Európai Bizottság;Paks II.;

2015-11-23 13:46:00

Hivatalos! Vizsgálja az EB Paks II. finanszírozását

Az Európai Bizottság úgynevezett mélyreható vizsgálatot indít annak kiderítésére, hogy a Paks II. nukleáris erőmű beruházásának finanszírozása megfelel-e az EU-s szabályozásnak - adta hírül közleményében az Európai Bizottság hétfőn.

A vizsgálat azt kívánja feltárni, vajon egy magánbefektető is hasonló feltételekkel finanszírozta volna-e az építkezést, illetve hogy a magyarországi beruházás állami támogatásnak minősül-e. Amennyiben úgy találják, hogy a beruházáshoz az állam támogatást nyújt, a bizottság megvizsgálja, hogy az mennyiben vezethet a verseny torzulásához a magyar energiapiacon - áll a közleményben.

A Paks II. beruházás mérete és jelentősége miatt tartja fontosnak az Európai Bizottság, hogy körüljárja, vajon a beruházás finanszírozása a piaci feltételek szerint történt-e, vagy az állami támogatás befolyásolta-e azt. Ennek megállapítása egy részletes elemzést igényel - idézi Margrethe Vestager versenyjogi biztost a bizottsági közlemény.

Amennyiben a vizsgálat eredménye azt mutatja, hogy a beruházáshoz állami támogatást vettek igénybe és nem kizárólag a piac erőforrásait használták fel, a bizottságnak arról kell megbizonyosodnia, hogy az megfelelt-e az EU-s szabályozásoknak, a támogatási intézkedés arányos-e a kitűzött célokkal és nem vezet-e az energiapiac torzulásához.    Végezetül, Magyarország befektetésének kellőképpen meg kell térülnie.

A mélyreható vizsgálat lehetőséget biztosít az érintett harmadik félnek is, hogy hozzászóljon az intézkedéshez, ami nem feltétlenül befolyásolja a vizsgálat kimenetelét - írták.

LMP: az uniós eljárás végéig állítsák le az előkészületeket!

Az LMP azt követeli, hogy a kormány az európai uniós eljárások végéig állítsa le a paksi erőműbővítés százmilliárdos kiadásokat jelentő előkészületeit, ellenkező esetben az ellenzéki párt megfontolja, hogy feljelentést tesz költségvetési csalás és államigazgatási jogkörben végzett károkozás miatt. 

Szél Bernadett elmondta, tudomása van arról, hogy a testület Környezetvédelmi Főigazgatósága is vizsgálódik a környezeti információk titkosítása miatt.  "Az lesz a harmadik piros lap a beruházásnak" - jelentette ki, emlékeztetve arra is, hogy az ország idei büdzséje 28 milliárd forintot, míg a jövő évi 113 milliárdot tartalmaz a kapacitás-fenntartás előkészítésére. Szél Bernadett szerint a kormány nem veszélyeztetheti az adófizetők pénzét egy olyan beruházás előkészületeire, amely nem biztos, hogy megvalósul. 

DK: a kormány állítsa le a paksi beruházást!

A paksi bővítés három szempontból sem felelhet meg az uniós szabályoknak, ebből kettőben ma már hivatalos vizsgálat zajlik - fogalmazott Molnár Csaba. A testület a továbbiakban a kormány környezetvédelmi aggályokat is felvető 30 éves titkosítását is vizsgálhatja és ha a harmadik vizsgálat is megindul, már egyetlen olyan része sem lesz a paksi beruházásnak, ami megfelelne az uniós szabályoknak - fogalmazott az EP-képviselő.

A politikus felszólította a kormányt, hogy "elégedjen meg két pofonnal, és ne fusson bele a harmadikba", vagyis állítsa le a beruházást. A DK szerint a drága áramot termelő, generációkat eladósító, átláthatatlan és korrupciógyanús paksi bővítés kizárólag a Fidesz és orosz üzletfele érdekeit szolgálná - tette hozzá.

Együtt: ne fordítsanak további pénzeket a paksi bővítésre!

Az Együtt aggasztónak tartja az orosz függést, és elutasítja a beruházást - ismételték meg, új, átfogó, hosszú távra érvényes energiastratégia kidolgozását, és azt sürgetve, hogy a beruházásra félretett magyarországi forrásokat zöldenergiára és energiatakarékossági programokra fordítsák. A rezsicsökkentés hazugságát meg kell szüntetni, és egy fenntarthatóbb szociális ártámogatási rendszert kell bevezetni - ismételték meg korábbi követelésüket.

PM: a kormány állítsa le a bővítést

A Párbeszéd Magyarországért (PM) szerint a kormánynak azonnal fel kell függesztenie a paksi bővítéshez kapcsolódó előkészítő munkákat, mert minden összeg, amit a kormány innentől erre fordít, "nagy valószínűséggel kidobott pénz".

Jávor Benedek, a párt európai parlamenti képviselője szerint az, hogy a bizottság másfél év előzetes vizsgálat után erre a döntésre jutott, azt bizonyítja, hogy meggyőződésük szerint a paksi bővítés nem valósítható meg jelentős állami részvétel, az adófizetők "sok száz- vagy ezermilliárd forintja" nélkül. Szerinte innentől nem az a kérdés, hogy van-e állami támogatás a paksi bővítésben, hanem az, hogy lehetséges-e ezt jóváhagyatni az Európai Bizottsággal. Ennek egyik feltétele, hogy az állami támogatás nem torzíthatja az energiapiacot, és "bizton állítható", hogy a magyar energiafogyasztás mintegy 40 százalékának megfelelő villamosenergia-termelő kapacitás működtetése állami részvétellel torzítani fogja a piacot - tette hozzá.

Jávor Benedek kijelentette: az uniós jogszabályi kereteket figyelembe véve a paksi bővítés abban a formában, azzal a finanszírozási konstrukcióval, ahogy a kormány eltervezte, és nemzetközi tender nélkül "nem lesz megvalósítható".

Megírtuk: Orbán és a húslegyek

Ismét nekiment Brüsszelnek a magyar miniszterelnök szokásos péntek reggeli interjújában amelyet az állami rádiónak adott, és sokadszor is kifejtette, Magyarország elemi nemzeti érdeke a paksi atomerőmű működtetése és bővítése. Orbán Viktor szerint ugyanis ennek hiányában az áram ára meredeken emelkedne.

A kormányfő az Európai Bizottság (EB) csütörtöki levelére reagált, amelyben közölték, az uniós jog megsértése, a Paks II. beruházásnál a tender kiírásának elmaradása miatt kötelezettségszegési eljárást indítanak Magyarország ellen.

"Megyünk tovább előre. Magyarországon az olcsó áram első számú előfeltétele, hogy Paks működjön" - mondta Orbán Viktor, kijelentve: a magyar kormány meg fogja valósítani a paksi beruházást.

Orbán a pénteki interjúban szokása szerint nem a lényegről beszélt. A kötelezettségszegési eljárás okáról nem ejtett szót, igyekezett úgy feltüntetni az eljárást, mintha Brüsszel pusztán a nagy, uniós cégek érdekében lépne. Ahol hús van, ott legyek is vannak - fogalmazott.

A Financial Times (FT) pénteki cikke is megerősítette amit Jávor Benedek a Párbeszéd Magyarországért (PM) európai parlamenti (ep) képviselője is állított, hogy Barroso nem adott "felhatalmazást" a magyar kormánynak az EB nevében a paksi bővítésre. 

Korábban írtuk: Brüsszel satuba fogta Paks II.-t

Megindította csütörtökön a kötelezettségszegési eljárást Magyarország ellen az Európai Bizottság (EB) a Paks II. beruházásnál elmarad közbeszerzési eljárás hiánya miatt. Szakértők szerint a jelenlegi konstrukcióban nem folytatható a projekt. Lázár János csúsztatásokkal tűzdelt utóvédharcot folytatott csütörtöki sajtótájékoztatóján és kijelentette, a kormány kész bíróságra vinni az ügyet.