EU;menekülők;

2015-11-08 21:40:00

Kvótaellenesség az új hívószó

Komoly kritikával illette az Európai Uniót Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke szerint ugyanis ideje elfogadni, hogy a menekültválság nem a keleti "határvidék" problémája, hanem az összes tagállamé, ezért a megoldáson is közösen kell gondolkozni. Nem így látja azonban Orbán Viktor, akinek kormánya és pártja, egy pontosabban meg nem jelölt célú aláírásgyűjtéssel és az uniós döntéshozók által megszavazott kvótarendszer megtámadásának fenyegetésével "belülről bomlasztja" az európai közösséget. Az aláírásgyűjtésben résztvevő aktivisták - információink szerint - hatalmas nyomás alatt dolgoznak.

Németországnak az Európai Unió vezető tagállamaként többet kell tennie a külső határok védelméért, más tagállamokkal együtt, egy "páneurópai egységben" - mondta a Welt am Sonntag (WaS) című vasárnapi német lapnak Donald Tusk, az Európai Tanács (ET) elnöke. A hetilap terjedelmes portréja szerint az uniós kormány-, illetve államfőket összefogó testület elnökének lengyel voltából adódóan fontos, hogy az egész EU megértse, hogy Kelet-Európa már nem periféria. Tusk többször megismételte, hogy az EU jövője a keleti és déli határokon dől el, és ezzel tisztában van az ET valamennyi tagja. Az EU nagy problémái ma már nem korlátozódnak régiókra, hanem egyformán érintik az összes tagországot és "a határvidékeken" (borderlands) keletkeznek, és míg 5-6 éve könnyebben lehetett tűnődni víziókon, most annyira erősek a viharok, hogy a gyakorlatias, pragmatikus hozzáállásnak kell dominálnia. A lengyel politikus szerint az uniós intézmények ugyan megerősödtek, de az EU törékeny, és tartósnak tűnő eredmények is veszendőbe mehetnek.

FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/DAVID RAMOS

FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/DAVID RAMOS

Az ET elnöke Angela Merkel német kancellárhoz fűződő viszonyáról azt mondta, hogy a konzervatív CDU elnöke "a legszorosabb politika barát", szinte "testvér" számára, és az egész EU-nak nagyon fontos Berlin vezető szerepe. Az utóbbiról alkotott német felfogás "a legliberálisabb és legtoleránsabb az európai történelemben. Ezt csodálatosnak tartom" - fogalmazott Tusk. "Felszabadító érzés megtapasztalni azt a világra nyitottságot és emberséget, ahogyan Berlin a menekültekkel foglalkozik. Ugyanakkor Németországnak még többet kell tennie, hogy megfeleljen a vezető szerephez kapcsolódó felelősségnek" - tette hozzá. "A vezetés felelőssége azt is jelenti, hogy más tagországokkal együtt biztosítani kell Európa külső határát. Megértem, ha Németországnak történelmi okokból nehézségei vannak egy szigorú rezsim kiépítésével a saját határain, de az európai vezetői felelősség Németország számára azt is jelenti, hogy szükség esetén erélyesen ellenőrizni kell Európa külső határát egy páneurópai egységben" - mondta Tusk, aki a WaS szerint már régóta nem rejti véka alá, hogy végzetesnek tartja "a nyitott ajtók és ablakok" politikáját.

Ezt a nézetet valószínűleg már osztja a legtöbb uniós kormányfő - tette hozzá a portré szerzője, Jacques Schuster, a Die Welt és a WaS vezető kommentátora, akinek ugyanakkor Tusk kifejtette, hogy aki Lengyelországból származik és megélte a kommunista-szovjet uralmat, annak fontosabbak a határok, az állampolgári jogok és a haza függetlensége, mint más eszmények. Elmondta azt is, mindez nemcsak Lengyelországra érvényes, hanem a legtöbb kelet-európai uniós tagországra is, megannyi fiatal, és egyszerre ősrégi nemzetre - írta a német hetilap. Csakhogy Tusk el akarja kerülni az EU "renacionalizálódását" - a nemzetállami dominancia kialakulását -, ugyanakkor fontosnak tartja a nemzetállami érdekek védelmét, s a tagállamokat akarja az uniós integráció középpontjában helyezni.

Újból tízezren jutnának be az EU-ba
Újra mintegy 10 ezer menekült tart Szerbiából Horvátországba. Az utóbbi néhány napban csökkent a számuk, mivel a görög komphajók személyzetének sztrájkja miatt nem tudtak Leszboszról a szárazföldre jutni - közölte a horvát sajtóra hivatkozva az MTI. Szlovéniában eközben feltorlódtak a menekültek, mert Ausztria csak fokozatosan, kisebb csoportokban engedi be őket területére. Emiatt a várakozók egyre türelmetlenebbek, a 24sata híradása szerint szombat délután a brezicei befogadóállomáson kisebb összetűzés tört ki közöttük.

Ennek ellenére az Európai Unióban egyre erőteljesebb a menekültügyben legmarkánsabban a magyar kormány által képviselt nacionalista hozzáállás. Talán ennek "köszönhető", hogy a magyar migrációellenes politika mellett demonstráltak szombaton Párizsban, a magyar nagykövetség épülete előtt. A Támogasd Orbánt! címmel meghirdetett szimpátiatüntetést a szélsőjobboldali Nemzeti Fronttal szövetségben álló, 2011-ben alakult SIEL (Souveraineté, Indépendence et Libertés - Szuverenitás, Függetlenség és Szabadságok) nevű kis párt szervezte, a demonstráción 250-en vettek részt.

Belföldön ráadásul tovább erősíti a menekültellenes, sőt, most már leginkább az uniós döntéshozó testületek, köztük az ET által megszavazott menekültkvóta elleni fellépésre épülő politikáját az Orbán-kormány. Szombaton országszerte megkezdte az aláírásgyűjtést a Fidesz a kvótája elleni petícióhoz, elsőként hivatalosan Pécsett - jelentették be Baranya megye kormánypárti országgyűlési képviselői és a város polgármestere. Páva Zsolt, aki az elsők között írta alá az aláírásgyűjtő ívet, azt mondta: a pécsiek néhány hete megtapasztalták, mit jelent a migránsok országhatárra nehezedő nyomása. "Ebben a városban nem tehetjük meg, hogy elfogadjuk az EU által előírt betelepítési kvótákat, ami Magyarország és Pécs szempontjából kimondottan káros" - tette hozzá. Hoppál Péter országgyűlési képviselő pedig kijelentette: "ha sokan írják alá, Brüsszel látja, hogy a magyarokkal nem lehet packázni".

A kormánypárt vasárnaptól több ezer aktivistát küld az utcára szignóvadászatra, noha az nem egyértelmű, hogy ennek mi értelme. A fideszes petíció a már sokszor használt "Védjük meg az országot!" címet viseli, a szövege pedig úgy szól: "Azzal, hogy csatlakozott a petícióhoz, ön is nemet mond az értelmetlen és jogtalan betelepítési kvótákra." Ezt írta alá szombaton Felcsúton Orbán Viktor is. A kormányfő nemcsak személyes adatait osztotta meg pártjával, de a helyi óvodában (!) menekültellenes kampánybeszédet is tartott. "Bár ma Magyarországon kevesebb a keresztelő, mint a temetés, de nem szükséges, hogy kényszerbetelepítéssel másokat a nyakunkra hozzanak. Nem tudjuk azt elfogadni, hogy valahol máshol - nem Felcsúton, nem Budapesten, nem Magyarországon - döntsék el, hogy nekünk kikkel kell együtt élnünk" - mondta Orbán az ovisoknak. Azt ugyanakkor sem a miniszterelnök, sem a kampányoló fideszes vezetők sem fejtették ki, miért is van szükség az aláírásokra.

A Népszava értesülései szerint ugyanakkor a párt választókerületi elnökei eligazítást tartottak a helyi szervezetek vezetői számára. Ezen - állította egybehangzóan több forrásunk - "kvótát írtak elő" a helyben aláírásgyűjtő aktivisták számára. Az adott település méretétől függően a választópolgárok körülbelül 20-25 százalékától és/vagy a korábbi kampányokban összegyűjtöttekkel azonos mennyiségű, de inkább több aláírást kell felmutatniuk. Akiknek ez nem sikerül, retorzióban ugyan nem részesülnek, de jövőbeni pártbéli karrierjüket befolyásolhatja a most megszerzett támogatások száma. Egy pécsi fideszes informátorunk arról is beszámolt, hogy a nagy példányszámban kinyomtatott "Védjük meg az országot!" című szórólapot különös útmutatás szerint kell osztogatniuk a standokon, és a "mozgóurnás gyűjtőhelyeken". Ez a drága, színes nyomtatvány egyebek mellett azt tartalmazza, hogy a bevándorlási kvóta növeli a bűnözést, a terrorveszélyt, és veszélyezteti kultúránkat. Azonban csak azok kaphatnak belőle, akik előzőleg már aláírták az ívet.

Wellnessben a TEK-esek
Bizarr fordulatot vett a határnál dolgozó terrorelhárítók és az ugyanott szolgáló közrendőrök története - írta a 444.hu. A portál még október végén írt arról, hogy az egyik zalakarosi 4 csillagos wellness szállodának le kellett mondania a "civil" vendégek foglalásait az október 23-i hosszú hétvégén, mert váratlanul a Terrorelhárítási Központ (TEK) határon dolgozó embereit kellett elszállásolniuk. Szabó Tímea PM-es országgyűlési képviselő ezután megkérdezte Pintér Sándor belügyminisztert, hogy pontosan mi történt. "A TEK esetében a szállásfoglalást különösen nehezítette, hogy a TEK állományában szolgálatot teljesítő hivatásos állományú személyeket a társszerveknél szolgálatot teljesítő munkatársaknál később vezényelték a helyszínre, melynek következtében a szabad kapacitással rendelkező, alacsonyabb kategóriájú szálláshelyek általuk már lefoglalásra kerültek. A szolgálatot teljesítő állomány a szálláshelyen kizárólag a pihenőidejét töltötte, étkezett és tisztálkodott a létesítményben . Az állomány a szállások elfoglalása el őtt külön vezetői utasítást kapott arra vonatkozóan, hogy a szállodában esetlegesen elérhető extra szolgáltatások igénybevétele senki számára nem engedélyezett." A belügyminiszter írásbeli válaszából az is kiderült, pár nappal korábban, október 18-án Zalakarostól néhány kilométerre, Marcaliban 8 rendőr szén-monoxid mérgezést kapott, miután az apartmanban, ahol elszállásolták őket rosszul volt bekötve a fűtés. Az utóbbi szálláshely nem egy 4 csillagos wellness szálloda volt.