korrupció;maffia;Olaszország;

2015-12-21 06:34:00

A maffia és korrupció fővárosa

Bár Ferenc pápa decemberben megnyitotta a rendkívüli szentévet, melynek köszönhetően még a szokottnál is nagyobb turistaáradatot várnak Rómába, egyelőre képtelen magára találni az örök város. A városvezetés, mind a jobb-, mind a baloldali, súlyos hibákat követett el, aminek a következményeit az emberek is a saját bőrükön tapasztalják.

Múlt pénteken jelentették be, hogy korrupció miatt eljárás indul Gianni Alemanno volt római városvezető ellen, akit még 2008-ban választottak meg polgármesternek. Abban az érában, amikor Silvio Berlusconi számára fontos koalíciós partner volt az újfasisztából mérsékelt jobboldali párttá vált Szabadság Népe (PdL). Alemanno is e párt tagja volt, s 2013-ig töltötte be a tisztséget. Alemanno ellen novemberben emelt vádat az ügyészég korrupció alapos gyanúja, valamint illegális kifizetések miatt. Ő azonban mindent tagad, s meggyőződését fejezte ki, hogy a március 23-án kezdődő eljárás során be is bizonyosodik ártatlansága. Rendkívül szövevényes ügyről van szó, amelyben politikusok, vállalkozók és a szervezett bűnözés összefonódását tárták fel. Összesen 46 személy ellen indult eljárás.

A 2013. június 12-én beiktatott új római polgármester, Ignazio Marino sem járt nála sokkal jobban. Pedig a volt demokrata párti szenátor, aki szakmáját tekintve sebész, nagy reményekkel vetette bele magát a munkába. Marino azonban október 12-én bejelentette lemondását. Egyebek mellett azzal vádolták, hogy magánvacsoráit a polgármesteri hivatal pénzéből finanszírozta. Mintegy 20 ezer eurós összegről van szó. Ügyészségi eljárás indult vele szemben korrupció miatt. Október végén azonban úgy döntött, mégis marad, s a képviselőtestület tagjaira bízza a sorsát. Ennek megbízottjai azonban egyenként lemondtak megbízatásukról, így a szavazás is elmaradt. Összesen 26 képviselőről van szó, közülük 19-en a Demokrata Párt tagjai, ami azt jelzi, hogy saját pártján belül rendült meg a bizalom Marinóval szemben.

Akadtak azonban, akik összeesküvést szimatoltak a háttérben, ők úgy vélték, Matteo Renzi kormányfő azért kényszerítette távozásra Marinót, mert kíméletlenül eljárást indított a korrupt vezetők ellen, illetve kitartott amellett, hogy el kell ismerni az azonos neműek kapcsolatát, amivel a Vatikánt is magára haragította. Bármi legyen is az igazság, Róma súlyos válságba került. Egyes utcákban az emberek már hozzászoktak ahhoz, hogy nem működik a közvilágítás, ami különösen aggasztó a párizsi terror miatt. Több szakértő ugyanis úgy vélte, hogy hasonló véres merényleteket az örök városban is végrehajthatnak. Hogy védekeznének az iszlám szélsőségesekkel szemben, ha még Róma alapvető életfunkcióit sem tudják biztosítani? – kérdezgetik mind többen.

„Állandó fenyegetéseknek vagyunk kitéve. A város is merénylet színhelye lehet – ismerte el az ideiglenes jelleggel kinevezett prefektus, Franco Gabrielli. Sokat elmond az itteni állapotokról, hogy Gabrielli valójában rendőr, aki előzőleg a nemzeti katasztrófavédelmi hatóság munkáját irányította. Ez is szimbolikus…

Az olasz kabinet azonban azt reméli, hogy katasztrófa azért nem következik be. A város másik irányítója, Francesco Paolo Tronca, kormánybiztosként vezeti Rómát. Őt sem érhet váratlanul semmiféle rendkívüli helyzet, hiszen előzőleg az október 31-én zárult milánói világkiállítás ügyeit intézte. Nagy szerepe van tehát az expó sikeres lebonyolításában. A maga nemében Róma is egyfajta „világkiállítás”. Más kérdés, hogy nagyberuházásokra itt nem lehet számítani. A szentévben az infrastrukturális változások az útburkolat cseréjére korlátozódnak. Más befektetésekre nincs pénz, pedig a belvárosban is több objektumra is ráférne a „ráncfelvarrás”.

A városi buszhálózat is cserére szorulna. Nagyrészt még azok a járművek róják az utakat, amelyeket a 2000-es szentévre vásároltak. Újak vásárlására azonban nincs pénz, a helyi közlekedési vállalat csődközeli helyzetben van. Sokáig csak a katasztrofális nápolyi szemétmizériáról hallhattunk, de lassan Rómában sem lesz sokkal jobb a helyzet. A római politikai élet is a sebeit nyalogatja. Alemanno, majd Marino bukása után nem túl népszerű Róma polgármesteri széke. Pedig tavasszal új városvezetőt kellene választani, eddig azonban csak egy vállalkozó, valamint Beppe Grillo populista Öt Csillag Mozgalma mutatott érdeklődést a kihívás iránt. Kemény szavakkal illetett minden felelőst Agostini Vallini bíboros, a római egyházmegye helynöke. „Az Úr elszámoltat mindenkit, aki ezt tette a várossal” – hangoztatta. Az azért tagadhatatlan, hogy a város utcáin az utóbbi hetekben több rendőr szolgál, fokozottabban ügyelnek a biztonságra. Ám hosszú időbe telhet, amíg magára talál az örök város.