Európai Unió;Szijjártó Péter;menekültek;

2015-10-28 06:01:00

Szijjártó üzent az Uniónak

Villámgyorsan a magyar modellt kellene alkalmazni Görögországban, azaz megvédeni a külső határt. Ezt tegnap reggel Szijjártó Péter javasolta az M1 műsorában. A külgazdasági és külügyminiszter megrótta azokat az uniós kormányfőket, akik regisztráció helyett a szomszédos tagállam határára viszik a menekülteket. Ez a kettős beszéd persze elsősorban Orbán Viktorra jellemző, aki például a vasárnapi brüsszeli minicsúcs előtt közölte, csak megfigyelő az értekezleten, majd minden határozatra rábólintott.

Vannak, olyan kormányfők, akik regisztráció és ellátás helyett csak a szomszédos államok határaira szállítják a menekülteket. A vasárnapi brüsszeli uniós minicsúcstól nem várt sokat, mivel annak nem volt mandátuma kötelező döntéseket hozni. Erről Szijjártó Péter beszélt tegnap reggel az M1 aktuális csatorna műsorában. A külgazdasági és külügyminiszter az EU-nak azt üzente, egyszerű dolga van, csak "villámgyorsan a magyar modellt kellene alkalmazni Görögországban", vagyis megvédeni a külső határt. Kicsit sértődötten azt is mondta, "érdekes módon ilyenkor az európai uniós intézmények hallgatnak, nem indítanak kötelezettségszegési eljárást, még csak kilátásba sem helyezik azt", ami "rendkívül képmutató és határozatlan európai eljárás". Néhány órával később az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) üzleti konferenciáján ajánlotta a résztvevők figyelmébe a magyar migrációs modellt, majd Jean-Claude Juncker vasárnapi csomagjára utalva közölte, amíg nincsen közös európai akarat és hatékony cselekvés a külső határok ellenőrzésének visszaszerzésére, addig a pontokba szedett javaslatoknak semmi értelmük.

Orbánért fohászkodnak

"Magyarország helyesen cselekedett, amikor lezárta a határokat, egész Ausztria Orbán Viktor mögött áll". Erről az egyik menekültellenes tüntető biztosította az M1 riporterét hétfőn az ausztriai Spielfeldben. A demonstráción, amit élőben kapcsolt a közszolgálati televízió mintegy 150-en vettek részt. A riporter kérdésére az is elhangzott, más lenne a politikai helyzet, ha Orbán irányítaná az országukat.

Az Európai Bizottság elnöke 17 pontos javaslatcsomagot terjesztett a nyugat-balkáni migráció által érintett országok vezetői elé a hétfő hajnalig tartó minicsúcson. Az értekezlet előtt Orbán Viktor kormányfő kifejtette, miután Magyarország többé már nem a bevándorlók útvonalán fekvő ország, csupán megfigyelőként vesz részt a tanácskozáson és a vitához sem szólt hozzá. Végül azért rábólintott a Juncker-csomagra.

Magyarország közvetlen terrorfenyegetettsége nem nőtt, a szolgálatok végzik a dolgukat, figyelemmel kísérik azokat, akik bármilyen módon összefüggésbe hozhatók valamilyen terrorszervezettel. A nemzetbiztonsági bizottság tegnapi zárt ülése után így nyugtatta a lakosságot Molnár Zsolt, a testület szocialista elnöke. A fideszes Németh Szilárd viszont közölte, a szolgálatok terrorveszélyt is feltártak, ám a felderítés, és az elhárítás is ez ellen dolgozik. A bizottság kormánypárti alelnöke megismételte, "a magyar modell működik", az országnak sikerült a saját, illetve az unió határait megvédenie.

A szíriai és iraki háború megszüntetése alapvető fontosságú nemcsak a migrációs válság, hanem a világ biztonságának szempontjából is - fogalmazott a külügyi bizottság ülése után Németh Zsolt, a testület fideszes elnöke. A zárt tanácskozáson a képviselők az Információs Hivatal és a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat beszámolóját hallgatták meg az iraki és a szíriai helyzetről. Az elnök azt hangsúlyozta: az iraki és szíriai konfliktusban katonai megoldásra van szükség.

Bár a nyugat-balkáni migrációban érintett országok vezetői a vasárnapi minicsúcson kimondták, a szomszédok hozzájárulása nélkül nem zúdítják azok nyakába a menekülteket, Horvátország továbbra is a szlovén határra szállítja a migránsokat, Szlovénia pedig azzal fenyegetőzik, hogy szigorít határvédelmén. Zoran Milanovic horvát miniszterelnök szerint Zágráb csak akkor tudja betartani a brüsszeli egyezséget, ha azt azok az országok is megteszik, amelyeken át a migránsok hozzájuk érkeznek.

Eközben a bajor miniszterelnök ultimátummal kényszerítené Angela Merkelt cselekvésre. Horst Seehofer egy tegnapi lapinterjúban bejelentette, november 1-ig ad haladékot a német kancellárnak a "nyitott határok politikájának" befejezésére. Ha ez nem történik meg, a bajor vezetés megvizsgálja, mit tehet saját hatáskörben. A menekültválságot nem lehet "gombnyomással" megoldani, csak lépésről lépésre lehet haladni, és a "menekültek számát csak Törökországgal, Görögországgal és az EU-val együttműködve lehet csökkenteni". Merkel ezzel utasította vissza a bajor miniszterelnök követelését.

Tegnapra kiéleződött a helyzet az osztrák-német határon, a német hatóságok szerint Ausztria nem tesz semmit az ellen, hogy a menekültek megrohamozzák az átkelőket.

Sem a rendőri vezetés, sem a Belügyminisztérium nem vizsgálja a TEK röszkei akcióját, pedig nem világos, miért nem viseltek azonosító számot a terrorelhárítók - írja az Átlátszó.hu. A rendőrség szerint minden rendben volt a szeptember 16-i röszkei rendőri akciónál, emiatt nem is vizsgálják az eseményeket. A BM szerint a TEK és a Készenléti Rendőrség Röszkénél nem közösen lépett fel a menekültekkel szemben, de együttműködtek. A terrorelhárítók azért voltak jelen, mert arra számítottak, hogy fegyveresek is lesznek a menekültek között. Az Átlátszó megkérdezte, hogy miért nem viseltek a TEK-esek azonosítót, de erre nem kaptak választ.

Kövér László viszont tegnap válaszolt arra, hogyan értékeli a csehek részvételét a déli határ védelmében. A házelnök szerint szimbolikus üzenet, az országok közötti szolidaritás jele, hogy Csehország rendőri, katonai és technikai segítséget nyújt Magyarországnak. Az egyúttal üzenet az EU egészének, hogy a V4-es országok "komolyan veszik, hogy egyenrangú partnerként kell kezelni őket". Az országgyűlés elnöke, aki tegnap fogadta Milan Stecht, a cseh szenátus elnökét arra figyelmeztetett, a visegrádi országoknak vannak speciális érdekeik és értékeik, amelyeket szeretnének az unióban megvédeni. Úgy fogalmazott, "mi valóban demokraták vagyunk, mert a saját választópolgárainknak az akaratát próbáljuk a politikában végrehajtani".