Publicisztika;Forma-1;Lewis Hamilton;Nico Rosberg;

2015-10-27 07:00:00

Hamilton Amerika kapitánya

Példaképét, Ayrton Sennát utolérve megszerezte harmadik Forma-1-es világbajnoki címét Lewis Hamilton, miután megnyerte a kaotikus austini futamot. Legutóbb 1982-ben dőlt el amerikai földön a vb-cím sorsa, melynek iróniája, hogy akkor pont a brit versenyző riválisának, Nico Rosbergnek az édesapja örülhetett a sikerének.

Nem hétköznapi versenyen, de sikerült megvédenie Forma-1-es világbajnoki címét Lewis Hamiltonnak, ezzel pedig már harmadszor koronázták meg. Az Amerikai Nagydíj győztese Jackie Stewarttal holtversenyben a legeredményesebb brit pilóta lett, de az első címvédő hazájában. „Itt ülök, és az első brit bajnoki címemre gondolok. Apámmal mentünk haza, ő vezetett, és együtt énekeltünk" – emlékezett vissza Hamilton a sajtótájékoztatón. – "Őrület belegondolni, hogy most háromszoros Forma-1-es világbajnok vagyok."

A Mercedes sztárja 1993-ban, nyolc évesen kezdett el gokartozni, tizenkét esztendősen pedig szerződést kötött a McLaren Mercedesszel, azzal a feltétellel, hogy a wokingi istállónál mutatkozhat be a száguldó cirkuszban. Ezt a lehetőséget 2007-ben kapta meg. Ron Dennis csapatfőnök Hamilton mellett a kétszeres világbajnok Fernando Alonsónak szavazott bizalmat. A brit debütáló volt a Forma-1 első színes bőrű versenyzője. Hamilton már az idénynyitón felállhatott a dobogó harmadik fokára, Kanadában pedig megszerezte első győzelmét.

A 2015-ös világbajnokság állása

Pilóták: 1. Lewis Hamilton (brit, Mercedes) 327 pont, 2. Sebastian Vettel (német, Ferrari) 251, 3. Nico Rosberg (német, Mercedes) 247, 4. Kimi Räikkönen (finn, Ferrari) 123, 5. Valtteri Bottas (finn, Williams) 111, 6. Felipe Massa (brazil, Williams) 109.

Konstruktőrök: 1. Mercedes 574 pont, 2. Ferrari 374, 3. Williams 220, 4. Red Bull 150, 5. Force India 102, 6. Lotus 70.

Több rekordot is felállított az újonc-kategóriában: övé a legtöbb sorozatban elért dobogós helyezés (9), ő a legfiatalabb (22 évesen, 4 hónaposan, 6 naposa) pilóta, aki vezette a vb-pontversenyt, övé a legtöbb győzelem (4), első rajtkocka (6), valamint pont (109) egy szezonban debütálóként. Könnyen világbajnok is lehetett volna 2007-ben, azonban túl sok pontot vesztett az Alonsóval szemben elszenvedett fiaskókban, így végül egy egységgel Räikkönen győzött. A következő évben már Heikki Kovalainennel az oldalán küzdött a sikerért. Óriási csatában sikerült megelőznie az összetettben Felipe Massát az idényzáró Brazil Nagydíjon. A következő vb-címére sokat kellett várnia Hamiltonnak. A 2010-es szezont már a címvédő Jenson Butonnal kezdte meg, de a Red Bull egyeduralma alatt nem sok babér termett a McLarennek. Hamilton 2013-ban szakított a McLarennel, és a gyári Mercedeshez igazolt.

A tavaly bevezetett hathengeres motorokkal dominált Hamilton és Rosberg. A 2014-es idényzáró Abu Dhabi Nagydíjon biztosította be vb-címét, idén ez már három futammal a szezon vége előtt sikerült. 1982 óta ez az első amerikai földön szerzett vb-cím, a sors iróniája, hogy akkor Keke Rosberg – Nico édesapja – diadalmaskodott. Lewis 43 futamgyőzelemnél és 49 pole pozíciónál jár, sikerei közepette azonban nagyon megromlott a kapcsolata csapattársával. A hétvégén a díjátadó ceremónia előtt a brit odadobta német csapattársának a második helyezettnek járó sapkát, melyet Rosberg dühösen visszadobott a feladónak...

Káprázatos és sportszerű futam

Lehetett sejteni az özönvízszerű esőzések után, hogy eszméletlen kavarodás lesz a futamon. A vasárnapra halasztott csonka időmérő edzést – csak az első két szakaszát tartották meg – követően Rosberg indulhatott az élről, megelőzve Hamiltont. A rajt utáni első kanyart alig bírták bevenni a köztes esőgumikon (intermediate) a pilóták. A brit kissé kivezette a pályáról csapattársát, aki így visszaesett az 5. helyre. A 8. körre azonban már ismét egymás mögé került a két Mercedes, de csak ideiglenesen, mert a két Red Bull elkezdett begyorsulni.

Az osztrák és a német istálló versenyzői folyamatosan támadták egymást, a 20. körben például a Ricciardo, Rosberg, Kvjat, Hamilton sorrend alakult ki az élen. A verseny során kétszer is volt virtuális biztonsági autó, illetve kétszer a hagyományos safety car is bejött a pályára. A 27. körben például Ericsson Sauberje állt le a pályán, és kellett beküldeni a biztonsági autót, ami az akkor vezető Rosbergnek azt jelentette, hogy elszállt a 14 másodperces előnye. A 33. körben Sebastian Vettel megtáltosodott, és az 5. helyről feltornázta magát a harmadikra. Az utolsó körökben a Hamilton, Rosberg, Vettel hármas vezette a mezőnyt, miután a 49. körben a Mercedes németje megcsúszott, és megelőzte őt riválisa. Nagy kérdés volt, hogy Rosberg vajon maga elé engedi-e Vettelt, hogy a hétvégén még ne ünnepelhessen a brit csapattársa világbajnoki címet, de végül győzött a sportszerűség.