F-1;autósport;Abu-Dzabi Nagydíj;

2015-11-28 06:52:00

Ki nyeri a mini-vb-t?

A hétvégi Abu-Dzabi Nagydíjjal véget ér a Forma-1 idei szezonja. A Lewis Hamiltonnal minibajnokságot vívó Nico Rosberg egymás utáni harmadik győzelmét szerezheti meg, valamint zsinórban a hatodik pole pozíciójára hajt. Romain Grosjean utoljára versenyzik a Lotus színeiben.

Utoljára sorakoznak fel idén a Forma-1-es versenyautók, a szezonzáró helyszíne Abu-Dzabi, ahol hetedik alkalommal rendeznek futamot. A lényegi kérdések eldőlése után – Lewis Hamilton egyéni, a Mercedes pedig csapatvilágbajnok lett – a legnagyobb izgalmakat az tartogathatja, hogy Nico Rosberg zsinórban harmadszor is megtudja-e verni csapattársát. A brit pilóta a BBC honlapján megjelenő blogjába írt, melyben kifejtette formahanyatlásának okát. "Az emberek folyton azt kérdezgetik, hogy tudat alatt visszavettem-e, miután megnyertem a vb-címet. A teljesítményemmel kapcsolatban csak annyit tudok mondani, megváltozott az autóm. Szingapúrban nehéz hétvégénk volt, és nem volt meg a tempónk. Nem tudtuk, miért" – utalt Hamilton a Mercedes idei legrosszabb futamára, ahol ő kiesett, csapattársa pedig a 4. helyen ért célba. – A mérnökeink megnézték a versenygépeket, és sok különböző magyarázattal szolgáltak. Egyet megragadtunk, és aszerint változtattunk az autón. Azóta a járművem egyensúlya nem ugyanolyan. Úgy tűnik, hogy ez Rosbergnek jobban fekszik"

Az immáron háromszoros világbajnok Hamilton tavaly Abu-Dzabiban szerezte meg a második címét, akkor dupla pontok döntöttek a szezonzárón. A Mercedes sztárja különlegesnek érzi a hétvégét, mivel a 44-es rajtszámmal indulva készül megszerezni pályafutása 44. futamgyőzelmét a 44. évfordulóját ünneplő Egyesült Arab Emirátusokban. Ráadásul a brit versenyző 50. pole pozícióját szerezné meg, ha Rosberg hagyná kicsúszni a kezei közül zsinórban a 6. rajtelsőségét. És akkor még nem ejtettünk szót Sebastian Vettelről, aki már háromszor nyert (2009, 2010, 2013) a Yas Marina Circuit nevű versenypályán, 2012-ben pedig a 24. helyről jött fel a dobogóra 3. fokára.

Úgy tűnik, eldőlt a Red Bull hónapok óta húzódó motorkérdése, legalábbis a következő szezonra. Az osztrák istálló egy évvel a tervezett időpont előtt akarta felbontani szerződését a Renault-val, ám miután nem tudott megegyezni másik autógyárral, jelenlegi partnere teszi lehetővé számára a további részvételt. A Lotus – melyet felvásárolva a Renault gyári csapatként szeretne indítani jövőre – is fellélegezhetett a hétvége előtt. Bernie Ecclestone, a Forma-1 Menedzsment vezetője biztosította az istálló szereplését a szezonzáró nagydíjra, miután a csapat nem tudta kifizetni a versennyel járó számlákat. A Lotus személyzete csütörtökön elkezdhetett kipakolni, de így is két nap késésből indult a csapat. A kavarodás közepette azonban nem feledkeztek meg Romain Grosjeanról, aki utolsó viadalára készül a Lotus versenyzőjeként, ugyanis jövőre a Haas Racing pilótája lesz. A francia pilóta előtt – aki 2012 óta az alakulat tagja – egy emlékplakettel tisztelegtek.

A pénteki első szabadedzések azt vetítik előre, hogy ez a hétvége is a Mercedesekről szól majd. Az első, még napsütéses gyakorlást ugyanis Hamilton nyerte meg Rosberg és Kimi Räikkönen előtt, míg a másodikon – mely már lámpafényes volt – is a csapatbajnok két versenyzője végzett az élen, csak éppen fordított sorrendben, Sergio Pérez futotta a 3. legjobb időt. Az Abu-Dzabi Nagydíj mai időmérő edzése és a vasárnapi futama egyaránt 14.00 órától kezdődik magyar idő szerint, a sporteseményekről az M4 közvetít.