nyugdíj;

2015-10-28 06:23:00

Öngondoskodás nélkül nem lesz nyugdíj

Az állami nyugdíjrendszer jelenleg stabil lábakon áll, de 15-20 éves időtávon elkerülhetetlenül felértékelődik az öngondoskodás szerepe - hangsúlyozta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Portfolio tegnapi Öngondoskodás 2015 konferenciáján. A demográfiai összetétel változása sem túl biztató, jelenleg a 65 év felettiek 1,8 millió főt, az öregségi nyugdíjasok 2 millió főt, a foglalkoztatottak pedig 4,2 millió főt tesznek ki. Tavaly a GDP 9,1 százalékát tették ki a nyugdíjcélú kiadások, belátható időn belül elemi szükség lesz az öngondoskodásra - mondta Varga.

 2010-2014 között 5,4 százalékkal nőttek a reáljövedelmek Magyarországon, ami jó alapot teremtett a megtakarítások növelésére. A foglalkoztatás kapcsán kiemelte, hogy jelenleg 4,251 millió embernek van munkája Magyarországon. A lakosság körében sikeresek az állampapírok, ezt látva, elképzelhető, hogy az intézményi befektetők is újra megjelennek a lakossági papírok piacán – tette hozzá.

A konferencián az is elhangzott, hogy egyre több pénzt tesznek félre a magyarok lakásvásárlásra, míg a váratlan kiadásokra vagy nyugdíjra szánt megtakarítások visszaestek – írja a Portfólió. A megtakarítások a magasabb hozamú, adókímélőbb befektetések felé mozdultak el, a biztosítási piac lassan talál magára, emellett erős az állami "kiszorítás" a befektetési piacon. A régiós országok közül viszont Magyarországon tartják a pénzügyi megtakarításokat a legfontosabbnak - hangsúlyozta Harmati László az Erste Bank vezérigazgató-helyettese, ugyanakkor a felmérésekből kiderül, hogy a hozamok mértékével már korántsem vagyunk elégedettek.

A magyar társadalom összességében egy elöregedő társadalom, 2060-ig nézve a trendet látható, hogy a fiatalkori függőségi ráta változatlan marad, míg az időskori megnő, a teljes függőségi ráta pedig soha nem látott szintre emelkedik - hangsúlyozta előadásában Demeter Ákos, a Deloitte partnere.

Az állampapírok és a befektetési alapok mellett egyre inkább a lakás-takarékpénztárak és a nyugdíjcélú megtakarítások lesznek a következő három év slágertermékei a magyar megtakarítási piacon - derül ki az MNB statisztikáiból. A jegybank mindemellett egy komoly bejelentésre is megragadta az alkalmat, miszerint az állami vállalatok és a kis- és középvállalkozások tőzsdére lépését szeretnék elősegíteni, ezért az MNB az év végéig egy nagy stratégiai anyagot publikál tőzsdei terveiről - mondta előadásában Nagy Márton, az MNB alelnöke. Az egyelőre nem derült ki, sikerül-e megvennie a jegybanknak a Budapesti Értéktőzsdét a többségi tulajdonos osztrákoktól, az viszont igen, hogy nagyon nagy tőzsdefejlesztésre készülnek, amivel a "tulajdonosi szerepvállalás együtt kell, hogy járjon".