Németország;menekültek;migráció;Angela Merkel;CDU;

2015-12-13 23:41:00

Menekültügy - Megegyezésre jutott a CDU elnöksége

Megegyezésre jutott a kormányzó német jobboldali CDU elnöksége vasárnap a menekültpolitikáról szóló kongresszusi határozati javaslatról - jelentette be vasárnap Angela Merkel pártelnök-kancellár. A kompromisszum megkötése után a párton belüli bírálói visszavonták a Merkel-féle menekültpolitika módosítására irányuló javaslataikat.

Angela Merkel az ARD országos közszolgálati televíziónak elmondta, hogy az elnökség egy ellenszavazat mellett elfogadta a hétfőn Karlsruhéban kezdődő kongresszusra készített határozati javaslatot. A dokumentum nem tartalmazza a "felső határ" kifejezést, de az "emberek aggodalmaira" tekintettel beépítették a javaslatba, hogy a Németországba érkező menedékkérők számát "érezhetően csökkenteni" kell - mondta a kancellár, aki mindig is elutasította a felső határ vagy létszámplafon gondolatát, vagyis azt, hogy előre rögzíteni kell, hogy Németország legföljebb mennyi menekültet fogad be évente. Angela Merkel hangsúlyozta, hogy elégedett a kompromisszummal. Azt mondta, hogy sikerült olyan "irányvonalat kialakítani, amely megfelel az én megközelítésemnek".

A kancellár a másik országos közszolgálati televíziónak, a ZDF-nek is nyilatkozott. Úgy vélte, a vasárnapi elnökségi ülésen véglegesített és az elfogadással a kongresszus elé terjesztett határozati javaslat teljes mértékben összhangban van azzal a válságkezelési elképzeléssel, amelyet hónapok óta képvisel.

Angela Merkel eddigi nyilatkozataiban rendre szerepelt, hogy csökkenteni kell a Németországba érkező menedékkérők számát. Például a bajor testvérpárt, a CSU novemberi müncheni kongresszusán kiemelte, hogy csökkenteni kell a menekültek számát, de szerinte ezt csak azzal lehet elérni, ha egyszerre három szinten, nemzetállami, európai uniós és nemzetközi szinten tesznek érte.

A menedékkérők, menekültek számának csökkentésére irányuló törekvés a kongresszusi határozati javaslat eredeti változatában is megjelent. A nyilvánosságra nem hozott eredeti szövegben sajtóértesülések szerint az állt, hogy Németország teherbíró képessége ugyan jelentős, de egyetlen állam, még Németország sem tudja egyedül beteljesíteni valamennyi menekült reményeit, és ezért, illetve a menekültek befogadása iránti "társadalmi elfogadottság" biztosítása céljából csökkenteni kell a menekültek számát.

A vasárnap este nyilvánosságra hozott végleges szövegben az áll, hogy a CDU szem előtt tartja a Németországban élő "emberek érdekeit", és "határozottan" törekedik azért, hogy "hatékony intézkedések" révén "érezhetően csökkenjen" a menedékkérők beáramlása, hiszen a menekülthullám jelenlegi szintjének fennmaradása hosszabb távon "túlterhelné az államot és a társadalmat, még egy olyan országban is, mint Németország". A dokumentum szerint az utóbbi hónapokban sikerült előrelépni a menekültválság kezelésében, de "további lépéseket kell tenni Németországban, Európában és a nemzetközi közösségben".

A létszámplafon mellett nem került be a határozati javaslatba a pártelnök-kancellár menekültügyi vonalvezetését rosszalló csoportok, politikusok másik fő követelése sem, miszerint tovább kell erősíteni az országhatár védelmét, és akár meg is kell tagadni a belépést menedékkérőktől, ha nem sikerül biztosítani az uniós külső határ védelmét.

Ugyanakkor a Merkel-féle menekültpolitikát nyilvánosan bíráló főbb CDU-s politikusok és csoportok mind kifejezték elégedettségüket, és visszavonták kongresszusi határozati javaslataikat a létszámplafonról és az országhatár védelméről.
Angela Merkel az ARD-ben sugárzott interjúban arra a kérdésre, hogy a menekültválság kancellári munkásságának legnehezebb feladata-e, azt mondta, hogy inkább a "leginkább összetett" kérdésről van szó, és felidézte a pénzügyminiszter, Wolfgang Schäuble által több alkalommal kifejtett gondolatot, hogy Németország számára a menekültválság "randevú a globalizáció valóságával".

A kancellár kiemelte, hogy a válság kezelésében az uniós külső határok védelme a legfontosabb, a menekültek tagállamok közötti elosztása pedig egy "másik fejezet". Hozzátette: számára fontos, hogy Németország megfeleljen humanitárius kötelezettségeinek, de megfeleljen "Európának is". Németországnak "kötelessége" fellépni Európa "egységességének" megőrzéséért, "ezért örülök, hogy a külső határok védelme egyre inkább elfogadásra és támogatásra talál" - mondta Angela Merkel.

Meg kell őrizni a belső határőrizet nélküli schengeni övezet egységét, hiszen a szabad mozgás lehetősége "gazdasági sikereket" eredményezett Németországnak, ezért "gyorsan" meg kell majd valósítani azt a javaslatot, amelyet Európai Bizottság a napokban terjeszt elő egy "európai határvédelmi misszióról" - fejtette ki a kancellár az ARD-nek. A ZDF-nek adott nyilatkozatában ugyancsak kiemelte a külső határok védelmének fontosságát, a menekültek tagállamok közti elosztásáról nem beszélt.

A CDU a kétnapos karlsruhei kongresszusán a menekültválság mellett egy sor további ügyről tárgyalnak majd. Várhatóan határozatot hoznak egyebek mellett arról, hogy a bevándorlást szabályozó előírások, jogszabályok összefoglalásával meg kell alkotni egy bevándorlási törvényt.