hulladék;atomerőmű;Paks;bővítés;

2015-12-04 06:27:00

Hazugsághegyek Paks II.-ről

Paks II. építésével kapcsolatban egyre több a bizonytalanság - derül ki abból a 200 oldalnyi dokumentumból, amelyet az Európai Bizottság (EB) adott át Jávor Benedek európai parlamenti képviselőnek. A Párbeszéd Magyarországért politikusa blogjában úgy értékelte, hogy helyesek voltak a korábban az építéssel kapcsolatos felvetései. Az új dokumentumok azokra a kérdésekre adnak választ, amelyekre a Lázár János vezette Miniszterelnökség eddig nem volt hajlandó válaszolni - írta Jávor.

A dokumentumokból többek között kiderül, hogy Paks II. kiégett fűtőelemeit – a korábbi kormányzati kommunikációval ellentétben – nem tudjuk majd visszaszállítani Oroszországba, azok tárolása a végső elhelyezést lehetővé tevő lerakó elkészültéig (várhatóan 2050 utánig) az erőmű területén történik majd. Paks II. folyamatban lévő környezetvédelmi engedélyezési eljárása egyértelműen nem terjed ki erre az átmeneti tárolóra, ahogy erre a képviselő már felhívta a figyelmet.

A Jávor Benedek számára megküldött dokumentumokban a finanszírozási rész ki volt takarva, de annyi így is kiderül, hogy abban az esetben, ha egy következő évre betervezett hitelt valamiért mégsem hívunk le akkor ezek után 0,25 százalékos díjat kell majd fizetnünk.

Súlyos biztonsági kérdések is felmerülnek a képviselő szerint. Az EB belső feljegyzései külön felhívják a figyelmet arra, hogy Finnországban az orosz alapkonstrukcióhoz képest számos ponton a biztonságot növelő módosításokat kértek a Roszatomtól. Azt azonban nem tudjuk, hogy Magyarország vajon kérte-e ugyanezeket a korrekciókat - a kérdést Jávor Benedek levélben feltette Lázár Jánosnak is.

Az elmúlt héten Jávor Benedek arról írt hogy az energiaigények növekedésére vonatkozó feltételezések (évi 1,3 százalékos növekedés 2020-ig), teljes mértékben ellentétben állnak a valósággal. Mégis, a Bizottságnak küldött magyar dokumentumok is visszatérően ezt a a feltételezést tartalmazzák. Hamisak az új erőműben termelt áram árára vonatkozó becslések is, és hiányoznak azok az elemzések, amelyek az európai árampiacon Paks II. üzembe lépésekor várható árakra vonatkoznak. A Bizottság fel is teszi a kérdést, hogy vajon mi fog történni, hogyan fogják kezelni azt a helyzetet, ha az áramárak alacsonyabbak maradnak annál, mint amit remélnek, és ami szükséges lenne a beruházás megtérüléséhez?

Az Energiaklub is "nyomoz" Paks II. ügyében. A szervezet tegnapi közleménye szerint másodfokon is pert nyert a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-vel (MNV) szemben. A jogerős ítélet szerint nyilvánosságra kell hozni a Paks II Zrt. felvásárlásáról szóló szerződést.

Az új paksi atomerőmű építésére létrehozott MVM Paks II. Zrt.-t 2014 novemberében vásárolta meg a magyar állam nevében az MNV, az MVM Magyar Villamos Művek Zrt.-től. A tulajdonosi jogokat 2014. november 15-től 2026. végéig a Miniszterelnökség gyakorolja.

Az Energiaklub az év elején kérte az MNV Zrt.-t, hogy küldje meg az adásvételi szerződést. A szervezet arra volt kíváncsi, hogy milyen feltételekkel került közvetlen állami tulajdonba a paksi projektcég. Az MNV Zrt. arra hivatkozva utasította el az adatigénylést, hogy a szerződés üzleti titkokat tartalmaz. Az adatigénylés elutasítása után az Energiaklub bírósághoz fordult; az ügyben a Társaság a Szabadságjogokért látta el a szervezet képviseletét. 2015 márciusában már született egy elsőfokú ítélet, amely szintén a szerződés kiadása mellett döntött. Az MNV Zrt. fellebbezett, így szerdán a Fővárosi Ítélőtábla hozta meg jogerős ítéletét, melynek értelmében az alperesnek 15 nap áll rendelkezésére, hogy kiadja a dokumentumot, vagyis még ebben a hónapban megismerhet lesz, hogyan került Paks II. a Miniszterelnökséghez.

Aszódi cáfol

Jávor Benedek 2015. december 3-án szenzációként bejelentett 200 oldalnyi dokumentum „kiszivárogtatása” nem más, mint azon iratok közzététele, amelyek a 41. cikkely szerinti eljárásban a magyar fél és az Európai Bizottság kommunikációjában keletkeztek - írta a lapunknak eljuttatott közleményében Aszódi Attila a Paks II. beruházás kormánybiztosa. A dokumentumok harmadik félnek történő átadásához a Bizottság korábban megkérte a magyar kormány hozzájárulását. A magyar fél ezt a hozzájárulást megtette. Jávor Benedek szakmainak álcázott ellenvetései nem megalapozottak - írja Azsódi. Jól mutatja ezt az a körülmény, hogy az orosz hitel lehívására vonatkozó feltételek teljes egészében nyilvánosak, hiszen a finanszírozási államközi egyezményt a Parlament megvitatta, törvény formájában kihirdette - nyilvános információról van tehát szó - emeli ki a közlemény.