Fidesz;kongresszus;Lázár János;

2015-12-13 16:07:00

Lázár: az ellenzék hiánya nem lottóötös a Fidesz számára

Ne higgye közülünk senki, hogy az ellenzék hiánya - nap, mint nap megnyilvánuló politikai impotenciája - valamiféle "lottóötös" a számunkra - mondta Lázár János, a Miniszterelnökség vezetője a Fidesz XXVI. kongresszusán.

Amikor egy párt, öt évvel a győztes választás után a saját teljesítményét vizsgálja, érdemes megnézni, milyen teljesítményt nyújt a rendelkezésre álló politikai választékhoz, illetve saját ígéreteihez, ambíciójához, tehetségéhez képest. Lázár szerint öt évvel a "balliberális korszak lezárása után már nem korteskedés vagy dicsekvés, sokkal inkább komor ténymegállapítás, ha kimondjuk: a Fideszen kívül ma nincs más kormányzóképes erő Magyarországon". A Miniszterelnökség vezetője arra figyelmeztetett, ez nem azt jelenti, hogy mindenki szereti őket. Még csak azt sem, hogy a választópolgárok elsöprő többsége elégedett velük. Mindez nem jelent többet igaz, kevesebbet sem, mint, hogy ebben a pillanatban rajtuk kívül nem látni más erőt, amelyre a magyarok többsége rá merné bízni az ország vezetését.

A miniszter szerint a baloldal úgy tesz, mintha nem is itt, hanem egy Magyarországon belüli képzelt országban élne, ahol folyamatos utódlási harc zajlik. A politika ezért számukra egyetlen dologról szól, hogy ebben a párhuzamos valóságban ki tudja megszerezni a hatalmat. Ennek a végtelenített előválasztási kampánynak lett a következménye, hogy a "baloldal elsősorban önmagával foglalkozik, a kormánnyal néha, az emberekkel pedig gyakorlatilag soha". Osztódással szaporodó pártjai már jó ideje nem látják a fától az erdőt, egymástól Magyarországot - fogalmazott Lázár.

Kitért a szélsőjobboldalra is, amelyik minden válság sújtotta országban, ahol vesztesek élnek jelen van. A Fidesz velük szemben két nagy hibát követhet el, egyik az, ha komolyan veszik őket, mint kormányzati lehetőséget és mint szóba jöhető politikai szövetségest. A másik pedig az, ha mint politikai kockázatot lebecsülik. Polilikai "sárkányfű-árusoknak" nevezte a szélsőjobboldaliakat, akik gyógyírt ígérnek a bajokra, de valójában csak nyerészkednek. Hol az emberek elégedetlenségén, hol a félelmein. Ez a politika azonban a történelem során még soha, sehol nem szállított megoldást, csak bűnbakokat és kifogásokat. "Itt is, mint mindenütt a világon, a szélsőjobb politikusok az erőszakos pótcselekvést testesítik meg. Akkor is, ha szügyig cukiságkampányba csomagolják magukat" - figyelmeztetett.

A Miniszterelnökség vezetője szerint vannak civilek, akiknek a hangjára érdemes figyelni, mert a valóságot képviselik. Gyakran olyan honfitársainkat, akiket a hagyományos politika nem ér el. Vagy a politika elitizmusa, vagy pedig épp e polgárok elzárkózása miatt - tette hozzá. Nem volna szabad pártpolitikai reflexekkel közelíteni hozzájuk. Nem volna szabad csípőből reagálni rájuk nekünk sem. Tanulság ez is - mondta a politikus. Lázár szerint az emberek többsége ma a civilekre nem bízná rá az ország vezetését, a kormánypárt ennek ellenére nem dőlhet hátra.

Ne higgye közülük senki, hogy az ellenzék hiánya - nap, mint nap megnyilvánuló politikai impotenciája - valamiféle "lottóötös" a Fidesz számára. Ez sokkal inkább kockázat - még ha hosszabb távon is. Lázár szerint az alternatíva-nélküliség ugyanis az egyik legnagyobb veszély, ami egy politikai pártra leselkedhet, tompítja a reflexeket, homályosítja az éleslátást, és nincs jó hatással a polgári erkölcsökre sem.

Mindig úgy kell politizálniuk, mintha lenne alternatívájuk. Sosem akarhatják, hogy azért szavazzanak rájuk, mert nincsen helyettünk más - mondta a Miniszterelnökség vezetője. Az ő programjuk az volt és az maradt, hogy merjenek nagyok lenni, nem pedig az, hogy merjenek a kisebbik rosszá válni. A Fidesz a politika megújításához kapott támogatást az emberektől. Azoknak a dolgoknak a megváltoztatásához, amelyet a magyarok megváltoztathatatlannak hittek. Lázár a legnagyobb kormányzati sikernek azt tartja, hogy: a kishitű és kishitűséget gerjesztő, szervilis és a szervilizmusra nevelő politikát meg tudták változtatni. A Fidesz bebizonyította, hogy a szuverenitás nem csupán elvont eszme, hanem politikai gyakorlat is, cselekvés. A nemzeti érdekérvényesítés ügyében tehát büszkék lehetünk a teljesítményünkre. Tény az is, hogy a kormányzati hatalommal járó káros mellékhatásoktól sajnos nem teljesen tudták függetleníteni magukat - vallotta be a kancelláriaminiszter, aki szerint nem mindig az érdemek szerinti előrejutás és boldogulás elve érvényesül. "Nem elég, ha fideszes vagy, jónak is kell lenned!" Ennek érdekében a jövőben még komolyabban kell vennünk a politikusok kiválasztását és képzését is - fogalmazott Lázár. A jó kormányzáshoz ugyanis jól képzett és keményen dolgozó emberekre van szükség. Olyanokra, akik értik a dolgukat. Akik profik. A szaktudást és a teljesítményt ugyanis semmilyen kapcsolat nem pótolhatja.

Ez az állam irányításának minden területére igaz. A bürokráciacsökkentéstől az oktatáson át. A rendszerváltozás utáni magyar politika 25 év alatt sem tudott az amatőrből túljutni a félprofesszionális szinten. A miniszter szerint nekik kell professzionálissá tennünk a magyar politikát, az állam irányítását. Hiszen végső soron ez a dolguk. A Fidesz hőskorát valaha az alapozta meg, hogy ezt a hivatást, a politikát komolyabban vették, mint bárki más. Azóta azonban "Bibó szakkollégisták" egész nemzedékei hiányoznak a magyar politikából, és egyre jobban hiányoznak a Fideszből is. Újra meg kell nyitni a fiatalok előtt a pártot, de nem a törtető, hanem a törekvő, nemcsak a tehetős, hanem a tehetséges fiatalok előtt. Nemcsak a haverok és barátok, hanem a ma még ismeretlen fiatalok: a tehetséges és jól képzett párt-, illetve szakpolitikus-jelöltek előtt is. Ha ez nem történik meg, akkor, néhány ciklus után az önző és rövidlátó politika bosszúja, amitől a magyar baloldal szenved, minket is utolérhet - figyelmeztetett.