MSZP;BKV;közlekedés;főváros;Orbán Viktor;Tarlós István;

2015-12-19 06:08:00

Útravaló Tarlósnak

Tarlós István addig ne álljon fel a tárgyalóasztaltól, amíg a miniszterelnök írásos ígéretet nem tesz a főváros problémáinak rendezésére. Erre tegnap kérte a főpolgármestert a szocialista Horváth Csaba. 

A fővárosi ellenzéki képviselő pártja nevében Orbán Viktortól azt követelte, vállaljon garanciát a budapesti közösségi közlekedés hosszú távú finanszírozására. A kormány először is utalja át azt a 15 milliárd forintot, ami hiányzik Budapest idei költségvetéséből, és vállaljon garanciát azon fővárosi fejlesztések támogatására, amelyeket az önkormányzat saját erőből nem tud finanszírozni. Ilyen a 3-as metró, a HÉV-ek és a kisföldalatti felújítása. Horváth arra figyelmeztetett, hogy a budapestiek naponta 18 milliárd forint adót fizetnek az államnak. A várospolitikus felszólította a Fideszt, vonják vissza a kedden elfogadott törvénymódosítást, amely egyebek mellett az agglomerációs közlekedést veszélyezteti.

A miniszterelnök és a főpolgármester hétfő délelőtt tárgyal egymással elsősorban a BKV hosszú távú állami finanszírozásáról. A kormány ezt megelőzően adta be a kedden már el is fogadott javaslatot, amelynek értelmében a következő két évben a helyi iparűzési adóból 1,5-1,5 százalékkal többet kap a főváros a kerületek rovására, de a pénzt a tömegközlekedés fenntartására kell fordítania. A tervezetről forrásaink szerint nem egyeztettek Tarlóssal, sőt akkor adták be és szavazták meg, amikor a főpolgármester Szentpéterváron tárgyalt. Az ellenzék szerint ez a BKV gondját nem oldja meg, de más fővárosi feladatok ellátására nem marad forrás. Akár a budapesti színházakat is be kell majd zárni.

Rogán Antal tegnap a TV2 reggeli műsorában arra emlékeztetett, hogy a kormány átvállalta a főváros, illetve a BKV adósságát, ami komoly kamatmegtakarítást jelent. A Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője szerint Tarlós kérésére csoportosították át a budapesti forrásokat. "Minden kérdésben továbbra is nyitottan állunk az egyeztetés előtt, de egy valamit kimondtunk törvényben, hogy a főváros elsődleges feladata a tömegközlekedés fenntartása. Minden bevételét először arra fordítsa, hogy a buszok és a villamosok biztosan menjenek, és minden más ezután következik." - fogalmazott a miniszter. Tarlós, akit Szentpéterváron értünk utol telefonon lapunknak azt mondta, ha a keddi parlamenti döntések érvényesülnek, akkor a főváros számláján 3 milliárd mínusz fog mutatkozni. Miközben a látszat az, hogy adtak pénzt a BKV-nak, a valóságban elvettek tőle. Összességében nemcsak a főváros, hanem a budapesti kerületek is rosszul járhatnak.