kormány;menekültek;manipuláció;

2015-12-08 06:08:00

Csúsztatnak, hogy minél nagyobb legyen a félelem

Érzelmi kommunikáció folyik, a kormány manipulál, összemossa a számokat, hogy minél nagyobb félelmet tudjon kelteni. Iván Júlia, a Magyar Helsinki Bizottság jogásza szerint a fideszes politikusok azért beszélnek egy-, illetve ötmillió menekült szétosztásáról, mert az eredetileg tervezett 1294 ember betelepítésével nem lehet riogatni. A kötelező kvóta keretében Magyarországra öt év alatt sem érkezne "szegednyi menekült".

Ez a kampány iskolapéldája annak, hogyan lehet csúsztatásokkal félelmet kelteni. Erről Iván Júlia, a Magyar Helsinki Bizottság jogásza beszélt lapunknak, aki szerint menekültügyben, illetve a kötelező betelepítési kvóta kapcsán manipulál a kormány. Magyarországra a tervek szerint ugyanis mindössze 1294 embert telepítenének, amivel nem lehet félelmet kelteni, a fideszes politikusok nyilván ezért mossák össze a számokat és a fogalmakat. A kötelező elosztás egyszeri lenne és összesen 160 ezer menekültről szól. A kormánypártiak viszont azzal riogatnak, hogy az Európai Unió területére már egymillió menekült érkezett és mert őket is biztosan szét kell majd osztani, sőt a családegyesítés keretében legalább ötször ennyien lesznek, ezért Szeged városnyi migránst küldhetnek hozzánk. Pedig ez nem igaz. Iván Júlia arra figyelmeztetett, hogy hosszú távú, állandó elosztásról nem született megállapodás, akkor sincs ilyen, ha valóban egymillió menekült érkezett már az unió tagállamaiba.

Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője a hét végén, miközben a kormány illegális bevándorlással kapcsolatos kampányát üdvözölte arról beszélt, családegyesítéssel az Unióba már beérkezett egymillió menekült száma az ötszörösére is nőhet. A magyar hatóság nagyon szigorú, a menekültstátusszal rendelkezőknek talán a fele hozhatja ide a legközvetlenebb hozzátartozóit. Iván Julia így reagált a kormánypárti politikus kijelentésére. Pontos számokat azért nem tudott mondani, mert ezeket a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal nem közli. A kormány kvótaellenes kampánya tele van csúsztatásokkal, a jogász szerint egyebek mellett a propagandafilmben ezért hangzik el, hogy 12 másodpercenként lép be egy-egy migráns az EU-ba, és nem tudni, mennyien lehetnek közöttük az álcázott terroristák. Azt sem tudni, hogy ez valóban igaz-e, illetve pontosan hová érkeznek a menekültek. Ez mutatja, hogy migránsügyben érzelmi kommunikáció zajlik Magyarországon.

Hány ártatlan embernek kell még meghalnia, hogy a baloldal és a Soros Györgyhöz köthető civil szervezetek elismerjék, az illegális migráció növeli a terrorveszélyt és a bűnügyi kockázatot? - tette fel a kérdést a hét végén Kósa. A frakcióvezető arra utalt, hogy a Helsinki Bizottság a múlt héten tételesen megcáfolta a kormány kvótaellenes kampányban tett állításait. Facebook-oldalukon egyebek mellett azt írták, "a kormány szándékosan zagyvál össze mindent, hogy félelmet keltsen, és elterelje a figyelmet saját viselt dolgairól". Az 1294 ember után fejenként 6000 eurót, azaz 1 872 ezer forintot kapna Magyarország, az ő ellátásuk nem terhelné a költségvetést.

Bár Magyarországon a terrorcselekményeknek nincs hagyományuk, és a szűkebb értelemben vett terrorszervezet ritkaságszámba megy, a társadalomban meglehetősen erős az erőszakos potenciál, illetve a terror mint politikai eszköz elfogadottsága is - derül ki a a Political Capital kutatásából. A terrorizmusra a hazai válaszadók 12 százaléka gondol úgy, mint a politikai véleménykifejezés egyik lehetséges eszközére, 23 százalék szerint pedig fontos célok érdekében még egy demokráciában is megengedett az erőszak alkalmazása. Az elfogadás magasabb a férfiak, a fiatalok, a nagyvárosokban élők, a megtakarítás nélkül élők és a Jobbik szavazóinak körében.

Merkel cáfolja Orbánt
A nagy feltűnést keltő Orbán-vádak kapcsán a The Daily Telegraph idézte a német kancellárt, aki már a Frankfurter Allgemeine hasonló, vasárnapi értesülését is cáfolta. A német újság arról adott hírt, hogy egyes európai államok hajlandó befogadni négyszázezer menekültet, amiért Ankara segít enyhíteni a válságot. Merkel szerint ilyesmi fel sem merült a megbeszéléseken. A német sajtó úgy tudja, a kancellár már nem kívánja meggyőzni Magyarországot és más kelet-európai államokat, hogy szálljanak be a kvótarendszerbe. Ahhoz viszont ragaszkodik, hogy arányosan vegyék ki részüket a török segélycsomag költségeiből - adta hírül a 168ora.hu.