Dzsudzsák Balázs;labdarúgó Európa-bajnokság;Bernd Storck;

2015-12-14 06:56:00

Kőkemény, mégsem reménytelen Eb-sorsolás

Noha a magyar válogatott kapcsán talán felesleges „álomsorsolásról” beszélni, abban mindenki egyetért, hogy egyik kalapból sem a legerősebb csapat került a mieink mellé a jövő évi, franciaországi kontinenstornán. Izland csoportmásodikként, Ausztria és Portugália elsőként jutott ki az Euro2016-os seregszemlére.

Néhányan nagyon csalódottak lesznek jövő júniusban, tudniillik a labdarúgó Európa-bajnokság F-csoportjában érdekelt válogatottak játékosai, szakvezetői és szurkolói egyelőre úgy vélik, Fortuna a kezüket fogta a szombat esti, párizsi sorsolás alkalmával. A kontinentális vetélkedésre 1972 után eljutó magyar együttes Portugáliát, Ausztriát és Izlandot kapta ellenfélnek, a bordeaux-i rajt (az osztrákokkal kezdünk) után Marseille-ben az északi együttes, majd Lyonban a portugál nemzeti 11 lesz az ellenfél.

Bernd Storck szövetségi kapitány szerint, bár nehéz csoportba kerültünk, nincs vesztenivalónk, s az Eb nagyszerű alkalom lehet arra, hogy megmutassuk a világnak, tudunk futballozni. A csapatkapitány Dzsudzsák Balázs sem dőlt a kardjába, olyannyira, hogy meglátása szerint a norvégok elleni pótselejtezőn tapasztalt küzdőszellemmel bármelyik riválissal szemben lehet esélyük.

„Ettől függetlenül nem érdemes belemenni az esélylatolgatásba. Nem kell tartanunk az ellenfeleinktől, a portugálokon kívül nincsen olyan csapat köztük, amely tele lenne tűzdelve világsztárokkal” - szögezte le a hazai fociszövetség honlapjának nyilatkozó Dzsudzsák, aki csúcsformát vár Magyarországtól, mert meglátása szerint csak így születhet meglepetés. Fiola Attila, a válogatott és a Puskás Akadémia jobbhátvédje úgy fogalmazott: jó csoportba kerültek, alighanem előzetesen sokan aláírták volna ezt a beosztást.

"Az első két kalapból azt a két válogatottat kaptuk, amelyiket szerettük volna, a negyedik kalapos ellenfelet, Izlandot azért el tudnám cserélni egy kedvezőbb riválisra. Aki reálisan látja az erőviszonyokat, az tisztában van azzal is, hogy mindhárom csoportellenfél nagyon erős és a selejtezőkben ezt mindannyian be is bizonyították” - mondta Fiola.

Nézzük, hogy látják az F csoport erőviszonyait a riválisok! Izland 67 éves szövetségi kapitánya, a svéd Lars Lagerbäck elismerően beszélt a magyar válogatottól az M4 Sport riporterének: „Jó fizikumú, kemény együttes a magyar válogatott, nehéz ellene futballozni – magyarázta. - Kiegyensúlyozott csoportba kerültünk, Ausztria ellen sem egyszerű játszani. Ami a magyar válogatott visszatérését illeti, örömteli, ha egy nagy tradíciókkal rendelkező csapat újra megmutatja magát egy-egy világversenyen – ez jó a futballnak.”

Fernando Santos, a portugál válogatott szakvezetője leszögezte, nem hisz abban, hogy lenne könnyű, vagy nehéz csoport. Emlékeztetett arra, hogy az izlandiak abból a selejtezőcsoportból jutottak tovább, amelyből a hollandok nem, és az északi együttes nagyon sokat fejlődött az elmúlt néhány évben. Ugyancsak az előrelépést emelte ki az osztrákok esetében, megemlítve, hogy kiváló játékosok – David Alaba, Christian Fuchs, Marko Arnautovic – alkotják.

Az osztrák válogatott svájci szövetségi kapitánya, Marcel Koller az M4 Sportnak nyilatkozva úgy fogalmazott: fantasztikus dolog, hogy a komoly futballhagyományokkal rendelkező magyar válogatott hosszú idő után ismét kijutott egy nagy tornára. „Ismerem a magyarok német szövetségi kapitányát, ezért tudom, hogy a csapata nehéz ellenfél lesz számunkra. Ausztria először jutott ki Európa-bajnokságra saját jogán, hiszen 2008-ban Svájccal együtt rendezőként vehetett részt a tornán, ezért sok dologgal nekünk is most kell szembesülnünk” - vélekedett Marcel Koller.

A 2016-os torna csoportbeosztása
A csoport: Franciaország, Románia, Albánia, Svájc
B csoport: Anglia, Oroszország, Wales, Szlovákia
C csoport: Németország, Ukrajna, Lengyelország, Észak-Írország
D csoport: Spanyolország, Csehország, Törökország, Horvátország
E csoport: Belgium, Olaszország, Írország, Svédország
F csoport: Portugália, Ausztria, MAGYARORSZÁG, Izland
(A június 10-én kezdődő és július 10-ig tartó kontinensviadalon a hat négyesből az első két helyezett mellett a négy legjobb harmadik jut a nyolcaddöntőbe.)