Városliget;Baán László;Liget Projekt;

2015-10-27 06:46:00

Átszabták a Ligetet

Bár az elmúlt hetekben szó volt róla, hogy a Nyugati pályaudvar mögötti lepukkant területen jó néhány szempontból logikusabb lenne a múzeumi negyed építése, szerdán döntött a kormány, négy év alatt a Városligetben építik fel. Baán László a projekt miniszteri biztosa lapunknak elmondta, azért került a 200 milliárd forintos beruházásba új elemként egy színház is, mert régebben is volt a Ligetben, és hozzátartozik a családi élménypark funkciójához. Gyermek- és Ifjúsági Színházat képzel el, amit a Városliget Zrt. üzemeltet majd.

Most már biztos, hogy a múzeumi negyedben a Városligeti fasor végénél, az 56-os emlékmű mellé tervezett Magyar Építészeti Múzeum és a Fotómúzeum kimarad a beruházásból, amit a tervek szerint két hullámban 2019-re fejeznek be. A költségvetésben az idén 15, jövőre pedig 38 milliárd forintot különítettek el, később pedig évente mintegy 40 milliárd áll majd rendelkezésre - közölte az Országgyűlés Kulturális bizottságának hétfői ülésén a projekt miniszteri biztosa, Baán László.

Még az ősszel megkezdődik a Petőfi Csarnok és a régi Hungexpo bontása, 2018-ra pedig elkészül a felújítások és az új épületek első része. Ekkor adják át a Szabolcs utcai kórház helyén az Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központot. Ez lesz a projekt egyetlen Ligeten kívüli beruházása. A feladata az új intézmények szakmai és infrastrukturális hátterének biztosítása. A bezárt kórház területén öt épületből álló komplexumot húznak fel 30-40 ezer négyzetméternyi területen.

A 2018-as választás előtt átadják a Magyar Zene Házát, valamint elkészülnek a Szépművészeti Múzeum felújításával is. A második, a 2019-es ütemben várható a Nemzeti Galéria és a Néprajzi Múzeum megnyitása, ez utóbbi helye módosul, a Dózsa György út – Ajtósi Dürer Sor sarka helyett közelebb kerül a Hősök tere irányába. Az épületre új tervpályázatot írnak ki. A legmagasabb épülete a régi formájára kiegészített Közlekedési Múzeum lesz, 67 méteres kupolával. A Vajdahunyad várát és a Olof Palme Házat felújítják, mélygarázst és futókört is kialakítanak.

Újdonság, hogy a Dózsa György út-Ajtósi Dürer Sor sarkára egy eddig a koncepcióban nem szereplő színház épül. A 2-300 főre méretezett Városligeti Színház korábban is ezen a helyen állt, 1952-ben bontották le, most az eredeti terveknek megfelelően építik újjá, de modernizált belsővel. Baán László érdeklődésünkre elmondta: a Városliget családi funkciójának megfelelően gyermek- és ifjúsági színházat terveznek ide, amit a Városliget Zrt. működtet majd. Nem lesz állandó társulat, a művészeti vezetés ügyében pedig tárgyalni fog Novák Jánossal, a Kolibri Színház igazgatójával, mert hasonló funkciójú teátrumot képzel el. Arra a kérdésünkre, hogy mi lesz a Fővárosi Nagycirkusszal, a miniszteri biztos elmondta: az új cirkusz is a Liget projekt része, megépítésére a kormány felhatalmazást adott, de még nem találták meg a helyét.

A Párbeszéd Magyarországért Párt (PM) helyi népszavazást kezdeményez az olimpiai pályázatról, a Városliget beépítéséről és a Római-parti mobilgátról. Karácsony Gergely, a PM társelnöke, Zugló polgármestere közleményében azt írta: a párt rendeletmódosítást kezdeményez a Fővárosi Közgyűlésben, hogy a testület a 2024-es nyári olimpiáról, a Városligetbe tervezett új múzeumépületekről és a Római-parti mobilgátról népszavazást tartson. A PM társelnöke a dokumentumban kiemeli: bár az olimpiai pályázat kiváló lehetőség a rozsdaövezetek fejlesztésére, súlyos érvek is szólnak ellene, ezért a párt szerint csak valós társadalmi támogatottság esetén érdemes pályázni.

"A zuglóiak és a fővárosban élők többsége nem támogatja, hogy Budapest első közparkja építési területté váljon" - írja Karácsony Gergely a városliget beépítésével kapcsolatban. A XIV. kerületi polgármester szerint nem lenne szabad a helyiek megkerülésével megalkotni az erről is szóló városépítési szabályzatot. Ahogy a Római-partra tervezett mobilgát esetében is az ott élők véleményét megkérdezve kellene olyan megoldást találni, amely figyelembe veszi az árvízvédelmi és a környezetvédelmi szempontokat is - teszi hozzá Zugló polgármestere.

Baán nem érti Karácsonyt
Baán László, a Liget Budapest projekt miniszteri biztosa értetlenül áll Karácsony Gergely Zugló polgármesterének aláírásgyűjtő akciója előtt, hiszen a Városliget átfogó és komplex fejlesztését szolgáló projekt legnagyobb nyertesei pont a parkot nap mint nap használó környékbeli lakosok leszek. A fejlesztésnek köszönhetően ugyanis végre rehabilitálják és nagy arányban bővítik a park zöldterületét, új játszótereket, pihenőket alakítanak ki, és – az elmúlt évek civil egyeztetéseinek eredményeképpen -  a Liget egy új kivilágított futókörrel is gazdagodik majd. Ezek mellett felújítják a park épületeit és modern, a 21. századi igényeknek megfelelő kulturális intézményeket hoznak létre a park lebetonozott részein és az elbontandó épületek helyén. A Városliget így minden elemében jobb lesz a mostani állapotánál és így minden parkhasználónak többet nyújt majd a fejlesztés befejezését követően. A miniszteri biztos egyben arra is felhívja a figyelmet, hogy Városliget fejlesztése nem csak Zuglót, hanem a többi, parkkal határos kerületet, sőt egész Budapestet érinti, így a vonatkozó jogszabályok alapján ez ügyben csak fővárosi szintű népszavazás kezdeményezhető.