bíróság;média;Simicska;

2015-12-23 06:04:00

Nincs tűzszünet - Simicskáék újra bíróságra mennek

Simicska Lajos üzleti köre ismét a bíróságon próbálja megakadályozni, hogy Andy Vajna megszerezze a TV2-t. Fonyó Károlyék most eljárási hibával vádolják a Versenyhivatalt, mert az szerintük túl gyorsan engedélyezte Vajnának a vásárlást. A bíróság akár új vizsgálatot is kiírathat, ha igazak a vádak. Kiderült az is, hogy az Eximbank mellett a szintén állami MKB is hitelt nyújt a kormánybiztos cégének, pedig akár jogszabályt is sérthetnek. Orbán Viktor és Simicska viszonyának megromlása más platformokon is átrendezte a hazai médiapiacot, hiszen a kormánynak valahogyan pótolnia kellett az egykori pártpénztárnok médiabirodalmát. Ez eddig kevésbé sikerült, ám jövőre még nagyobb mozgolódás várható. Kiderült, a közmédia januárban 130 embert bocsáthat el.

"Mindannyian láttuk, hogy elég gyorsan keresztülment a történet a Gazdasági Versenyhivatalon. A jogi lehetőségek adottak, és ha valóban kifogásolható az eljárás, akkor a bíróság akár új eljárásra is kötelezheti a GVH-t" - vélekedett lapunknak Polyák Gábor médiajogász miután kiderült, hogy a Fonyó Károly érdekeltségébe tartozó Megapolis Media Zrt. bírósághoz fordult bepanaszolva a Gazdasági Versenyhivatalt (GVH), mert szerinte a hatóság „túl gyorsan" adott zöld utat az Andy Vajna érdekeltségébe tartozó Magyar Broadcasting Co. Kft.-nek a TV2 megvételére. A Simicska Lajos üzlettársának érdekeltségébe tartozó cég "súlyos eljárási hibára" hivatkozik, mivel álláspontjuk szerint a szokatlanul rövid engedélyezési eljárás során a GVH nem derítette fel Vajna "valós üzleti érdekeltségeit", így a döntés megalapozatlan. Polyák szerint a dokumentumok ismerete nélkül nem lehet megtippelni az ügy kimenetelét, azonban Simicskáék lépése időhúzásra mindenképp alkalmas: "itt az ügy lehetőség szerinti leghosszabb kivéreztetése zajlik. Ugyanakkor Fonyóéknak nyilván jó jogászaik vannak, így jogilag vélhetően támadható a döntés" - vélekedett a szakember.

Állami pénz

A Megapolis figyelmeztette a Vajnának hitelező bankokat, hogy igen nagy kockázatot vállalnak, és akár jogszabályt is sérthetnek azzal, hogy "egy nyilvánvalóan érvénytelen tranzakciót finanszíroznak". Mindez azért érdekes, mert az üzletben állami bankok is rész vesznek: kedden derült ki ugyanis, hogy a külügyminisztérium alá tartozó Eximbank mellett a szintén állami MKB Bank is hitelt nyújt a kormánybiztos cégének a TV2 megvásárlására – állították a kormánybiztos ügyeit közelről ismerők a Világgazdaságnak. A Vajna Magyar Broadcasting Co. Kft.-jének nyújtott kölcsönt a cég nemrégiben nyitott MKB-s számlájára utalhatják át – egyébként a vállalat eredetileg is itt vezette számláit. A két pénzintézet mellett további két-két hazai és amerikai bank is beszáll az üzletbe, így összesen 6 bank dobja össze a kormánybiztosnak a csatorna 18-19 milliárd forintosra kalkulált vételárát. A lap forrásai szerint Vajnáék azért vesznek fel hitelt egyéb, nem állami tulajdonú bankoktól is, hogy valamicskét a látszatra is adjanak, ne kizárólag a kormánytól kapjanak pénzt az ügyletre. Az Eximbank csaknem 7 milliárdos hitelnyújtása már tény, a pénzintézet jelzálogát be is jegyezték a Broadcasting üzletrészére. Ugyanilyen kérelem azonban hétfőn még nem szerepelt az MKB részéről a cégbírósági dokumentumokban, a Világgazdaság szerint azért, mert még nem dőlt el, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szanálása alatt álló pénzintézet pontosan milyen formában nyújt segítséget Vajna üzletéhez. A pénzintézet azért adhat hitelt a kormánybiztosnak, mert a jegybank szanálása alatt is ugyanúgy hitelezhet, mint azt megelőzően, e tekintetben semmilyen korlátozás alá nem esik, sőt az az érdek, hogy hitelezési tevékenysége töretlen legyen – közölte a Világgazdaság érdeklődésére Nagy Márton, az MNB alelnöke. Egyébként a Népszava korábban megkereste az MKB-t, hogy nyújtanak-e hitelt Vajnának vagy a Magyar Broadcastingnak, ám akkor banktitokra hivatkozva megtagadták a választ, akárcsak az Eximbank, amikor szintén a kormánybiztos hiteléről érdeklődtünk. A titkolózás azért érthetetlen és értelmetlen, mert előbb-utóbb úgyis felvezetik a zálogjogokat a nyilvános cégbírósági dokumentumokba, így pedig mindenre fény derül.

Sokba kerül

„Nem elég, hogy az Orbán-kormány nyolcvanmilliárd forintot költ az adófizetők pénzén a hírhamisító, folyamatosan hazudó Magyar Televízióra, most már arra is szórják a pénzünket, hogy magántévét vásároljanak” – háborodott fel a hír hallatán Vágó István. Hogy a történet „még arcátlanabb legyen, megjelennek olyan hírek is, hogy Vajna is hozzátesz a vásároláshoz több milliárdos önrészt", amit a Demokratikus Koalíció (DK) Média Munkacsoportjának vezetője szerint szintén "mi állunk" a kormánybiztos kaszinóbevételein és adókedvezményeink keresztül. Az Együtt felszólította a jegybankot, mint az MKB tulajdonosát, hogy adjon választ: valóban megéri-e egy veszteséges cég megvásárlását hitelezni egy olyan vállalkozásnak, amely korábban semmilyen ágazati tevékenységet nem végzett. A párt válaszokat vár, és a TV2-hitel minden részletének nyilvánosságra hozatalát követeli.

Vajnának nem csak a majd 20 milliárdos vételárat kell kifizetnie, hanem azt a hitelt is, amelyből annak idején Simon Zsolt és Yvonne Dederick megvette a csatornát a német Pro7Sat1-től – legalábbis a kormánybiztos ezt vállalta. A cégbírósági adatok szerint a németeknek 87,5 millió euró, vagyis mintegy 27 milliárd forint értékben van zálogjoguk a TV2-re. A kaszinós kormánybiztos az állami bankok – persze piaci alapú – hitelét vélhetően szintén közpénzből fogja törleszteni: nem lenne meglepő, ha az üzlet megkötése után elszaporodnának a TV2-n az állami hirdetések. Ezen felül a kormánybiztost még egy eszközzel segítheti a kormány: a terjesztési díj 2015 januárban elmaradt bevezetésével, amely évi 5-8 milliárd forint plusz bevételt hozhat a csatornának. Ám ezt csak az után történhet meg, hogy biztosan eldőlt, a kormánybiztos veheti meg a csatornát, hiszen Orbán Viktor még véletlenül sem akar olyan intézkedést hozni, amely Simicska Lajos köreinek kedvezne.

A TV2-t ugyanis Simicska üzlettársa, Fónyó Károly is magáénak tekinti egy korábbi elővásárlási opció miatt. Ám a helyzet nem ilyen egyszerű, Fonyó Megapolis Media Zrt.-jének a csatorna vagyonkezelőjére, a TV2 Media Group Holdings Kft.-re volt elővásárlási joga egy korábbi hitelügylet kapcsán, míg Vajnának a TV2 Média Csoport Kft.-re, amely az előbbi tulajdonában áll. Az ügyletet tovább nehezíti, hogy a csatorna eddigi tulajdonosai, Simon Zsolt és Yvonne Dederick megpróbálták kiüresíteni Fonyó vételi opcióját úgy, hogy tavaly októberben a Holdingot fele-fele arányban tulajdonló CCA Vízió Kft. és Double 6 Dominoes Kft. (D6D) - ezekre volt elővételi opciója Fonyónak - eladta az üzletrészét saját tulajdonosainak, Dedericknek és Simonnak. Hogy mindez jogszerűen történt-e, egy elég hosszú procedúra fogja eldönteni. Sokak szerint Simicskáéknak valójában nem is kell a csatorna, csupán keresztbe akarnak tenni Vajnának, hiszen a TV2 hirdetőit és partnereit is elbizonytalaníthatja ez a jogi patthelyzet, a csatorna pedig bevételektől eshet el.

Épülget az új kormánypárti média

Amióta Simicska nyíltan nekiment a kormányfőnek, a Fidesz nem számíthat az egykori pártpénztárnok médiabirodalmára, ez pedig jelentős csapás volt a kormánypártnak. A kezdeti tervek szerint a közmédia megújításával pótolták volna az elveszített médiumokat, ám az "ellen-Hír Tv-ként" felépített M1 a várakozásokon alul teljesített. Így Orbán - tanulva korábbi hibájából - több emberre bízta az új Fidesz-barát média felépítését. Vajna mellett a médiabirodalom alapjaként számon tartott Modern Media Group Zrt. (MMG) is tevékeny volt az idén: a Habony Árpád és Győri Tibor - aki korábban a Miniszterelnökség államtitkára is volt, jelenleg a számos állami megbízást elnyerő Nézőpont Csoport Zrt. tulajdonosa - tulajdonában lévő cég májusban indította el Lokál című, ingyenes hetilapját, amelynek finanszírozása hosszú távra biztosítva van. A számos kormányhirdetés mellett a Szerencsejáték Zrt. is rendszeresen reklámoz a lapban, és a cég szponzorálja a sportrovatot is. Vélhetően jövőre már a Lokált fogják terjeszteni a főváros aluljáróiban a Simicskához köthető Metropol helyett, ugyanis a BKV nem fogja meghosszabbítani a lapot kiadó MTG Metro Gratis Kft. idén lejáró szerződését. Emellett az MMG üzemelteti az "ellen-444-nek" szánt 888.hu-t, amelynek főszerkesztője a Századvég stratégiai igazgatója, G. Fodor Gábor. Indult egy másik kormányközeli portál is: a Faktor.hu üzemeltetőjének tulajdonosa György Bence, aki korábban a TV2 hír- és programigazgatója volt. A portál stábja javarészt korábbi TV2 alkalmazottakból áll.

A kormánynak nyomtatott lapja is lett, ugyanis áprilisban a Magyar Nemzet volt főszerkesztője Liszkay Gábor, a Magyar Nemzet volt főszerkesztője megvásárolta a Századvég Gazdaságkutató Zrt.-től a Napi Gazdaság napilapot kiadó kft. száz százalékos üzletrészét. A lap azóta nyíltan kormánypárti lett, és átkeresztelték Magyar időkre. Habár a kiadó nem közli, hány példányban fogy a lap, számos kormányhirdetés jelenik meg az oldalakon.

Egy másik kormányhoz köthető vállalat is hevesen terjeszkedik a médiapiacon: a Vs.hu-t üzemeltető New Wave Productions Kft. a napokban vásárolta meg az Origo Zrt.-t a Magyar Telekomtól. A cég Szemerey Tamáshoz, Matolcsy György jegybankelnök unokatestvéréhez köthető. Érdekes, hogy a nyáron befektetési szakértők csupán pár száz millióra becsülték a veszteséges Origo értékét, most mégis 4,2 milliárdért kelt el a csoport. Ez vélhetően a versenynek tudható be, hiszen a New Wawe mellett a Centrál Médiacsoport, az Indexet is kiadó CEMP, Gattyán György cége, a Docler, és Schmitt Mária Médiaháló Kft.-je maradt állva. A New Wawe közvetve az MNB-től kapott hitelt az üzlethez. A New Wave tudatosan terjeszkedik, nemrégiben megvásárolta a Köpönyeg.hu időjárás-jelentő portált is, és állítólag a Figyelő című hetilapot kiadó MediaCity Kft.-t is megkereste. Orbánék ugyanis egy hetilap elindítását is tervezik. Korábban arról is lehetett hallani, hogy a kormányzati körök a Simicska érdekeltségébe tartozó Heti Választ is megvásárolnák. Az ajánlatot "meglepő módon" az oligarcha elutasította, valamint leszögezte: nem hagyja magát, nem ad el semmit, az érdekeltségébe tartozó médiumokat hosszú távon kívánja fenntartani.

Leépít a közmédia
Az állami médiaszolgáltató a napokban mintegy 130 munkatársának jelezte, nem számít a munkájára: információink szerint a leépítés a Rádiószínház szerkesztőségét és a tudomány rovatot érintette. Olyan hírek is felröppentek, hogy az évi 80 milliárd forint közpénzből gazdálkodó Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) Jakupcsek Gabriellától is megvált, ám ez nem teljesen így történt: a köztévé egyik arcának számító műsorvezetőnek lapunk információi szerint ugyanis csak az MTVA-s státusza szűnik meg, külsős alkalmazottként visszafoglalkoztatják, így megmarad Ridikül című műsora is. Ezzel kapcsolatban az MTVA közölte: az alkalmazottak nem munkaviszonyt megszüntető dokumentumot, hanem előzetes értesítést kaptak azzal a tartalommal, hogy a fenti okok kapcsán a munkáltató átgondolja a jövőben a foglalkoztatásukat - amennyiben nem kívánják tovább alkalmazni őket, legkorábban 30 nap múlva mondhatják fel a jogviszonyt.