Pintér Sándor;TEK;

TEK-fogás - Kormánytagot akartak volna "kivégezni"?

Pintér Sándor a TEK múlt heti akciójával kapcsolatban tartott sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: nemtelen támadás érte a rendőrség és a TEK munkatársait, míg Hajdu János, a TEK főigazgatója úgy nyilatkozott: két különböző akcióról van szó, amit a sajtó összemosott. Ha ez nem lenne elég, Tasnádi László mondott durvábbat is: szerinte kormánytagot akart "kivégezni" a TEK által elfogott, előzetesben lévő két férfi. A belügyminiszter szerint a szervezet kiváló munkát végzett, annak ellenére, hogy a múlt hétvégi TEK-akcióról kiderült, nem terroristákat, csupán történelemkedvelő felvidéki fiatalokat fogtak el. 

Nemtelen támadás érte a rendőrség és a Terrorelhárítási Központ (TEK) munkatársait - mondta Pintér Sándor belügyminiszter a TEK által végrehajtott hétvégi elfogással összefüggésben tartott budapesti sajtótájékoztatón, hozzátéve: reményei szerint mindez tudatlanságból ered. A tárcavezető ezzel indokolta rendhagyó sajtótájékoztatóját, hangsúlyozva: folyamatban levő büntetőeljárásról a tárca irányítása alá tartozó rendőrség tartózkodott eddig nyilatkozni, mert nem akarta befolyásolni a büntetőeljárást, a sajtó nyilvánosságával az elkövetőket, a gyanúsítottakat és a tanúkat sem.

A két elfogással összefüggésben idézte Hajdu János sajtónyilatkozatát, a TEK főigazgatója azt mondta: "Mindenekelőtt hadd jelezzem önöknek, hogy két különböző esetről van szó, időben és térben is különbözik a két eset egymástól. Az egyik pénteki, a másik szombati művelet része. Ez idáig semmi nem bizonyítja, hogy a két ügy között kapcsolat van". A miniszter szerint a sajtóban ennek ellenére a két ügyet összemosták, "habot vertek körülötte", a "közvéleményt félre kívánták tájékoztatni".

Tasnádi: kormánytagot akart "kivégezni" 

Tasnádi László, a tárca rendészeti államtitkára a sajtótájékoztatón azt mondta:kormánytagot akart "kivégezni" a TEK által a hétvégén elfogott, azóta előzetes letartóztatásba helyezett két férfi. A szélsőséges nézeteket valló gyanúsítottak egy laza szerveződésű, "hadsereg" elnevezésű csoporthoz tartoztak - ismertette. 

Az államtitkár azt mondta: kérdéses számára, miért nem került előzetes letartóztatásba az a négy ember, aki autóval a robbanásveszélyes eszközöket szállította a fővárosba, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy tiszteletben tartják a bíróság döntését. Hangsúlyozta: egyelőre csak egy előzetes szakértői vélemény áll rendelkezésre, a végleges karácsony környékére várható. Szerinte ezzel magyarázható, hogy a bíróság a szabadlábra helyezés mellett döntött. Kérdésre válaszolva azt mondta: a teljes Széll Kálmán teret ki kellett volna üríteni, ha ott találnak ilyen mennyiségű robbanóeszközt.

Pintér Sándor belügyminiszter a sajtótájékoztatón elmondta, hogy operatív eszközök felhasználásával jutottak el a két gyanúsítotthoz, és idézte a gyanúsítottakat, akik szerint fegyvert fogva meg kell győzni a kormányt, hogy "adják fel a hatalmukat".

A sajtótájékoztatón elhangzottakról bővebben ide kattintva olvashat!

Ahogy a Népszava is beszámolt róla, a fél világ a magyar terrorellenes egységen nevetett, a TEK akciójáról a BBC is tudósított. A Fővárosi Főügyészség azonban arra figyelmeztetett: nincs ok a kacagásra, ugyanis az elfogottak között nem csak történelemrajongók voltak. A magyar férfiak autójában elrejtve számos lőszert, tárat, Skoda és Skorpió típusú géppisztolyt találtak és foglaltak le, majd az ügyet átadták a nyomozásra illetékes Budapesti Rendőr-főkapitányságnak (BRFK). Mindkét férfi büntetett előéletű, így a mostani cselekményét különös visszaesőként követte el.

A vasárnap ugyancsak a XI. kerületben elfogott négy gyanúsított ügyében a BRFK bevetési osztálya több tucat, az előzetes tűzszakértői vélemény szerint feltehetőleg világháborús páncéltörő gránátot, repeszgránátot, német tojásgránátot, lőszereket és egyéb robbanóanyag-tartozékokat foglalt le. A két magyar és a két magyar nemzetiségű szlovák állampolgárt a rendőrség robbanóanyaggal visszaélés és lőszerrel visszaélés bűntettének megalapozott gyanúja miatt hallgatta ki. A kerületi ügyészség egyikük, S. Roland előzetes letartóztatását látta indokoltnak, mert a ruházatában és a lakásán is feltehetőleg éles lőszereket, gránátokat, egyéb vegyi anyagokat és gyújtózsinórokat találtak. Az ügyészség indítványát a bíróság szerdán elutasította, így mind a négy gyanúsított szabadlábon védekezik.

Korábbi felvétel. FOTÓ: Népszava

Korábbi felvétel. FOTÓ: Népszava

A TEK hétvégi akcióját Pintér Sándor már tegnap a védelmébe vette, a belügyminiszter úgy fogalmazott: kiváló munkát végeztek, megakadályozták vasárnap, hogy a főváros sűrűn lakott területein akár szándékos, akár vétlen robbanás következzen be, majd hozzátette: "a Terrorelhárítási Központ főigazgatója, Hajdu János vezérőrnagy és munkatársai iránti bizalmam töretlen". Pintér ezt erősítette meg péntek délelőtti sajtótájékoztatóján is, amikor kijelentette:  veszélyes robbanószerek Budapestre szállítását akadályozta meg a TEK, a sajtó pedig két különböző akciót mosott össze.

Lázár János szokásos csütörtöki sajtótájékoztatóján szintén megvédte a szervezetet, szerinte a hétvégi akciókban nem történt olyan, ami felróható a TEK-nek, mivel az eset érdemi kockázatot jelenthetett Magyarország biztonsági helyzetére nézve, s ezt a Fővárosi Főügyészség tájékoztatása is megerősíti. Ilyen helyzetben a rendőrség és a terrorelhárítás kötelessége, hogy garantálja az ország biztonságát, s nagy hiba lenne, ha szakértők helyett politikusok vagy újságírók mérlegelnék a helyzetet - jelentette ki, hozzátéve: a bizalom megrendítése a biztonsági kockázat alábecsüléséhez vezethet.

Megvédte a TEK-et Németh Szilárd is, mondván, a TEK tette a dolgát, a kérdés pedig nem az, hogy ki profi vagy ki amatőr, hanem az, hogy ki az, aki bűncselekményre készül. A nemzetbiztonsági bizottság fideszes alelnöke felidézte: a nemzetbiztonsági bizottság szerdai ülésén a testület meggyőző tényekkel alátámasztott tájékoztatást kapott a TEK-től és a Belügyminisztériumtól. A bizottsági tagok között teljes egyetértés volt, mindenki gratulált és köszönetét fejezte ki a TEK-nek.

Molnár Zsolt tegnap úgy fogalmazott lapunknak: elfogadhatatlan, hogy a TEK szerda óta nem szólal meg, nem tájékoztatja a magyar közvéleményt arról, mi az igazság az elfogott, és különböző homályos, terrorgyanús ügybe kevert emberekkel kapcsolatban. Mi az oka annak, hogy a bíróság másképpen látta az ügyet, mint az ügyészség. A politikus arra figyelmeztetett, a párizsi események után nem lehet játszani az emberek biztonságával, nem lehet játszani a terrorizmus kérdésével. Ezért elfogadhatatlan, hogy a TEK ezekre az ellentmondásokra nem ad magyarázatot. A történet nem fekete és fehér, de amit a TEK állított, az nincs rendben. Nem mindegy, hogy valakiket terrorizmussal gyanúsítanak, vagy azzal, hogy fegyvereket gyűjtenek - fogalmazott Molnár.

Elrontott kommunikáció
Ebben a feszült időszakban a legkevésbé sem a félelemkeltésre, a köznyugalom megzavarására alkalmas szavakra van szüksége az embereknek – véli a Népszava nemzetbiztonsági ügyekben járatos forrása. Amit a TEK kommunikált az elmúlt napokban az vagy szakmai és politikai felelőtlenség vagy tudatosan gerjesztett pánikhangulat előidézése volt – vagy mindkettő.
Két egymástól térben, időben, típusában, és személyi körében tökéletesen független cselekményt – fegyveres hazai szélsőségesek lekapcsolása, illetve világháborús ereklyegyűjtők elfogása – hajtott végre a TEK. A főigazgató kommunikációjában azonban e két ügyet aligha véletlenül mosta össze – meglebegtetve a „nemzetközi szálat”, a valóságos terrortámadás lehetőségét.
Informátorunk szerint az is elképzelhető, hogy pusztán a TEK – mindinkább elharapózó – „túlmozgása” okozott érezhető pánikot, de az sem kizárt, hogy egyszerűen csak túlteljesítettek bizonyos politikai elvárásokat. Ami miatt viszont zavar keletkezett az államvezetésben, és ezért is volt meglehetősen gyönge az ügyészség reakciója – négy „bombagyárosból” csak egynek a letartóztatását kezdeményezte, azt is gyönge indokolással. A bíróság tehát nem is dönthetett volna másképp, mint szabadon engedéséről. Figyelemreméltó – emeli ki forrásunk -, hogy még csak házi őrizetet vagy lakhelyelhagyási tilalmat sem tartott szükségesnek.
Szél Bernadett LMP-s képviselő ATV-s interjújából arra lehet következtetni, hogy a TEK a parlament nemzetbiztonsági bizottságát is félretájékoztathatta az ügyekben. Ibolya Tibor fővárosi főügyész csütörtöki nyilatkozatában is érezhetően összemosni igyekezett a botcsinálta módon „történészkedő” fegyvergyűjtőket a valóban veszélyes arzenállal rendelkező másik párossal.
Olyan butaság ez, mondta forrásunk, mintha az ország egyik felében elfogott orvvadász mellé a hírekben egy messze tőle őrizetbe vett vesztegetőt állítanának, és rablógyilkosság kísérletének gyanújába kevernék őket. Ez majdnem akkora butaság lenne, mint amit most elkövetett a TEK vezetője. A szakember felhívta a figyelmet arra is, hogy a rendőrség állományába tartozó TEK kommunikációját nem a rendőrség koordinálja, hanem feltehetően a kancellária - és meglehetősen rosszul. Erre utalhat az is, hogy a „nagy bejelentést” nem sajtótájékoztatón tették. Nem kizárt, véli forrásunk, hogy a kusza helyzetet hamarosan újabb nyilatkozatokkal teszik még kibogozhatatlanabbá.
„Nagyon remélem, hogy valami másik történetről van szó, mert ha nem, akkor tombolni fogok” – a vs.hu nemzetbiztonsági bizottsági forrása szerint így kommentálta Tasnádi László, a Belügyminisztérium rendészeti államtitkára a Terrorelhárítási Központ (TEK) legutóbbi kommunikációs fiaskóját.
V. J.