csoportharmadikként, negyvennégy év után kvalifikálhattuk volna magunkat már tegnap a kontinensviadalra. Az A csoportban szereplő hazai Lettországnak pontot kellett szerezni Kazahsztán ellen, hogy Magyarország kijusson, ám végül hazai pályán kikaptak a baltiak. Ezzel párhuzamosan ráadásul emberhátrányban győzte le 1-0-ra Izlandot a török válogatott, amely összességében eggyel több pontot szerzett legjobb harmadik helyezettként hazánknál. Vár ránk a pótselejtező, ahol nagyon erős ellenfelek várhatnak ránk.

Pokoli hangulatot teremtett a mintegy 60 ezer néző az Ukrajna–Spanyolország találkozón, a C csoportban. A focisikereknek mostanság különleges szerepük van az ország életében, amint ezt tavaly is tapasztalhattuk, amikor a Dnyipro nagy meglepetésre bejutott az Európa-liga fináléjába. Kelet-Ukrajnában továbbra is háború dúl, s bár a harcok intenzitása kisebb, mint néhány hónappal korábban, a sportágnak egyfajta integráló szerepe lett, egységbe kovácsolja az ukránokat. A spanyolok elleni találkozón is ukrán zászlók garmadája tűnt fel a lelátón.

A papírforma szerint a spanyolok voltak a meccs esélyesei, de Kijevben egyfelől a világ egyetlen válogatottja sem mehet biztosra, másrészt nagy kérdés volt, mennyire veszik komolyan a meccset a franciaországi Eb-re múlt héten kijutott hispánok. A magyar szurkolók hamar megnyugodhattak, hogy Vicente del Bosque együttese egyáltalán nem vette félvállról az összecsapást. Olyannyira, hogy a Villarreal védője, Mario Gaspar góljával a 22. percben megszerezte a vezetést. Sőt két perccel később növelhette is volna az előnyt: Olek-szandr Kuher szabálytalansága után teljesen jogosan ítélt büntetőt a játékvezető a spanyoloknak. A századik válogatott mérkőzésén pályára lépő Fabregas azonban a büntető rúgásakor megtorpant, s Pjatov kapus óriási bravúrral védett. Ezután nagy helyzet adódott az ukránok előtt, de nem tudtak egyenlíteni. A hazaiak ugyan nem játszottak rosszul, de védelmük meglehetősen sebezhetőnek tűnt. Félidőig maradt a 0-1, ami nagyon jó hír lehetett minden magyar szurkoló számára.

Az 52. percben kis híján egyenlítettek az ukránok, de Konopljanka lövése éppen elkerülte a kaput. Az 59. percben Garmas fejesét védte nagy bravúrral De Gea. Nagyon nyomtak az ukránok ezekben a percekben. Az 59. percben megint De Gea mentette meg a spanyolokat a góltól, s ismét Konopljanka lövése után. A spanyol játékosok ezután egyre többet húzták az időt, s mintha a hazaiak is hitehagyottabbakká váltak volna. Bár még a hajrában is adódtak lehetőségek az ukránok előtt, végül a spanyolok nyertek 1-0-ra. Győzelmüket egyértelműen a remekül védő kapusuknak köszönhetik. A statisztika szerint az ukránok 17-szer, a spanyolok 11-szer lőttek kapura, a kaput eltaláló lövések száma pedig 11-7 volt az ukránok javára. Balszerencséjükre – s a mi szerencsénkre – De Gea mindig a helyén volt…

A C csoportból a spanyolok mellett a szlovákok jutottak tovább, akik 4-2-re nyertek Luxemburgban.

Az E csoportban már csak „barátságos mérkőzéseket” vívtak, mivel korábban eldőlt, hogy a csoportból az angolok és a svájciak jutnak ki az Eb-re. Az angol válogatott búcsúzóul Litvániában is győzni tudott, ezzel pontveszteség nélkül végzett a csoport élén. Bár a litvánok nem feltétlenül heves vérmérsékletükről ismertek, a lelátón kis híján összeverekedtek a hazai és a vendégszurkolók, s csak a rohamrendőrök tudták megakadályozni a nagyobb bajt. A gondot az okozta, hogy sok angol a hazai szektorba kapott jegyet.

Ausztria szédületes mérleggel zárt a G csoportban. Mind¬össze két pontot vesztett az Eb-selejtezők során. Marcel Koller szövetségi kapitány teljes joggal engedhette meg magának a Liechtenstein elleni győzelem után, hogy belekortyoljon az előtte álló sörösüvegbe.
R. T.

Előbb fohász, majd köszönet
Az Ukrajna–Spanyolország mérkőzés előtt a Nemzeti Sport honlapján spanyolul jelent meg egy üzenet a magyarok nevében, melyben arra kérték Andrés Iniestáékat, hogy a nyerjék meg a számukra tét nélküli találkozót. A levél többek között arra hivatkozik, hogy olyan labdarúgókat adtunk a spanyol labdarúgásnak, mint Puskás Ferenc vagy Kubala László. A meccset követően David De Gea Facebook-oldalát árasztották el a magyar drukkerek: bejegyzések formájában mondtak tömegesen köszönetet a hálóőrnek nagyszerű teljesítményéért.