hulladék;paksi atomerőmű;Paks II.;

2015-12-28 06:21:00

Paks II. - Duplájára nő az áramár

A paksi atomerőmű-bővítés megtérül - hozta diadalmasan a kormányzati portál. A megtérülés feltétele a mostaninál sokkalta drágább áramár - ezt már korábban a beruházás ellenzői is kijelentették. Így érthetetlen mi célja volt a kormánynak a beruházás előkészítésében is közreműködő Rotschild bankház tanulmányának közzétételével.

A paksi atomerőmű bővítésének alig egy-két éves történetét a titkolódzás, a sejtések és féligazságok és a mindenáron megvalósítás kormányzati törekvése jellemzi, amelyek éppen a kétkedést erősítették: kell-e egyáltalán a négyezer milliárd forint költségért megvalósítható két atomreaktorblokk. Az építés mellett érvelők az olcsó áram biztosításának letéteményesét, a rezsicsökkentés fenntarthatóságát látják a bővítésben, míg az ellenzők többek között a soha meg nem térülést hozzák fel érvként.

Ebbe a parttalan vitába "robbant be" a kormány.hu honlapon a múlt héten közölt tanulmányrészlet, melyet a kormány megbízásából a Rotschild bankház energiarészlege készített, amely végkövetkeztetése, hogy bizonyos feltételek között Paks II. megtérülő beruházás lehet.

Az ellenzéki politikusok szerint egy rosszul sikeredett elterelő hadművelet lehet a szeptemberben készült "sikerjelentés" mostani nyilvánosságra hozatala. Az Európai Bizottság ugyanis két olyan területen is vizsgálódik a paksi beruházással kapcsolatban, amelyekben könnyen elmarasztalhatják Magyarországot. Az egyik az atomerőmű bővítés kivitelezőjének kiválasztása, mert az az uniós versenypolitika figyelmen kívül hagyásával történt, a másik éppen a megtérüléssel összefüggő állami támogatás vizsgálata. Ez utóbbi lényege, hogy az EB azt nézi, hogy egy magánberuházó a jelenlegi feltételekkel belevágna-e egy ekkora beruházásba, képes lenne-e az profitot termelni.

A Rotschild-tanulmány tulajdonképpen alátámasztja mindazt, amit eddig is mondtunk - összegezte a véleményét a közel 100 oldalas írásról a Népszavának Jávor Benedek a Párbeszéd Magyarországért európai parlamenti képviselője. Hivatalosan is megerősítést nyert, hogy a kormány megtérülés érdekében a paksi bővítés nyomán minimum másfél-kétszeres áramárnövekedést tart szükségesnek és emellett az atomerőműnek hatvan éven át 96 százalékos kihasználtsággal kellene működnie, ami példátlan lenne - tette hozzá. Az áramárat tekintve a gond az, hogy a nemzetközi színtéren jelenleg fellelhető tanulmányok egyike sem jelez előre ilyen áramár növekedést a következő évtizedekben.

A Rotschild elemzése említi a Felsmann Balázs Energiaklub által ismertetett tanulmányát, a MAVIR hosszú távú villamosenergiaigény-számításait, és a Kaderják Péter vezette REKK elemzését is az atomerőművi beruházások megtérülésének feltételeiről, ezek mind arra a végkövetkeztetésre jutnak, hogy a megtérüléshez magasabb áramár szükségeltetik, és az új paksi erőmű termelte áram önköltségi árát meglehetősen magasra teszik. A Rotschild tanulmány azt már nem elemzi annyira túl mélyen, hogy mennyire is kerül majd sokba a pasi áram előállítása, azaz mekkora lesz az önköltsége. Tulajdonképpen hivatkozzák Aszódi Attila biztos sajtónyilatkozatait, hogy 55 euró/megawattóra lesz az önköltségi ár, ami nem tűnik egy megalapozott számításnak - állapította meg a képviselő. A független elemzések ennél jóval magasabb áramárat valószínűsítenek 65-és 110 euró/megawattóra közé teszik az áram előállításának költségét, ami 21 és 33 forint kilowattóránkénti tarifát jelentenek. (A jelenlegi nagykereskedelmi ár tizenöt forint körül mozog, ami a rendszerhasználati díj, áfa és más járulékos költségekkel a lakossági számlákon már 37-40 forinttal szerepel.)

A Rotschild elemzés hiányossága még, hogy amikor a versengő energiatermelés árait hasonlítja, akkor a megújulókkal egyáltalán nem végez összehasonlítást - vélik a hozzáértők. Egyikük lapunknak elmondta, hogy egy félmondattal megelégszik az elemzés, miszerint a jelenlegi áramár mellett nem versenyképesek a megújulók, miközben azok bekerülési költsége meredeken csökken, és a jelenlegi áramár két-háromszorosa mellett már most is megtérülne az ilyenfajta beruházás. Mire pedig Paks II. termelne, addig tovább korszerűsödnek ezek a technikák és a versengő technológiák a jelenleginél lényegesen olcsóbban termelnek áramot - vélik a szakemberek.