Magyar Állami Operaház;Gödöllői Királyi Kastély Barokk Színház;Élet a Holdon;Bartal László;

2015-12-08 06:47:00

Főúri szórakozás

A Gödöllői Királyi Kastély Barokk Színházban Haydn operát nézni rendkívüli élmény. Gyönyörű ez a kis szépen felújított teátrum. Kimondottan otthonos. Körülbelül kilencven férőhelyes. Van még egy páholysora is. Tényleg olyan, mint egy ékszerdoboz. El lehet képzelni, ahogyan az előkelőségek szépen kiöltözve, csakúgy átsétáltak a lakosztályukból, hogy áldozzanak a kultúrának, és ezzel együtt társas életet éljenek. Haydn kimondottan alkalmazásban állt egy másik, az Esterházy-kastélyban. Lehetett tőle vonósnégyest, szimfóniát vagy éppen operát, marionett operát rendelni.

A Gödöllőn, a Magyar Állami Operaház produkciójában, bemutatott Élet a Holdon 1777-ből származik, Esterházy Miklós kisebbik fia esküvőjének alkalmából készült. Fertődön volt a bemutatója. Vannak, akik szerint eredetileg marionett opera volt, ami igencsak divatos főúri szórakozásnak számított akkoriban, és vannak, akik szerint nem. Több mint két éve Kerényi Mihály Egerben rendezte meg, bábokkal, és hús-vér operaénekesekkel. Gödöllőn Toronykőy Attila nem alkalmazott bábokat, de annál inkább tettre kész, jó humorérzékkel rendelkező fiatal operaénekeseket. Akik tudnak és szeretnek játszani. Képesek felszabadultan mókázni. A szövegkönyvet a komédiák egyik atyamestere, Goldoni írta, tehát bőven vannak vérbő szituációk, félreértésekkel teli helyzetek, gunyoros megtréfálások, fájdalmas megcsalatkozások. Miközben a vidám alaphang dominál, széles az érzelmi amplitúdó.

A történet szerint két fiatalember szerelmes egy gazdag kereskedő lányaiba. De ő előkelőbb kérőket akarna nekik. Ők pedig kaján élvezettel megtréfálják a csillagászatot kedvelő, nagyzoló, zordon apát. Elhitetik vele, hogy egy varázspor segítségével fel lehet jutni a Holdra. A varázspor naná, hogy altató. Az egyik fiatalember kertjében pedig berendezik a holdbéli világot, ahogy azt Móricka elképzeli, hiszen akkoriban még senki nem tudta, mi is van a Holdon. Ideviszik az alvó kereskedőt, aki itt ébred, és persze alaposan megtréfálják, aminek az lesz a vége, hogy létrejönnek az áhított esküvők.

Kiss András bumburnyák, nagyravágyó, mohó kereskedőt formáz, Kiss Tivadar és Daragó Zoltán a rafinált kérők, egymással is élcelődve eszelik ki az újabb és újabb furmányosságokat. A két lány, Ducza Nóra és Zavaros Eszter megformálásában, is hathatósan tesz azért, hogy sorsuk jobbra forduljon. A Haris Nadin és az Ujvári Gergely által megformált szolgáló személyzetnek sem kell agyafúrtságért meg házasodási szándékért, a szomszédba mennie. A rendező azt eszelte ki, hogy a Holdban a mai világ mesebeli, idealizált képe található. Parádésak Juhász Katalin korabeli ruhái, és nyelvöltögetően karikaturisztikusak a maiak. A körülbelül húsztagú zenekart Bartal László lendületesen, áradóan és csillogó humorral vezényli. A közreműködők és a nézők egyaránt roppant módon élvezik ezt a szellemes produkciót.